OPONICE. Oponický hrad by mal byť po tomto lete opäť o niečo krajší. Aj tento rok totižto pokračujú na hrade záchranné práce, do ktorých sú zapojení aj nezamestnaní.
Ako nás informoval Peter Sater z občianskeho združenia Apponiana, tento rok sa v spolupráci s Úradom práce v Topolčanoch podarilo zamestnať 13 murárov a 7 pomocných murárov, ktorí budú pracovať pod odborným dohľadom.
Sústredia sa na západnú časť hradu
„Úvod sezóny venujeme dočisteniu odkrytých častí obvodových múrov pred ich obnovov. Archelogický výskum je plánovaný v priestore severozápadnej obvodovej hradby, útočišnej veži a predpokladaného schodiska pri juhozápadnej renesančnej prístavbe.
Murárske práce budú zamerané na obnovu západnej obvodovej hradby a krátkych stien severovýchodného renesančného paláca s cieľom zastabilizovať jeho nárožie, ktoré sa nám podarilo v sezóne 2016 archeologicky preskúmať a čiastočne obnoviť. V ďalšej etape chceme obnoviť západnú obvodovú hradu,“ povedal Sater.
Minulý rok prebehol na hrade rozsiahly 10-týždňový archeologický výskum. Podarilo sa kompletne doskúmať útočištnú vežu, západnú obvodovú hradbu, čiastočne nádvorie horného hradu.
Projekt podporilo ministerstvo aj kraj
Samotná obnova bola zameraná na konzerváciu koruny veže, ktorá v súčastnosti dosahuje výšku 8 m. „Čiastočne sme obnovili nárožie renesančného paláca kde budú práce pokračovať aj tento rok. Posledné týždne sezóny 2016 sme strávili obnovou juhovýchodného nárožia paláca s priľahlým obytným traktom,“ dodal Peter Sater.
Na záchranu hradu prispelo Ministerstvo kultúry sumou 15 300 eur a Nitriansky samosprávny kraj dal 3300 eur.
Oponický hrad slúžil ako rodinné sídlo Apponyiovcov. V 13. a 14. storočí boli hrady zaužívaným typom bývania pre šľachtu, ktorá si nerobila starosti s tým, že do hradu je relatívne zlý prístup. Ľudia z Kovariec, Preselian či Oponíc sa im starali o kompletný servis.
Keď prišli do módy kaštiele, Apponyiovci si postavili pod hradom v obci kaštieľ a hrad im slúžil ako akýsi trezor na cennosti, ktorý bol dokonca 10. augusta 1514 vylúpený a vtedy išlo o najväčšiu lúpež v regióne. Na svedomí ju mala chamtivá a excentrická Anna z Ludaníc, ktorá mala vtedy 72 rokov.