Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Topoľčianske mestské legendy: Únosy v dodávke i miznúci ľudia v Tribečskom pohorí

Pred šiestimi rokmi bolo celé mesto na nohách kvôli fámam o únosoch. Miznúci ľudia v Tribečskom pohorí sú tiež veľmi nepravdepodobní.

Stavebné práce odhalili minulý rok ďalšiu časť podzemných priestorov.Stavebné práce odhalili minulý rok ďalšiu časť podzemných priestorov.

Každé mestečko, či dedinka má svoje príbehy či legendy, ktoré všetci poznajú, väčšina im verí, no ich základ nie je príliš založený na realite. Výnimkou nie je ani náš región. Preto sme pre vás zozbierali niekoľko príbehov, v ktorých vám vysvetlíme, čo je pravda, a ktoré povesti treba brať s rezervou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Únosy bielou dodávkou

– Začiatkom roka 2011 boli celé Topoľčany doslova na nohách. Po sociálnych sieťach totižto kolovali fámy o tom, že po meste jazdí biela dodávka a unáša dievčatá. Dôvodom mal byť nelegálny trh z ľudskými orgánmi.
Na tejto fáme však bolo pravdivé asi len to, že v Topoľčanoch skutočne jazdia biele dodávky. Ako vtedy uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, polícia preverila výpovede dvoch dievčat, ktorým sa stalo, že v ich blízkosti zastavila biela dodávka, k fyzickému ani slovnému kontaktu však nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vďaka všeobecnej panike, kedy sa mnohé mamičky báli posielať svoje deti samé do školy, nasadila polícia vyšší počet hliadok v podvečerných hodinách.

V Tribečskom pohorí záhadne miznú ľudia

– Na vzniku tejto legendy má veľký podiel kniha Trhlina od Jozefa Kariku, ktorý sa v svojom diele zaoberá zmiznutiami ľudí v Tribečskom pohorí. Množstvo ľudí však zabúda, že ide o hororový príbeh so sci-fi prvkami a nejde o prerozprávanie skutočných udalostí.

Pukliny, prepadliská a jaskyne sú v Tribečskom pohorí rovnako zastúpené ako v iných horstvách. V oblasti Zoborského masívu je niekoľko menších jaskýň a dier (napríklad známa Svoradova jaskyňa). V okolí Žirian a samotného vrchu Žibrica, kde je veľký kameňolom, boli pri ťažbe objavené dutiny s prepadliskami a s krásnymi kryštálmi kalcitu, ktoré boli pri odstreloch znovu zasypané. Nechýbajú ani jaskyne.
V granitoidnom jadre Veľkého Tribeča nad Dekanovou chatou a chatou Petráška je dosť dier a škrap, kde miznú a po niekoľkých sto metroch sa znovu objavujú príležitostné potôčiky. Hlavne na jar pri topení snehu, alebo po veľkých dažďoch, kedy je tam veľmi šmykľavo.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac jaskýň a prepadlísk s neraz viac ako 10 metrovou hĺbkou je v severnej a severovýchodnej časti pohoria, nad Veľkými Uhercami a v okolí Skycova a Píly. Je to, napríklad známa Dobrotínska alebo Jazvínska jaskyňa. Jaskyne a prepadliská sa v Tribeči začali systematicky skúmať a mapovať až po druhej svetovej vojne. Avšak mapovanie ešte nebolo ukončené rovnako ako v iných pohoriach.
V Tribečskom pohorí je teda dostatok miest, kde sa môže neskúsený turista stratiť, či dokonca zmiznúť. Ale to sa môže stať v podstate hocikde...

Takmer nereálne je však to, aby niekto v pohorí blúdil tri dni a dve noci, pokiaľ netrpí nejakou telesnou, či duševnou chorobou.

Pohorie je relatívne úzke, stačí vyliezť na hrebeň a po 3 – 4 hodinách chôdze, či sa vydáme smerom na Požitavie alebo na Ponitrie, prídeme do naj-bližšej obce. Pohorie križuje veľa ciest nielen v centrálnom masíve ale aj v okrajových častiach.

SkryťVypnúť reklamu

Podzemný tunel až na Topoľčiansky hrad

– Túto legendu pozná snáď každý Žochár. Podzemný systém mesta začal vznikať v 12. až 13. storočí pod meštianskymi domami. V tom období bola podzemná pivnica v meštianskom dome považovaná za štandard, keďže sa používala na dlhodobejšie uchovávanie potravín. V druhej polovici 16. storočia, po dobití Ostrihomu Turkami, sa mešťania začali obávať o svoje životy a majetky. Preto možno predpokladať, že sa výstavba podzemných priestorov zintenzívnila. Časť pivníc mohli dokonca mešťania prepojiť, čím vznikli podzemné chodby. Keďže topoľčianske námestie má tvar štvorca a domy boli a sú na jeho okrajoch, pivnice vznikali smerom ku kostolu, alebo opačným smerom – do uličiek.

Mesto je preto podmínované takýmito chodbami, čo dokázal aj minuloročný objav podzemného priestoru na námestí. Bohužiaľ, žiaden väčší výskum sa nekonal a podzemné priestory neboli dodnes podrobnejšie preskúmané, aj keď príležitosti tu boli.

Existencia chodby smerujúcej do Tovarníckeho kaštieľa, či dokonca na Podhradie je však nanajvýš nepravdepodobná. Aj dnes by bol takýto projekt mimoriadne náročný, nieto ešte pred niekoľkými stovkami rokov. Zároveň si treba uvedomiť, že na takýto projekt nebola v našom regióne potrebná pracovná sila. Existovať mohli únikové chodby za topoľčianske hradby, no niekoľkokilometrový tunel je takmer vylúčený.
Ak však chcete aspoň nakuknúť do podzemného systému mesta, nie je problém. Napríklad koncertná sála pod radnicou, či viaceré pohostinstvá sídlia v starých meštianskych pivniciach. Tieto priestory sú pochopiteľne prerobené a zmodernizované, no ich základné proporcie sa zachovali.

Zjavenia a púte

– Ku každému regiónu patria aj príbehy o zjaveniach, či mystických zážitkoch. V archívoch četníkov, ktorí pôsobili v Krušovciach sa dodnes zachoval záznam z 28. júna 1947 v obci Tvrdomestice, kde sa na základe tvrdenia svedkov zjavila Panna Mária. Udalosť spôsobila každomesačné púte za účasti pomerne značného množstva ľudí. K týmto udalostiam sa pochopiteľne musela vyjadriť aj cirkev, no vizionári cirkevných predstaviteľov nepresvedčili a bolo vydané odporúčanie, aby ľudia na toto miesto nechodili. Nástup komunizmu dal za zjaveniami definitívnu bodku.

Legenda sa tiež viaže k jednej zo štyroch z prícestných kaplniek, ktorú v roku 1634 nechala postaviť grófka Katarína Forgáčová rodená Pálffyová. V tej, ktorá kedysi stála pri dnešnej strednej zdravotníckej škole sa nachádzala socha Sedembolestnej Panny Márie.

V roku 1802 topoľčiansky richtár Šuchman usporiadal veľkú oslavu, na ktorú okrem stoličných pánov a úradníkov pozval aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Ten sa z oslavy vybral domov na koči, no bola už tma a snežilo. Keď sa dostal ku kaplnke, kde bola umiestnená socha, kone zastali a ani na naliehanie kočiša sa nechceli pohnúť ďalej. Kočiš vraj videl stáť pred koňmi ženu oblečenú v bielom, ktorá vyšla z kaplnky. Farár zobral kočišovi bič a zasiahol tajomnú pani. Na druhý deň bolo vidieť na ľavom líci sochy krvavú čiaru, ktorá je na nej dodnes.

Chýr o tejto udalosti sa čoskoro rozšíril po celom okolí a do Topoľčian začali smerovať zástupy pútnikov.
Kardinál Ján Sczitovszky v roku 1854 sochu posvätil, korunoval a osobitným dekrétom vyhlásil kostol za mariánsku svätyňu. O takmer dvadsať rokov už do mesta putovalo až 30-tisíc ľudí. Socha Sedembolestnej sa dlhé roky nachádzala na oltári v topoľčianskom kostole. Počas poslednej rekonštrukcie však bola premiestnená z praktických dôvodov do lode kostola. V roku 2006 sa ju podarilo zreštaurovať.

Dnes už sa dá ťažko oddeliť fakty od legiend. No pravdou je, že vtedajšie udalosti museli mať veľký vplyv na vtedajších obyvateľov mesta, keďže tradícia topoľčianskych pútí vydržala až dodnes.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 833
  2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 6 049
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 901
  4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 3 862
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 234
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 221
  7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 131
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 486

Blogy SME

  1. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  2. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  3. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  4. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  5. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  6. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  7. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  8. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 715
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 569
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 724
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 098
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 405
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 204
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 220
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Z archívu fotografií dobrovoľných hasičov v Klížskom Hradišti.

Hasičská zbrojnica prešla kompletnou rekonštrukciou.


Vladimír Sasko 51m
O odvoz odpadu sa v Topoľčanoch stará firma NEHLSEN-EKO.

Ušetriť chcú znížením frekvencie vývozu odpadu.


8 h
Marián Kišac ukazuje kde je umiestnený čip, vďaka ktorému spoločnosť monitoruje smetné nádoby.

Monitorovanie zberu prostredníctvom čipov si pochvaľujú.


8 h
Dobrovoľní hasiči z Klátovej Novej Vsi počas povodne.

Zúčastňujú sa na školeniach a taktických cvičeniach.


Iveta Randziaková 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  2. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
  3. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
  4. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
  5. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
  6. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
  7. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
  8. Andrej Aleksiev: Som pravičiar. Prečo si mám vyberať medzi ľavicou a ľavicou?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 715
  2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 569
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 19 724
  4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 11 098
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 405
  6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 10 204
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 290
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 220
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu