VEĽKÉ UHERCE. Posledný marcový víkend (25. – 26. marca) sa v spolupráci s Klubom slovenských turistov Veľké Uherce (KST Veľké Uherce) konala pracovná akcia v Dobrolínskej jaskyni.
Účasť bola naozaj veľká. Okrem miestnych turistov sa na akcii zúčastnili členovia viacerých jaskyniarskych skupín a klubov Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS). Prišli aj jaskyniari zo skupiny Dagmar, ktorá je jednou zo základných organizácií Českej speleologickej spoločnosti pôsobiacich v Moravskom krase.
Niektorí účastníci sa dostavili už v piatok
Ubytovanie bolo zabezpečené v chate KST Veľké Uherce na Brezovej, neďaleko jaskyne. V sobotu ráno sa pred jaskyňou zhromaždili „Moraváci“ a zástupcovia Speleoklubu Tribeč, Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy, Trenčianskeho speleoklubu a Oblastnej skupiny Inovec. Po prezlečení do kombinéz, nasadení prilieb a zapnutí čeloviek sa rozmiestnili po jaskyni. Rozostavenie nebolo náhodné, naplánovalo sa už večer predtým. Samozrejme sa prihliadalo na fyzickú silu či skúsenosti účastníkov.
Dno jaskyne je pokryté hlinou a kamennou suťou, miestami s väčšími zrútenými balvanmi. Práve tu je najväčší predpoklad objavu nových priestorov. Preto sa jaskyniari pustili do práce.
Najťažšie išlo vyťahovanie vedier z priepasti v druhej polovici jaskyne. Vedrá plné hliny a kameňov jaskyniari vyťahovali lanom vlastnou silou. K plynulej práci bolo treba minimálne deviatich ľudí. Hojná účasť však zaistila náhradu pre každého, kto sa cítil vyčerpane a potreboval prestávku. Vďaka tomu sa kopalo takmer nepretržite.
Okrem drobného zranenia prsta pri transporte materiálu všetko prebiehalo hladko. Pozrieť sa prišli aj manželia Dubravayovci z Jaskyniarskej skupiny Adama Vallu, pôsobiacej v okolí Terchovej. Peter Peško (JK Strážovské vrchy) robil video dokumentáciu z priestorov jaskyne a priebehu akcie.
Gitary a guláš
Predseda KST Veľké Uherce Jozef Čmiko pre unavených jaskyniarov pripravil príjemné prekvapenie. Po návrate na chatu ich čakal guláš. Večer spríjemňovala aj vynikajúca muzika v podaní predsedu JK Strážovské vrchy Bohuslava Kortmana a Ľubomíra Sapáka – člena OS Tribeč. Okrem známych slovenských a českých piesní zazneli aj mnohé jaskyniarske pesničky z repertoáru kapely Kortmanovci. Mysliac na pokračovanie výkopových prác nasledujúce ráno a posúvanie času, posedenie netrvalo dlho. Po dlhom a náročnom dni si všetci dopriali zaslúžený spánok.
V nedeľu nás napriek predpovediam počasia prekvapilo opäť slnečné ráno.
Rozdelenie prebiehalo rýchlo, výkopové práce po načerpaní novej energie pokračovali svižne.
Pracovalo sa kratšie, zato s veľkým zanietením. Počas oboch dní sa podarilo z jaskyne vyťažiť vyše dvoch kubíkov materiálu. Dno jaskyne sa znížilo o desiatky centimetrov po celej ploche. Na objav ďalších priestorov však treba kopať ďalej. V pláne je montáž ďalších stúpačiek, ktoré sa postarajú o bezpečný zostup.
Vstup do jaskyne je zatiaľ pre verejnosť zakázaný. Ako nám povedal B. Kortman, turisti i jaskyniari by boli radi, keby sa vstupná časť jaskyne, do ktorej často aj teraz chodia bežní návštevníci, mohla v budúcnosti vyhlásiť za voľne prístupnú verejnosti a označiť informačnou tabuľou.
DOBROLÍNSKA JASKYŇA
Známa je tiež pod názvom Dobrotínska jaskyňa. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Dobrolínske skaly, ktorá patrí k najmenším prírodným rezerváciám na Slovensku. Jej zvláštnosťou je výskyt viacerých typov biotopov na rozlohou neveľkej ploche. Nachádzajú sa tu mnohé chránené rastlinné druhy rastúce na vápencovom podloží. Skaly poskytujú pekné výhľady na protiľahlý Oselný vrch a blízke okolie.
Vstup do jaskyne sa nachádza vo výške 472 m na južnej strane Dobrolínskych skál. Ide o 26 metrov dlhú puklinovo-koróznu jaskyňu. Každoročne tu zimuje niekoľko netopierov. V roku 1995 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. Jaskyňu však preskúmali a zamerali už v roku 1983 P. Mitter, J. Hlaváč a V. Bedeč.
(KN)