PARTIZÁNSKE. Lepšiu a vyššiu informovanosť mládeže o verejnej politike prostredníctvom diskusií a prednášok chce dosiahnuť Partizánske v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK), Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne a Združením informačných a poradenských centier mladých (ZIPCeM). Za týmto účelom na pôde Mestského úradu v Partizánskom podpísali ich zástupcovia aj memorandum o spolupráci.
"Cieľom memoranda je vytvoriť priestor pre vzájomnú interakciu a hlavne pre stretávanie sa s jednotlivými vekovými kategóriami, pričom kladieme dôraz na mladých ľudí a hovoriť o tom, čo je to verejná správa, verejná politika, a to najmä v kontexte eliminácie prejavov radikalizmu ako z ľavej tak i z pravej strany politického spektra," povedal primátor Partizánskeho Jozef Božik. Projekt Aktívna demokratická občianska spoločnosť má podľa neho vytvoriť priestor pre členov akademickej obce a územnej samosprávy pre diskusiu na stredných školách s mladými ľuďmi. "Vysvetľovať im princípy demokracie, slobody, spravodlivosti, transparentnosti a otvorenej občianskej spoločnosti, ktorá je základom preto, aby sme mohli v rámci Slovenska a v rámci Európy žiť v právnom štáte a budovať priestor, ktorý bude vždy v znamení mieru, spolupráce a stability," skonštatoval.
TnUAD má záujem využiť potenciál jej pedagógov z katedry politológie, ale aj katedry verejnej správy a regionálnej ekonomiky. "Dnes nie je žiadnym tajomstvom, že sa Európou valí istá vlna extrémizmu. Tým, že možno niektorým predstaviteľom verejného života nie je dávaný priestor v médiách, to nie je cesta na riešenie tohto problému," povedal rektor TnUAD Jozef Habánik. Cestou na riešenie podľa jeho slov je to, že sa bude diskutovať s mladými ľuďmi na tieto témy. "Bude sa hovoriť pre a proti a bude sa vecne argumentovať a bude sa hovoriť o tejto téme úplne nahlas, o všetkých jej možných dopadoch do budúcnosti, aby sme mladej generácii povedali, čo to extrémizmus je a aby to hovorili odborníci, ľudia, ktorí sa tomu aj vedecky, výskumne a publikačne venujú," dodal.
Ďalšou úlohou memoranda je participatívnosť, aby sa mladí ľudia podieľali na rozhodovaní o verejných veciach, hovorili o tom, ako si predstavujú vlastenectvo, slobodu, doplnil predseda TSK Jaroslav Baška. "Trenčiansky samosprávny kraj je prvým na Slovensku, ktorý zaviedol participatívny rozpočet, kde je pre verejnosť a ich zaujímavé nápady vyčlenených takmer 100.000 eur," pripomenul.
Projekt začína prednáškami, ambíciou jeho autorov je však pokračovať aj neformálnymi stretnutiami so všetkými vekovými kategóriami v mestách a obciach. Ich záujmom je získať aj financie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt začína v Trenčianskom kraji, jeho autori ho však chcú v súvislosti so ZIPCeM rozšíriť na územie celej republiky.