CHYNORANY. Výstavbou nového cintorína plánuje samospráva Chynorian v okrese Partizánske vyriešiť perspektívny nedostatok miest na pochovávanie. Náklady na realizáciu investície odhadla na 400-tisíc eur.
Zo zámeru, ktorý predložila obec na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ďalej vyplýva, že nový cintorín by sa mal nachádzať v blízkosti terajšieho, na pozemkoch, ktoré sa v súčasnosti využívajú na poľnohospodárske účely. Mal by mať plochu 11.871 metrov štvorcových (m2), nachádzať sa pri ňom bude i parkovisko o rozlohe 4151 m2. Samospráva počíta v tejto súvislosti aj s rekonštrukciou komunikácie, ktorá zabezpečí k nemu, ako i k parkovisku prístup.
„Existujúci cintorín má perspektívne nedostatok miest na pochovávanie a neposkytuje priestor na ďalšie rozšírenie. Preto v jeho blízkosti obec plánuje vybudovať nový. Po dokončení bude vytvorené pohrebisko, ktoré sa kultivovaným spôsobom začlení do krajiny a nebude rušivým elementom životného prostredia,“ skonštatovala obec v zámere.
S výstavbou nového pohrebiska chcú Chynorany začať ešte v tomto roku, dokončiť a sprevádzkovať ho v budúcom roku.