V termíne 22. – 23. apríla 2017 sa v Topoľčanoch na Mestskej krytej plavárni uskutočnil 1. ročník vodnopólového memoriálu, ktorý bol venovaný významnej osobnosti nielen topoľčianskeho vodného póla, ale aj Slovenského – Jurajovi Krajčíkovi.
Mladší žiaci (2004 a mladší) Pirana Sport Clubu si na tomto turnaji mali možnosť zmerať sily s rovesníkmi z KPŠ Nereus Žilina, Slávie UK Bratislava a KVP Kúpele Piešťany. A odohrať tak kvalitné zápasy pred zvyšnou časťou národnej ligy mladších žiakov.
Topoľčany – Piešťany 9:3 (2:2, 2:1, 3:0, 2:0)
Slovo trénerov (Zuzana Hýroššová, Juraj Michalides): Zápas s Piešťanmi mal pre nás presne taký priebeh, ktorý sme očakávali. Prvá polovica zápasu bola vyrovnaná a v druhej polovici sme sa už v bazéne dokázali jasne presadiť, a súperove šance na nejaké zdramatizovanie zápasu sme dokázali stopercentne eliminovať. Naše družstvo podalo v ranom zápase kompaktný a tímový výkon, čo sa odzrkadlilo aj na konečnom výsledku.
Slávia UK Ba – Topoľčany 4:10 (1:1, 1:3, 1:5, 1:1)
Slovo trénerov (Zuzana Hýroššová, Juraj Michalides): Po rannom úspešnom zápase sme verili, že sa nám podarí nadviazať na ranný výkon. Zápasy s Bratislavou v tejto sezóne boli vyrovnané, značne sme ich dokázali zdolať na jeseň počas Zimných Majstrovstiev, avšak, počas sezóny sme s týmto celkom dokázali hrať len veľmi tesné výsledky. Prvá štvrtina zápasu priniesla vyslovene vyrovnanú hru. V druhej štvrtine sme si vypracovali náskok (2:5), ktorý sa nám v tretej štvrtine podarilo navýšiť až o 5 gólov zatiaľ, čo súper skorigoval len na 3:9. V poslednej časti zápasu dostala priestor celá „pätnástka“ hráčov a so záverečným hvizdom sme sa mohli tešiť z jasného víťazstva 4:10.
Topoľčany – Žilina 2:12 (0:3, 0:4, 0:2, 2:3)
Slovo trénerov (Zuzana Hýroššová, Juraj Michalides): V nedeľnom rannom zápase sme sa stretli s tímom z KPŠ Nereus Žilina, pozreli sme si ich predošlé zápasy na tomto turnaji. Vedeli sme, čo nás čaká. Žilina je v tejto sezóne mimoriadne kvalitným súperom. V zápase sme chceli stopercentne zabrať v obrane, aby sa Žilina jasnejšie nedokázala presadiť, pokiaľ šlo o tesnú obranu, resp. takzvaný „pressing“ a dodržiavala sa taktika, tak Žilinčania mali sťaženú hru, avšak, dokázali si vybojovať množstvo kontier, z ktorých sa dokázali jasne presadiť. Nič to však nemení na fakte, že práve takéto zápasy pomôžu k zlepšovaniu sa nie len celého tímu, ale aj trénerov. Aj napriek vyššej prehre sme radi, že práve tento „finálový súboj“ nám tiež ukázal, na čo sa musíme zamerať.
PIRANA SPORT CLUB: Varga, Porubský – Dubná, Oravec, Kopecký, Ondrčka, Mocnák, Žiak, Ďuračka, Dubajová, Hrnko, Cifra, Cebová, Kravčík, Cebo, Solčanský.
Ostatné výsledky: Slávia UK Bratislava – Žilina 2:17, Žilina – Piešťany 18:0, Piešťany – Slávia UK Bratislava 8:8, na pokutové hody 3:2).
1. Žilina 3 3 0 0 47:4 9
2. Topoľčany 3 2 0 1 21:19 6
3. Piešťany 3 0 1 2 12:35 2
4. Slávia UK Ba 3 0 1 2 14:36 1

Individuálne ocenenia: najlepší strelec: Michal Mištutka – 12 gólov (KPŠ Nereus Žilina), najlepší hráč: Daniel Ondrčka (Pirana Sport Club Topoľčany), najlepší brankár: Peter Duga (Slávia UK Bratislava).
Kto vlastne bol Juraj Krajčík, vo „vodnopólovej rodine“ známy ako „Ďuri Báči“?
Juraj Krajčík (25. 3. 1932 – 3. 2. 1999)

„Ďuri Báči“, ako ho všetci poznáme spolu s bratmi, Jánom, Jozefom a Eduardom sa v roku 1947 rozhodli založiť plavecký oddiel v Topoľčanoch. Juraj Krajčík, okrem toho, že bol výborný a zdatný plavec, bol aj úspešný vodný pólista, o čom svedčia aj jeho mnohé úspechy.
V roku 1950 sa konali v Topoľčanoch majstrovstvá Topoľčian a exhibičné vystúpenia plavcov majstra ČSR Slávia Praha. Juraj Krajčík zviedol na týchto pretekoch vyrovnaný boj s vtedajším majstrom republiky Linhartom. V roku 1951 sa konali prvé majstrovstvá nitrianskeho kraja vo vodnom póle, na ktorých sa už ako vodnopólista zúčastnil aj náš „Ďuri Báči“. Vodní pólisti spolu s Jurajom Krajčíkom v roku 1952 prvýkrát bojovali v dlhodobej krajskej súťaží a vytvorili základ družstva nitrianskeho kraja. Zúčastnil sa aj na majstrovstvách nitrianskeho kraja vo vodnom póle v Leviciach, kde vodní pólisti Topoľčian obsadili druhé miesto za Spartakom Komárno. O jeho športových kvalitách svedčí aj fakt, že od roku 1966 bol reprezentantom Slovenska nielen vo vodnom póle, ale aj v plávaní až do roku 1970.
Od roku 1970 sa angažoval ako vodnopólový tréner v Topoľčanoch, kde mu pod jeho taktovkou vyrástlo a prešlo mnoho úspešných pólistov. Až do svojej smrti v roku 1999 zostal vodnému pólu verný nielen ako tréner, ale aj ako delegát, či rozhodca.
(ZH)