Topoľčianske mestské legendy: Únosy v dodávke i miznúci ľudia v Tribečskom pohorí

Pred šiestimi rokmi bolo celé mesto na nohách kvôli fámam o únosoch. Miznúci ľudia v Tribečskom pohorí sú tiež veľmi nepravdepodobní.

Stavebné práce odhalili minulý rok ďalšiu časť podzemných priestorov.Stavebné práce odhalili minulý rok ďalšiu časť podzemných priestorov.

Každé mestečko, či dedinka má svoje príbehy či legendy, ktoré všetci poznajú, väčšina im verí, no ich základ nie je príliš založený na realite. Výnimkou nie je ani náš región. Preto sme pre vás zozbierali niekoľko príbehov, v ktorých vám vysvetlíme, čo je pravda, a ktoré povesti treba brať s rezervou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Únosy bielou dodávkou

– Začiatkom roka 2011 boli celé Topoľčany doslova na nohách. Po sociálnych sieťach totižto kolovali fámy o tom, že po meste jazdí biela dodávka a unáša dievčatá. Dôvodom mal byť nelegálny trh z ľudskými orgánmi.
Na tejto fáme však bolo pravdivé asi len to, že v Topoľčanoch skutočne jazdia biele dodávky. Ako vtedy uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, polícia preverila výpovede dvoch dievčat, ktorým sa stalo, že v ich blízkosti zastavila biela dodávka, k fyzickému ani slovnému kontaktu však nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vďaka všeobecnej panike, kedy sa mnohé mamičky báli posielať svoje deti samé do školy, nasadila polícia vyšší počet hliadok v podvečerných hodinách.

V Tribečskom pohorí záhadne miznú ľudia

– Na vzniku tejto legendy má veľký podiel kniha Trhlina od Jozefa Kariku, ktorý sa v svojom diele zaoberá zmiznutiami ľudí v Tribečskom pohorí. Množstvo ľudí však zabúda, že ide o hororový príbeh so sci-fi prvkami a nejde o prerozprávanie skutočných udalostí.

Pukliny, prepadliská a jaskyne sú v Tribečskom pohorí rovnako zastúpené ako v iných horstvách. V oblasti Zoborského masívu je niekoľko menších jaskýň a dier (napríklad známa Svoradova jaskyňa). V okolí Žirian a samotného vrchu Žibrica, kde je veľký kameňolom, boli pri ťažbe objavené dutiny s prepadliskami a s krásnymi kryštálmi kalcitu, ktoré boli pri odstreloch znovu zasypané. Nechýbajú ani jaskyne.
V granitoidnom jadre Veľkého Tribeča nad Dekanovou chatou a chatou Petráška je dosť dier a škrap, kde miznú a po niekoľkých sto metroch sa znovu objavujú príležitostné potôčiky. Hlavne na jar pri topení snehu, alebo po veľkých dažďoch, kedy je tam veľmi šmykľavo.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac jaskýň a prepadlísk s neraz viac ako 10 metrovou hĺbkou je v severnej a severovýchodnej časti pohoria, nad Veľkými Uhercami a v okolí Skycova a Píly. Je to, napríklad známa Dobrotínska alebo Jazvínska jaskyňa. Jaskyne a prepadliská sa v Tribeči začali systematicky skúmať a mapovať až po druhej svetovej vojne. Avšak mapovanie ešte nebolo ukončené rovnako ako v iných pohoriach.
V Tribečskom pohorí je teda dostatok miest, kde sa môže neskúsený turista stratiť, či dokonca zmiznúť. Ale to sa môže stať v podstate hocikde...

Takmer nereálne je však to, aby niekto v pohorí blúdil tri dni a dve noci, pokiaľ netrpí nejakou telesnou, či duševnou chorobou.

Pohorie je relatívne úzke, stačí vyliezť na hrebeň a po 3 – 4 hodinách chôdze, či sa vydáme smerom na Požitavie alebo na Ponitrie, prídeme do naj-bližšej obce. Pohorie križuje veľa ciest nielen v centrálnom masíve ale aj v okrajových častiach.

SkryťVypnúť reklamu

Podzemný tunel až na Topoľčiansky hrad

– Túto legendu pozná snáď každý Žochár. Podzemný systém mesta začal vznikať v 12. až 13. storočí pod meštianskymi domami. V tom období bola podzemná pivnica v meštianskom dome považovaná za štandard, keďže sa používala na dlhodobejšie uchovávanie potravín. V druhej polovici 16. storočia, po dobití Ostrihomu Turkami, sa mešťania začali obávať o svoje životy a majetky. Preto možno predpokladať, že sa výstavba podzemných priestorov zintenzívnila. Časť pivníc mohli dokonca mešťania prepojiť, čím vznikli podzemné chodby. Keďže topoľčianske námestie má tvar štvorca a domy boli a sú na jeho okrajoch, pivnice vznikali smerom ku kostolu, alebo opačným smerom – do uličiek.

Mesto je preto podmínované takýmito chodbami, čo dokázal aj minuloročný objav podzemného priestoru na námestí. Bohužiaľ, žiaden väčší výskum sa nekonal a podzemné priestory neboli dodnes podrobnejšie preskúmané, aj keď príležitosti tu boli.

Existencia chodby smerujúcej do Tovarníckeho kaštieľa, či dokonca na Podhradie je však nanajvýš nepravdepodobná. Aj dnes by bol takýto projekt mimoriadne náročný, nieto ešte pred niekoľkými stovkami rokov. Zároveň si treba uvedomiť, že na takýto projekt nebola v našom regióne potrebná pracovná sila. Existovať mohli únikové chodby za topoľčianske hradby, no niekoľkokilometrový tunel je takmer vylúčený.
Ak však chcete aspoň nakuknúť do podzemného systému mesta, nie je problém. Napríklad koncertná sála pod radnicou, či viaceré pohostinstvá sídlia v starých meštianskych pivniciach. Tieto priestory sú pochopiteľne prerobené a zmodernizované, no ich základné proporcie sa zachovali.

Zjavenia a púte

– Ku každému regiónu patria aj príbehy o zjaveniach, či mystických zážitkoch. V archívoch četníkov, ktorí pôsobili v Krušovciach sa dodnes zachoval záznam z 28. júna 1947 v obci Tvrdomestice, kde sa na základe tvrdenia svedkov zjavila Panna Mária. Udalosť spôsobila každomesačné púte za účasti pomerne značného množstva ľudí. K týmto udalostiam sa pochopiteľne musela vyjadriť aj cirkev, no vizionári cirkevných predstaviteľov nepresvedčili a bolo vydané odporúčanie, aby ľudia na toto miesto nechodili. Nástup komunizmu dal za zjaveniami definitívnu bodku.

Legenda sa tiež viaže k jednej zo štyroch z prícestných kaplniek, ktorú v roku 1634 nechala postaviť grófka Katarína Forgáčová rodená Pálffyová. V tej, ktorá kedysi stála pri dnešnej strednej zdravotníckej škole sa nachádzala socha Sedembolestnej Panny Márie.

V roku 1802 topoľčiansky richtár Šuchman usporiadal veľkú oslavu, na ktorú okrem stoličných pánov a úradníkov pozval aj závadského farára Jána Andrejkoviča. Ten sa z oslavy vybral domov na koči, no bola už tma a snežilo. Keď sa dostal ku kaplnke, kde bola umiestnená socha, kone zastali a ani na naliehanie kočiša sa nechceli pohnúť ďalej. Kočiš vraj videl stáť pred koňmi ženu oblečenú v bielom, ktorá vyšla z kaplnky. Farár zobral kočišovi bič a zasiahol tajomnú pani. Na druhý deň bolo vidieť na ľavom líci sochy krvavú čiaru, ktorá je na nej dodnes.

Chýr o tejto udalosti sa čoskoro rozšíril po celom okolí a do Topoľčian začali smerovať zástupy pútnikov.
Kardinál Ján Sczitovszky v roku 1854 sochu posvätil, korunoval a osobitným dekrétom vyhlásil kostol za mariánsku svätyňu. O takmer dvadsať rokov už do mesta putovalo až 30-tisíc ľudí. Socha Sedembolestnej sa dlhé roky nachádzala na oltári v topoľčianskom kostole. Počas poslednej rekonštrukcie však bola premiestnená z praktických dôvodov do lode kostola. V roku 2006 sa ju podarilo zreštaurovať.

Dnes už sa dá ťažko oddeliť fakty od legiend. No pravdou je, že vtedajšie udalosti museli mať veľký vplyv na vtedajších obyvateľov mesta, keďže tradícia topoľčianskych pútí vydržala až dodnes.

Autor: Miroslav Gulika st.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
  2. Každý piaty zomrie 8 940
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 215
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 914
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 721
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 667
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 775
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 317
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 691
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Ilustračné foto

Chorobnosť klesla takmer o polovicu


TASR
Mestský úrad v Bánovciach nad Bebravou.

Na realizáciu projektov vyčlenili 4500 eur.


TASR

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Inštalácia výstavy v Galérii Topoľčany.

Patrí k popredným etablovaným umelcom strednej generácie.


TASR
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 215
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 914
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 721
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 667
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 775
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 159
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 317
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 691
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu