TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník.
Topoľčany opäť skončili na chvoste
V rámci tohto hodnotenia sa odborníci pozreli na to, ako často sa na Slovensku rodí cisárskym rezom. Hoci cisársky rez môže byť v indikovaných prípadoch životy zachraňujúci výkon, jeho nadužívanie je spojené so zvýšeným výskytom komplikácií pre matku ako aj dieťa.
V našom regióne sa vyskytli dve prvenstvá. Jedno pozitívne, druhé menej. Pôrodnica v Partizánskom mala druhý najnižší počet cisárskych rezov na Slovensku (15,4%) spolu s pôrodnicou v Trenčíne (14,1%) a v Kežmarku (15,5%).
Keďže podiel cisárskych rezov môže byť vyšší v centrách koncentrujúcich patologickú graviditu, expertské hodnotenie zohľadňuje aj tento aspekt.
„Nepriaznivé je, že máme 4 pôrodnice, ktoré vykazujú podiel cisárskych rezov nad 45 %,“ vraví doktorka Hnilicová. V pôrodnici v Nových Zámkoch tvorili cisárske rezy vlani dokonca 51,4 % pôrodov a v Topoľčanoch až 51,9 %. „Tieto hodnoty sú veľmi vysoké, keďže tieto pôrodnice majú viac cisárskych rezov ako prirodzených vaginálnych pôrodov,“ povedala doktorka Silvia Hnilicová, senior analytička HPI, ktorá zastrešuje odbornú stránku Sprievodcu pôrodnicami.
„Tento stav nás prirodzene neteší. Uvedený zvýšený počet cisárskych rezov je spôsobený vysokým percentom pacientiek, ktoré mali už vykonané jeden, alebo dva predchádzajúce cisárske rezy. Na zvýšenom percente sa tiež podieľa podstatne vyšší počet zdravotných indikácií na cisárske rezy z iných odborov ako sú neurológia, ortopédia, očné alebo interné. Rovnako to platí aj pre mamičky po umelom oplodnení. Chceme kritickejšie vyhodnocovať práve indikácie z ostatných oborov a v rámci predpôrodnej prípravy viac edukovať budúce mamičky v prospech spontánnych pôrodov,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Topoľčanoch Tibor Čaradský.
Trenčín nadväzuje na svoje úspechy
Hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, pod ktorú nemocnica patrí, dodal, že sieť má pre každý medicínsky odbor zriadený vlastný kompetenčný tím: „V rámci neho si primári a vedúce sestry vymieňajú poznatky a snažia sa zjednotiť v jednotlivých postupoch. (...) Skúsenosti siete Svet zdravia a jej 12 pôrodníc môžu byť veľmi prínosné aj pre topoľčiansku nemocnicu.“

Omnoho viac dôvodov na radosť má primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Partizánskom Nidal Abutuaima, podľa ktorého patrí spontánny pôrod k trendom v pôrodnej asistencii a čoraz viac žien má oň záujem.
„Prispieva k tomu aj kvalitnejšia predpôrodná príprava a akceptovanie pôrodných plánov. Intenzívna spolupráca, trpezlivá komunikácia, starostlivosť tímu na pôrodnici sú predpokladom, že ženy môžu a aj rodia prirodzene,“ dodal.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 – 15 %. WHO pritom poukazuje na štúdie, podľa ktorých stúpajúci podiel cisárskych rezov až do 10 % znižuje materskú a novorodeneckú úmrtnosť, cisárske rezy nad odporúčanú hranicu nemajú ďalší vplyv na zlepšovanie mortality.
V roku 2016 bolo na Slovensku k dispozícii 53 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 57 717 detí. Je to priemerne 1 089 pôrodov na jednu pôrodnicu. Počet pôrodov sa pohyboval od 316 v pôrodnici Snine až po 3 025 pôrodov v pôrodnici v Bratislave na Antolskej.
Zo všetkých slovenských pôrodníc sa do projektu tento rok nezapojila len jedna, pôrodnica v Revúcej.
Výsledok celkového hodnotenia sa dosiahol spojením expertského hodnotenia s hodnotením mamičiek. Najviac bodov získala pôrodnica v Trenčíne, nasledovaná Martinom. Na treťom mieste sa zhodne umiestnili dve bratislavské pôrodnice – Antolská a Ružinov.
Trenčianska pôrodnica nadväzuje na svoje úspechy z predchádzajúcich ročníkov Sprievodcu pôrodnicami.
Riziká cisárskeho rezu
Pre matku predstavuje riziko komplikácií spojených s operáciou (poranenie orgánov, riziko infekcií, tromboembolizmus a pooperačných zrastov v brušnej dutine), komplikácií z anestézie, dlhšou rekonvalescenciou, ktorá môže narušiť kontakt matky s dieťaťom a takisto zvýšenie pravdepodobnosti závažných komplikácií každej ďalšej gravidity (abnormálnej placentácie a ruptúry maternice).
Pre dieťa zvyšuje riziko respiračných komplikácií, ako aj pravdepodobnosť neskorších ochorení.Existujú faktory, ktoré zvyšujú riziko pôrodu cisárskym rezom. Medzi ne patrí nízka povedomosť o rizikách cisárskeho rezu v populácii rodičiek, nesprávny (väčší) odhad veľkosti plodu na ultrazvuku, stres rodičky, strata intimity počas pôrodu.(HPI)
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.