PARTIZÁNSKE. Výšková budova na námestí v Partizánskom zostane začiatkom septembra bez nájomníkov a radnica ju oficiálne uzatvorí.
Dve búrania v jednom roku
Informoval nás o tom primátor mesta Jozef Božik s tým, že v tomto objekte bývali dve kategórie nájomcov: „Tím slušným a platiacim sa mesto snažilo a snaží nájsť bývanie v mestských nájomných bytoch. Tá druhá kategória už bola deložovaná, alebo bude deložovaná na konci augusta.“

K búraniu by malo prísť v roku 2019, teda ak s tým bude súhlasiť budúce vedenie mesta. „Vrátime sa k pôvodnému plánu architekta mesta Baťovany a neskôr Prahy Jiřího Voženílka a je vysoká pravdepodobnosť, že Partizánske získa veľké námestie, ktoré nebude rozdelené na dve časti výškovou budovou. Tá bola vybudovaná tak nešťastne, že rozdelila námestie a znemožnila pohľad z námestia na kostol Božského srdca Ježišovho, ktorý je kultúrnou pamiatkou,“ dodal primátor.
Rekonštrukciu považujú za nevýhodnú
Asanácia nebude jednoduchá a odhaduje sa, že by mohla stáť okolo 500-tisíc eur. K jej zbúraniu sa radnica prikláňa hlavne kvôli zlému technickému stavu budovy. „Buď ju zbúrame za 500-tisíc, alebo za 2,5 milióna zrekonštruujeme, obsadíme 101 bytov a zrušíme park, ktorý sa nachádza za ňou a vybudujeme na jeho mieste parkovisko so 150 parkovacími miestami. S týmto však mestská časť absolútne nesúhlasí,“ objasnil dávnejšie Božik.
Na rok 2019 je tiež naplánované búranie bytovky 206 na Nábrežnej ulici, z ktorej sú nájomníci postupne vysťahovávaní. Bytový dom 206 by sa mal uzatvoriť budúci rok a zo štyroch problémových bytoviek by tak mali zostať iba dve. „Záujmom mesta je, aby v nich zostali iba slušní a platiaci ľudia,“ dodal Božik.
Výšková budova na námestí SNP v Partizánskom bola dokončená v roku 1963 a slúžila ako slobodáreň pre zamestnankyne obuvníckej fabriky. Jej umiestnenie bolo pravdepodobne vybrané tak, aby zatienila kostol. V Baťovských archívoch sa zistilo, že podľa územného plánu z roku 1938 mohla na jej mieste stáť tiež stavba, no údaje o jej rozmeroch sa nezachovali.
Po roku 1990, keď skrachoval obuvnícky koncern ZDA začala budova chátrať a slúžila ako sociálna ubytovňa. V roku 2003 ju mesto odkúpilo za 133 tisíc eur aj s nájomníkmi, ktorí v nej bývali za katastrofálnych podmienok. Na čiastočné odstránenie nedostatkov mesto preinvestovalo 450 tisíc eur, avšak nepodarilo sa dosiahnuť štandardné podmienky bývania.