V šiestej lige sa predstaví 16 mužstiev, v siedmej lige 14. Novinkou je striedanie až piatich hráčov jedného tímu v stretnutí. O ďalších zmenách a problémoch v okresnom futbale sme sa porozprávali s predsedom ObFZ Topoľčany Pavlom Šípošom.
Čo sa udialo cez krátku letnú prestávku na pôde ObFZ Topoľčany?
– Letná prestávka je krátka, avšak nie nečinná. Riešili sa prihlášky do súťaží a zaraďovanie do súťaží ObFZ, ktoré tento rok bolo o to ťažšie, že družstvá Preselian a V. Bedzian sa neprihlásili do 5. ligy Stred ZsFZ a v posledných hodinách sa črtá otázka, čo bude s Radošinou. Taktiež víťaz 6. ligy Ludanice neprejavil záujem o postup do 5. ligy Stred ZsFZ, a rovnako tak ani žiadne ďalšie oslovené družstvo nechcelo byť zaradené do vyššej súťaže. Futbalová verejnosť má na to rôzne názory, avšak môžem povedať, že sme sa snažili naplniť futbalové normy, keď zo 6. ligy zostúpili iba Nemčice a hore uvedené družstvá boli zaradené do 6. ligy, čím má najvyššia okresná súťaž po čase znovu 16 účastníkov. Taktiež na aktíve ŠTK a na web stránke sa informovali kluby o zmenách v normách, či už RaPP a SP. V súčasnosti prebieha zapracovanie noviniek v rámci ISSF a konfigurácie súťaží.
V okresných súťažiach bude v mužských kategóriách pôsobiť až 30 mužstiev. Čo na to hovoríte?
– Viem, že ekonomika hýbe takmer so všetkými športmi na Slovensku. Taktiež RaPP dal hráčom voľné ruky pri prestupoch, značne sa narušili aj vzťahy medzi funkcionármi a tí, čo zostali, upadajú v obetavosti a dobrovoľnosti. Značná časť funkcionárov stojí na zástupcoch v samospráve, či na samotných starostoch a primátoroch nie len v malých obciach, mestách, ale aj v krajských mestách, kde futbal skončil (Banská Bystrica, Košice). Z môjho pohľadu mám obavy, pretože to nie je správny trend. Niekoľko rokov sme boli kritizovaní, kde je náš ObFZ zaradený v súťažiach ZsFZ, a teraz sme si za tri roky možno dali vlastný gól, ktorý budeme ťažko obhajovať v rámci ZsFZ v ďalších rokoch, pretože je otázne, ako budú fungovať súťaže v ZsFZ. Uvidíme, čo prinesie konferencia ZsFZ 14. septembra 2017.
Sklamaním je dorast, do okresu sa prihlásila len Radošina. Ako treba motivovať kluby, aby sa viac venovali tejto kategórii?
– Myslím, že prerozdelenie členských príspevkov a prerozdelenie príspevku v zmysle zákona o športe je malou motiváciou. Aj keď to nie je veľká suma, no z ekonomického hľadiska na jedno mládežnícke družstvo pripadá cca 550 euro. Treba však dodať, že v 5. lige Stred ZsFZ máme viac družstiev ako ObFZ Nitra. Myslím, že doplácame na to, že sme v prechádzajúcich rokoch urobili výnimky v počte mládežníckych alebo zlúčených družstiev v súťažiach ObFZ. Kluby hlavne v práci s dorastencami zaostávajú a nevenujú im patričnú pozornosť, či už v tréningovom procese alebo starostlivosti a v neposlednom rade je to i nezáujem samotných hráčov v kategórii dorastu. Pritom je to kategória, z ktorej hráči už môžu štartovať aj za dospelých. Celkovo je však cítiť úpadok družstiev uvedenej kategórie.
Opačný problém je v kategóriách starších a mladších žiakov. Počty sú výborné, vyzerá, že bude na čom vstavať do budúcnosti...
– Dnes ešte ťažko predpovedať budúcnosť, aj keď obe žiacke kategórie sa v posledných rokoch držia v rovine počtu prihlásených družstiev. Vyskytli sa aj tu problémy, nie všetci hrajú, či dohrávajú stretnutia s primeraným počtom hráčov a ešte smutnejšie je, keď funkcionári medzi sebou nekomunikujú a nespolupracujú pri predohrávke alebo dohrávke stretnutia z dôvodu napríklad školských akcií a tešia ich víťazstvá radšej od zeleného stola ako by mali dané stretnutia odohrať na ihrisku. Ale celkovo nám uvedené počty dávajú nádej, že futbal bude a verím, že bude i napredovať a posúvať rast žiačikov do ďalších vekových kategórií a talenty do vyspelejších klubov.