PARTIZÁNSKE. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) majú začať skúmať reálne množstvo ortuti, kadmia, vinylchloridu a ďalších látok, ktoré sú vypúšťané do rieky Nitra. Vyzvalo ich k tomu mesto Partizánske, ktoré tak reaguje na posledné merania Greenpeace Slovensko z tohto vodného toku pri Novákoch. Mimovládna organizácia pri nich zistila mnohonásobné prekročenie limitov látok vypúšťaných do rieky.
„Aj keď je dnes situácia po tom, ako bola v 80. a 90. rokoch veľmi zlá, o niečo lepšia, ani zďaleka nie je ideálna," uviedol ďalej na brífingu primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Keďže je podľa neho Partizánske prvým mestom na smere toku rieky Nitra od Novák, odkiaľ sú tieto chemikálie vypúšťané, chce aj touto formou požiadať MŽP a SIŽP, aby zasiahli a aby sa prestalo s likvidáciou rieky Nitra a de facto aj s ohrozovaním kvality života občanov. „Pretože tieto ťažké kovy a všetky chemikálie sa totiž ukladajú do podložia a keďže to nie je utesnené, je vysoký predpoklad, že tieto kovy a chemikálie môžu končiť aj v podzemných vodách,“ vyhlásil.
Už jedna porcia ryby za mesiac je problém
Primátor v tejto súvislosti odošle na inštitúcie oficiálny otvorený list, k výzve sa pripojí uznesením i mestské zastupiteľstvo v Partizánskom. Zároveň mesto uzavrelo bilatelárnu zmluvu o spolupráci s Greenpeace Slovensko. „Chceme, aby táto organizácia v istých časových intervaloch merala kvalitu rieky Nitra prechádzajúcu cez Partizánske a hlavne množstvo kovov a chemikálií, ktoré sa v nej nachádzajú,“ ozrejmil.
Počas druhých meraní, ktoré sme realizovali vo februári tohto roka, sme zistili okrem iného, ako naposledy, široké spektrum organických halogénových zlúčenín, takisto prekročenie limitov benzénu, navyše sme zistili prekročené limity ortuti, pričom všetky tieto látky sú toxické, pripomenula riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. „Cieľom štátu alebo ministerstva životného prostredia je, aby sa tieto látky v životnom prostredí znižovali, čo sa v podstate nedeje, a to dokazujú aj naše výsledky a analýzy z obidvoch rokov,“ zdôraznila.

Mnohonásobné prekročenie olova, kadmia a ortuti vo svalovine ulovených rýb zistila v rokoch 2015 a 2016 aj partizánska mestská organizácia rybárskeho zväzu, opierala sa pritom o výskum Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, povedal hlavný hospodár organizácie Michal Smatana. „Vyšli nám výsledky, že rybie mäso je neprijímateľné aj v najmenších dávkach. Jedna porcia mesačne už je problém,“ ozrejmil s tým, že členovia organizácie si preto aj odhlasovali na toku opatrenie „chyť a pusť“.
Chcú kontrolovať častejšie
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa vo viacerých smeroch stotožňuje s postojmi partnerov z neziskového sektora a predovšetkým intenzívne pracuje na zefektívnení činnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). Uviedol to hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák v reakcii na vyhlásenie primátora Partizánskeho Jozefa Božika k znečisťovaniu rieky Nitra a kontrolám vypúšťaných látok do nej zo strany Greenpeace Slovensko.
„V súčasnosti personálne posilňujeme inšpekciu tak, aby mala dostatočné personálne zázemie na vykonávanie častejších kontrol na celom Slovensku, a tým by sa zvýšila aj efektivita ochrany životného prostredia," konkretizoval Ferenčák.
Zároveň pripomenul výsledky kontroly SIŽP. Na výsledky všetkých kontrol štátnych orgánov sa vo svojej reakcii odvolala i manažérka pre komunikáciu spoločnosti Fortischem, a.s., Anna Vojteková. "Vypúšťanie znečisťujúcich látok do vôd a ovzdušia je regulované platnými povoleniami vydanými pre našu spoločnosť, kde sú stanovené pre látky emisné limity v súlade s právnymi predpismi SR," ozrejmila.
Firma podľa Vojtekovej preferuje vzájomnú otvorenosť a ústretovú komunikáciu s orgánmi štátnej správy a samosprávy, pričom aj organizácii Greenpeace Slovensko navrhla stretnutie, ktorého cieľom bolo diskutovať na danú tému. "Organizácia Greenpeace Slovensko stretnutie písomne odmietla s odôvodnením, že spoločnosť Fortischem nie je pre ňu partnerom na diskusiu. Spoločnosť však vždy rešpektovala a rešpektuje pravidlá stanovené orgánmi štátnej správy a vždy bola a bude ochotná spolupracovať s oprávnenými orgánmi pri kontrole dodržiavania predpisov v súvislosti s ochranou životného prostredia," dodala.
SIŽP na základe výsledkov kontroly z decembra 2016 a februára tohto roka porušenie ustanovenia vodného zákona spoločnosťou Fortischem pri vypúšťaní odpadových vôd v Novákoch nenašla. Kontrola pritom bola zameraná na nakladanie s odpadovými vodami, na účinnosť a prevádzku čistiarne odpadových vôd a na dodržiavanie stanovených podmienok pre vypúšťanie odpadových vôd do rieky Nitra. Vo všetkých spomínaných oblastiach boli dodržané zákonné podmienky, pričom nebolo zistené prekročenie limitnej hodnoty v žiadnom parametri stanovenom pre odpadové vody. Odobraté vzorky vody vyhodnocovalo akreditované laboratórium.

„Problém bol v tom, že jednotlivé inštitúcie vykonali kontroly iba základných ukazovateľov, ako bola biochemická spotreba kyslíka, chemická spotreba kyslíka, pH, pričom sa v podstate nekontrolovali jednotlivé prioritné látky alebo nebezpečné, škodlivé látky. Respektíve, bolo nám povedané, že sa kontrolovali, ale v zázname o kontrolách nefigurujú. Figurujú tam len látky, ktoré kontrolovala spoločnosť alebo ňou objednané akreditované laboratória, no neboli predmetom analýz štátu,“ reagovala Kohutková.
V súvislosti s pozvaním Fortischemu Kohutková podotkla, že nie je v silách organizácie navštíviť všetky spoločnosti, ktoré vypúšťajú škodlivé látky do životného prostredia. "Naším cieľom je zmeniť celý systém kontrol, tým pádom je partnerom na diskusiu štát, ministerstvo a inšpekcia," dodala.