TOPOĽČANY. Darovanie krvi v topoľčianskej nemocnici sa po niekoľkomesačnej prestávke opäť rozbehlo. Zatvorené bolo totižto kvôli zmene poskytovateľa a museli sa vybaviť všetky potrebné povolenia. „Najmä z Ústavu kontroly liečiv, či ministerstva.
K tomu sme museli hľadať aj nových odborných garantov –Petru Ištvánovú a Dušana Remeňa,“ prezradil nám riaditeľ nemocnice Michal Orihel s tým, že počas prestávky sa podarilo dovybaviť oddelenie novými prístrojmi. Pribudli napríklad nové digitálne váhy, či datalogger – pomôcka na monitorovanie teploty pri transporte krvi.
Po novom je možné darovať krv každú stredu od 6.30 do 9.00 a všetky benefity pre darcov zostali zachované. Nemocnica im preplatí parkovné, i cestovné autobusom či vlakom. Zostávajú aj balíčky pre darcov. Tie by však mali čoskoro nahradiť gastrolítky, čaká sa len na schválenie od finančného oddelenia.
Topoľčianska nemocnica začne čoskoro oslovovať aj darcov z okresu Partizánske, keďže Partizánčania doteraz chodili okrem mobilných výjazdov Národnej transfúznej spoločnosti darovať krv až do Trenčína. Dokonca vieme zabezpečiť aj transport v obdobiach, kedy by sme darcovstvo uskutočňovali, prípadne sa zorganizuje mobilný výjazd.
Transfúzne oddelenie začalo v Topoľčanoch fungovať pred 26 rokmi, v roku 1991. Dovtedy sa krv musela nakupovať, čo bolo dosť drahé a neboli zriedkavé prípady, kedy sanitka musela ísť po krv až do Banskej Bystrice či Košíc.
Krv bola vtedy omnoho vzácnejšia ako dnes. Príčinou bolo okrem iného aj to, že sa odoberala do fliaš a mala omnoho kratšiu expiračnú dobu. Na odber slúžili sterilné boxy s okienkom, kam darca musel prestrčiť ruku. Vo vnútri sedela sestrička a v sterilných podmienkach odoberala krv do fliaš. Spočiatku sa krv ani netestovala na choroby ako hepatitída C či AIDS.
Dnes sa už používajú jednorázové plastové vaky, v ktorých krv vydrží omnoho dlhšie.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.