REGIÓN. Autá na elektrinu zažívajú rozmach aj v našom regióne. Dôvodom sú najmä nízke náklady na dopravu, šetrnosť k životnému prostrediu, komfort jazdy, štedrá dotácia od štátu, ale aj stále sa zlepšujúca sieť nabíjacích staníc. Namiesto dieselového, benzínového alebo plynového motora ich poháňa elektromotor napojený na batériu.
Tú je potrebné dobíjať z externého zdroja a jej kapacita ovplyvňuje dojazd elektromobilu. Najmä staršie autá boli často kritizované pre menší dojazd, súčasné elektromobily prejdú minimálne 200km na jedno nabitie. Na trhu ale možno nájsť aj elektrické autá s dojazdom až 600km.
Viac ako 200 nabíjacích staníc
Niektoré krajiny nemajú dostatok nabíjacích staníc, preto je veľmi nepraktické používať elektromobil na dlhšie trasy. Slovensko ale patrí medzi výnimky. Máme ich viac ako 200. Zvyčajne sa nachádzajú na odpočívadlách či čerpacích staniciach, vidieť ich však môžete aj na parkoviskách nákupných centier. Budujú si ich aj reštauračné či ubytovacie zariadenia, prínos vidia najmä v zvyšovaní návštevnosti. Dobýjanie je pre hostí zvyčajne zadarmo, alebo sa platí podľa dohody.
V okolí je príkladom nabíjacia stanica od Tesly v rybárskej reštaurácii v Solčanoch. V Partizánskom si môžete v prípade potreby vypýtať povolenie dobyť si auto na súkromnej stanici pre taxíky.
Viac možností dobytia je aj v okolitých mestách: v elektrárňach Nováky, v Prievidzi, v Bojniciach, v Nitre, či v Piešťanoch. Rýchlosť nabíjania závisí na viacerých faktoroch: na kvalite zdroja elektrickej energie, na type nabíjacej techniky v aute, či na kapacite akumulátora. Rýchlo nabíjacie stanice zvládnu dobytie už do 20 minút. Samozrejme, každý elektromobil si môžete pohodlne nabíjať aj doma.
Menej údržby
Elektrický pohon má zlomkové prevádzkové náklady v porovnaní s bežným spaľovacím motorom. Navyše tieto autá vyžadujú rozhodne menej údržby ako autá na klasický pohon.
Úspora pri využívaní takýchto vozidiel v porovnaní s vozidlami so spaľovacím motorom je naozaj neuveriteľná, prevádzka elektromobilu vás vyjde v priemere asi 1,5 eura na 100 km. „V zime táto spotreba stúpne na približne 2 až 2,2 eura, čo je naozaj stále zanedbateľné, pretože aj bežné auto má v zime trošku väčšiu spotrebu,“ dodáva Ľuboš Geleta z Nadlíc, majiteľ elektromobilu.
„Žiadne vedľajšie náklady tu ale nie sú – žiadna výmena oleja, žiadne filtre, nič podobné. Jediný filter je na klimatizácii, čiže peľový filter. Všeobecne sa elektromobily takmer nekazia, pretože je v nich omnoho menej vecí ako na bežných fosílnych autách. Napríklad bežné auto má v motore až okolo 270 pohyblivých častíc, tu je jedna. Jediné čo tu robíte je dolievate vodu do ostrekovačov, dávate nabíjať auto. To je tak všetko.“
Ekologická jazda
Produkcia emisií pri ťažbe ropy, jej spracovaní, transporte, predaji a, samozrejme, spaľovaní benzínu a nafty je obrovská. „Hovorí sa hlavne o produkovaní oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie. Ale tam nie je len to CO2, tam je množstvo iných veľmi nebezpečných vecí, ktoré vychádzajú z výfuku,“ upozornil Geleta. Naproti tomu, elektrické autá sa tešia stále väčšej popularite najmä kvôli šetrnosti k životnému prostrediu. Pri ich prevádzke sa nevytvárajú žiadne škodlivé emisie. I keď kritici často upozorňujú na emisie vytvárané elektrárňou, kým vyrobí potrebnú elektrickú energiu na pohon.
„Je pravda, že na Slovensku sa elektrina vyrába prevažne z atómovej energie. Je to čistá energia, ale vzniká tam jadrový odpad, čo ,samozrejme, nie je správne. Do popredia sa ale stále viac a viac dostávajú obnoviteľné zdroje ako je slnko, voda, vietor. Toto sú zdroje ktoré môžu fungovať donekonečna a neprodukujú žiadne emisie,“ povedal nám Geleta a poukázal na to, že aj bežné auto potrebuje energickú energiu, aby vyrobilo vôbec nejaké palivo: „Ak niekto povie, že elektromobil je špinavší ako fosílne auto, už len kvôli tomu že sa elektrika vyrába špinavo, nie je to pravda. Pretože aj ten čo jazdí na benzíne, či nafte potrebuje tú špinavú elektriku na to aby mu mohli vyrobiť palivo do nádrže.“

V súčasnosti elektromobily začali využívať aj verejné inštitúcie, ktoré sa snažia o ekologickejšie riešenia. Prínos takýchto vozidiel je najmä vo významnom znížení hluku a emisií pochádzajúcich z dopravy s pozitívnym dopadom na zvyšovanie kvality života.
Štátna dotácia
Z dôvodu vyššej ceny batérie a nákladov na výskum je predajná cena nových elektromobilov vyššia. Postupne sa ale znižuje a elektromobily sa stávajú cenovo dostupnejšie. Tichý chod, ekologické vozenie, určitý druh prestíže, nižšie prevádzkové náklady aj náklady na údržbu sú ale stále dostatočným dôvodom, prečo si priplatiť. Investícia sa rozhodne čoskoro vráti.
Do konca tohto roka môžete navyše získať príspevok na kúpu nového auta. Ministerstvo hospodárstva SR poskytuje príspevok na elektromobil 5 000 eur, v prípade hybridného pohonu je to 3 000 €. Podmienkou je registrácia vozidla do konca roka 2017 na Slovensku a auto musí byť vo vozovom parku SR evidované 2 roky.