Železnému Žochárovi Chudému učaroval triatlon

Na začiatku boli kilá navyše a chuť s tým niečo spraviť. Začal bicyklovať, behať, následne aj plávať a popritom podľahol jednému z najnáročnejších jednodňových športov na svete – triatlonu.

Michal Chudý.Michal Chudý. (Zdroj: ARCHÍV M. CH.)

Michal Chudý z Topoľčian si zvolil hneď tú najdlhšiu možnú verziu pod názvom IRONMAN (3,8 km plávanie, 180 km bicyklovanie a 42,2 km beh).

Ako ste sa dostali k triatlonu?

– K športu som nemal nikdy ďaleko. Keďže som vyštudoval Vojenskú akadémiu, musel som takpovediac športovať „povinne“. Neskôr som sa dostal k horskej cyklistike, kde sa mi celkom darilo umiestňovať sa na „bedni“ v kategórii „TIR“ (100 kg a viac). Postupom času som však začal byť nespokojný so svojou váhou, a preto som k cyklistike pridal kvôli redukcii váhy aj beh. No a ako to v živote býva, k triatlonu ma definitívne dostali moje silácke reči s kamarátmi a prehlásenie po pár pivách: „Ja to dám!“. V spojení s mojou tvrdohlavosťou mi nič iné nezostávalo, len to naplniť. A tak som stál v roku 2014 na štarte svojho prvého triatlonu a sám seba som sa pýtal, čo tu vlastne robím?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím Vás triatlon oslovil? Ako je možné, že ste si zvolili najdlhšiu a najnáročnejšiu verziu triatlonu?

– Oslovil ma svojou pestrosťou, dĺžkou a disciplínami, ktoré obsahuje a ľuďmi, ktorí sa okolo tohto krásneho športu pohybujú. Keď má človek jednu disciplínu slabšiu, môže to dohnať v ostatných dvoch. A samozrejme atmosférou, ktorá je podľa mňa vysoko návyková. Kto to nezažije, nikdy nepochopí!

Aké boli vaše začiatky?

– Veľmi ťažké. Nakoľko na Slovensku, a tobôž v topoľčianskom okrese, nie je veľa ľudí so záľubou v „triatlone“ a keďže som nepoznal nikoho so skúsenosťami v tejto oblasti, nemal som sa s kým radiť a rozprávať o problémoch, ktoré sa vyskytli počas prípravy. V začiatkoch som vedel na bicykli bez problémov prejsť 100 km a odbehnúť snáď 10 km, ale keďže pre potreby triatlonu to chcelo viac, začal som štúdiom dostupných informácií, postupne zvyšovať tréningové objemy a tiež upravovať stravu. V podstate som začal žiť úplne inak ako dovtedy. Zo začiatku bolo pre mňa najväčším problémom plávanie, kraulom som nevedel preplávať ani 10 m. V tomto mi veľmi pomohla Katarína Gráčiková (www.malyplavec.sk), ktorá v celkom krátkom čase urobila z neplavca plavca s časmi, za ktoré sa v triatlone nemusím hanbiť a hlavne – idem z vody po preplávaných necelých 4 km oddýchnutý a pripravený na moju najsilnejšiu disciplínu – 180 km na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu

Nebola vaša rodina a okolie zhrozené? Nehovorili vám – nebláznite, nerobte to?

– Na začiatku som o tom s okolím príliš nehovoril, nakoľko osobne mám radšej najskôr činy a potom reči. O mojich plánoch vedela iba manželka Zuzana, ktorá ma v tomto mojom „úlete“ od začiatku plne podporovala a podporuje dodnes, za čo som jej veľmi vďačný, keďže skĺbiť tréning, prácu a rodinu nie je jednoduché – častokrát to je hlavne na úkor rodiny.

Ako by ste opísali ľuďom, o čom je Ironman? (okrem toho, že sa skladá z 3,8 km plávania, 180 km bicyklovania a 42,2 km behu)

– Na tomto preteku súťažíte v prvom rade sám so svojou hlavou a telom, ktoré Vám stále dookola opakujú „Už stačilo, stojíme“ a v druhom rade súťažíte so súpermi. Je to neuveriteľné dlhotrvajúce utrpenie, počas ktorého je potrebné si zachovať chladnú hlavu a vieru vo svoju schopnosť absolvovať 226 km. Toto trápenie je u „profíkov“ intenzívnejšie počas kratšieho času a u „hobíkov“ je to zasa naopak – dlhodobejšie trápenie menšej intenzity.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyzerá vaša príprava? Môžete nám priblížiť svoj týždenný tréningový proces? Koľko hodín strávite tréningom jednotlivých disciplín?

– Moja príprava je špecifická, pretože tréning do značnej miery prispôsobujem hlavne rodine a práci v Bratislave. Pri ideálnych podmienkach, ktoré sú zriedkavejšie, trénujem 11 až 13 hodín týždenne, počas ktorých odplávam asi 8 km, odbehám 40 km a odbicyklujem 130 km. Je to žalostne málo, no momentálne, vzhľadom na okolnosti, viac času tréningu obetovať nemôžem. Veľa času strávim v aute, kde vidím v budúcnosti časovú rezervu, ktorú si predstavujem využiť vhodnejším spôsobom.

Kde a na koľkých pretekoch ste sa doteraz zúčastnili a aký je váš najlepší čas, ktorý ste dosiahli?

– Ako som už spomínal vyššie, v počiatkoch mojej súťažnej športovej kariéry som sa zúčastnil viacerých pretekov horských bicyklov, následne aj bežeckých polmaratónov a maratónov. Pokiaľ ide o Ironmanov, začínal som v roku 2014 polovičným a do dnešného dňa som absolvoval troch celých. A to v roku 2017 na Majstrovstvách ČR v Otrokoviciach, kde som skončil 15. v kategórii a v rokoch 2016 a 2017 na Majstrovstvách SR v Piešťanoch s najlepším umiestnením na 5. mieste v kategórii a s časom 10:28:10, ktorý je aj zatiaľ mojím osobným rekordom. Dúfam, že stále som nenarazil na svoj limit, a že sa mi podarí pokoriť hranicu 10 hodín.

Čo by ste odporučili všetkým tým, ktorí by chceli s triatlonom začať, ale nevedia sa rozhodnúť?

– Jednoducho – že i napriek všetkému, to za ten pocit v cieli všetko stojí! A o uvedenom sa mi podarilo presvedčiť aj kamarátov Martina Čierneho a Miloša Števanku, ktorí sa tento rok odhodlali ako štafeta zúčastniť Slovakmana v Piešťanoch a po úspešnej účasti a pričuchnutí k triatlonu sa plánujú zlepšovať a pokračovať ďalej možno aj individuálne.

Triatlon je dosť finančne náročný šport, máte niekoho, kto vás finančne podporuje?

– Až do tohto roku som si všetko financoval z rodinného rozpočtu, ale počnúc týmto rokom, vďaka kamarátovi Martinovi, sa mi prostredníctvom dobrých podnikateľov z Topoľčian a blízkeho okolia (firmám Elektromont, DONA Style, BMP Trade, PROAgility, MJ – Agency s.r.o, Dušanovi Machovi, Ivanovi Valachovi a Davidovi Valigurovi – internetový obchod www.sirel.sk) podarilo zohnať financie na pokrytie základného športového oblečenia. A preto by som sa im chcel touto cestou poďakovať za podporu a spoluprácu.

Máte nejaký nesplnený športový sen?

– Mám 37 rokov a uvažovať o nesplnených športových snoch je už trochu neskoro, no napriek tomu by som chcel na Ironmanskej trati dosiahnuť spomínaný celkový čas pod 10 hodín. Mojím najväčším snom je však vychovať z mojich detí dobrých a poctivých športovcov. A či niečo v športe dosiahnu je pre mňa druhoradé, pretože mnohokrát je cesta dôležitejšia ako cieľ samotný. Pričom je úplne jedno, pre aký šport sa v budúcnosti rozhodnú, každopádne budú mať moju plnú podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 130
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 513
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 269
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 469
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 192
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 669
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Hrozí im mastná pokuta a až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Ilustračné foto.

Pri vyučovaní pomáha učiteľom aj žiakom.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Dušan "DUSSKY" Vlnka

Je rocková, má grády. Vypočujte si ju priamo v článku.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu