Sobota, 15. december, 2018 | Meniny má Ivica

Bronz zo svetového pohára

Obrovský úspech zaznamenali kumaďáci na Svetovom pohári v Umagu.

Tréner Tomáš Kleman a Andrej Sedlár.(Zdroj: ARCHÍV KLUBU)

Na prelome školského roka a prázdnin sa v chorvátskom meste Umag konal už 10. ročník Karate camp mládeže, na ktorého konci sa konal svetový pohár mládeže. Obe akcie zastrešovala svetová federácia karate – World Karate Federation. Tohoročná akcia bola výnimočná tým, že turnaj bol jedným z nominačných turnajov na mládežnícke olympijské hry 2018, ktoré sa budú konať v brazílskom Rio de Janeiro.

Camp

Na campe sa toho roku zúčastnilo vyše 1500 mladých karatistov z celého sveta, ktorých trénovali súčasní, ale aj bývalí, najlepší pretekári svetového karate v kata: A. Diaz – Venezuela, L. Valdesi – Taliansko, v kumite: D. Benetelo – Taliansko, S. Horuna – Ukrajina, D. Brose – Brazília, J. Lefevre – Belgicko, P. Stojadinov – Srbsko. Denne mladí karatisti absolvovali štyri tréningové jednotky, vždy s iným trénerom, ktorí ich viedli k najlepším výkonom. Výhodou takejto akcie je, že deti si môžu počas tréningov zatrénovať so svojimi rovesníkmi z rôznych krajín a nemusia sa hneď konfrontovať na turnaji, kde vznikajú tak nové priateľstvá a kontakty na karate po celom svete.

Svetový pohár

Samotný turnaj bol rozdelený na tri dni, keďže prihlásených bolo okolo 2000 pretekárov. Tento rok sa konajú aj MS 14 – 21 ročných a veľa krajín vrátane Slovenska má tento turnaj zaradený ako nominačný vo svojej príprave na MS. Turnaj preto nesľuboval len kvantitu, ale aj vysokú kvalitu. V topoľčianskej kumaďáckej výprave figurovali Matúš Marko, Nikol Žáková, Viktória Pálešová, Emma Sommerová, Emma Podobová, Andrej Sedlár a Monika Krošláková. V kata nastúpili Viktória, Matúš, Nikolka, Andrej a S. Emma, v kumite sa pridali aj Emma P. a Monika. V prvý deň sa mládež pustila do svojich súperov s rešpektom, ale odvážne, v snahe dostať sa čo najbližšie k medailám. V kata prešli cez prvé kolá Nikolka (Talianku porazila 3:2) a Viktória (súperku z Talianska porazila 5:0), no v druhom už na súperky nestačili . V kumite bolo vidieť u pretekárov rešpekt zo súperov, no aj napriek tomu sa predviedli peknými výkonmi. Matúš konečne bojoval celým srdcom a aj keď neprešiel cez pretekára z Čiech (0:3), konečne ukázal bojovnosť, ktorá v ňom drieme.

Nikol s Viktóriou zápasili svoj prvý zápas ustráchane a súperky túto šancu využili vo svoj prospech. Viktória však postúpila do repasáže a tam ukázala, že aj najdrobnejšia pretekárka vie bojovať. Najskôr v repasáži porazila Talianku 1:0, v druhom kole pretekárku z Juhoafrickej republiky 1:0, no v boji o bronz podľahla o hlavu vyššej pretekárke z Bosny 0:1, a tak obsadila „zemiakovú“ medailu. S medailovými ambíciami prišiel na turnaj Andrej, ktorý nastúpil v najťažšej váhovej kategórii starších žiakov nad 45 kg. V prvom kole otočil nepriaznivý stav s Talianom z 0:1 na 2:1 a postúpil do druhého kola. V druhom kole s pretekárom z Bosny vďaka chaotickému verdiktu z jedného z rozhodcov prišiel Andy o možnosť získať trojbodové skóre a nakoniec bol diskvalifikovaný za kontakty. V repasáži v prvom kole mu nenastúpil pretekár z Indie, a tak kontumačne postúpil do bojov o bronz. V poslednom zápase mal Andrej domáceho Chorváta, ktorého s prehľadom udržal a stav 1:0 mu zabezpečil bronz zo svetového pohára.

Na druhý deň štartovali v kumite Emma Podobová v kadetkách do 47 kg, no podľahla súperke z Afriky 1:2, Monika medzi juniorkami do 53 kg skvele rozbehla svoje zápasy, keď porazila Kolumbijčanku 4:1, no v druhom kole dostala vicemajsterku Európy, ktorej podľahla 0:2, do repasáže už nenastúpila, a tak obsadila 9. miesto.

Tretí deň štartovala Emma Sommerová v kata juniorky, no nestačila na súperku z Ruska, ktorej podľahla 0:5.

Slovo reprezentačného trénera Tomáša Klemana: Radosť a veľký rešpekt z mojich pretekárov – také boli pocity po celotýždňovom pobyte v Umagu. Bol to záverečný turnaj veľmi dlhej sezóny. Andy získal bronz, Viktória skončila tesne od medaile (4. miesto) a Monika v juniorke 9. miesto. Sú to výsledky, ktoré nás všetkých veľmi tešia. Pretekári robili dobré meno pre Kumade nielen na turnaji ale aj na „campe“, z ktorého si odniesli veľmi veľa zážitkov a veľa informácií do tréningov. Za vydarenú akciu sa chcem poďakovať hlavne pretekárom, ale aj ich rodičom, ktorí vytvorili príjemnú atmosféru, či už na turnaji alebo mimo neho a pomohli mi s organizáciou tohto výjazdu. V lete náš klub neoddychuje, ale poctivo sa pripravuje na ďalšiu sezónu, ktorá už pomaličky klope na dvere. V júni to bola atletická príprava a v auguste prípravu ukončíme denným sústredením, ktoré prebehne na športoviskách v našom meste resp. v telocvičniach.