BOJNÁ. Archeologická sezóna na archeologickom nálezisku Valy pri Bojnej bola tento rok mimoriadne náročná, no aj napriek ťažkým podmienkam sa podarilo dosiahnuť na nálezisku mimoriadne výsledky. „Takú zložitú sezónu, ktorá je myslím jedenásta, som na Bojnej ešte nezažil. Mali sme akútny nedostatok pracovných síl a horúčavy, aké boli tohoto roku si nikto nepamätá,“ uviedol zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta s tým, že kvôli týmto faktorom sa na Valoch urobilo menej práce, ako sa pôvodne plánovalo.

Našli zaujímavé artefakty
„Museli sme sa sústrediť na dve hlavné úlohy. Podrobný prieskum zázemia bojňanských hradísk a na výskum západného predhradia najväčšieho hradiska. Zistilo sa intenzívne osídlenie na predhradí, kde sme našli obydlie s nálezom – železným pokladom. Povedal by som, že ide o literárny doklad o zániku bojňanského hradiska, keď museli Slovania ukryť poklad do kamennej pece, ktorá bola ešte funkčná.“
Okrem toho sa skenoval povrchu okolitého terénu, kde sa podarilo nájsť niekoľko zaujímavých nálezov. Za všetky spomenieme vinársky nôž, ktorým je nepriamym dôkazom, že vinohradníctvo v tejto oblasti fungovalo aj v období Veľkomoravskej ríše.
Prekvapujúci nález železného pokladu pozostával z 36 sekerovitých hrivien, zubadla z konského postroja, dvoch kľúčov od slovanského obydlia a ďalších železných predmetov archeológov prekvapil a bol viac menej náhodou, no podľa Pietu s ňou vedci musia počítať. Náhoda je vraj kus šťastia, ktorý každý potrebuje.
Železný poklad si budú môcť prezrieť v dohľadnej dobe aj návštevníci Archeologického múzea Veľkej Moravy, ktoré sa nachádza v obci.
Na repliku brány získali 50-tisíc
„V múzeu budú vystavené originály, ktoré budú prevezené aj s pecou. Snažíme sa aj do budúceho roka nainštalovať prezentáciu hrobu bojovníka zo Závady, čo je najbližší kostrový nález bojovníka v tejto lokalite,“ prezradil nám starosta obce Jozef Stankovský s tým, že pre lepšiu predstavu, ako sa žilo na hradisku sa pripravuje 3D vizualizáciu, ktorá ukáže život na hradisku.
Tento rok sa začne tiež budovať rekonštrukcia majestátnej brány do hradiska, na ktorú získala obec dotáciu vo výške 50-tisíc eur. „Súčasťou brány bude aj expozičné priestor vo forme panelovej expozícia, ktorá bude hovoriť o živote na Veľkej Morave. Takisto sa ju pokúsime dobovo zariadiť, aby mal návštevník predstavu, ako taká strážnica, či obranná bašta mohla vyzerať,“ dodal starosta s tým, že hlavným cieľom projektu bude spopularizovať históriu a voľne ju sprístupniť návštevníkom zo širokého regiónu aj zo zahraničia. V zime bude prebiehať príprava dreva na stavbu, ktoré sa bude spracovávať ručne, aby stavba pôsobila hodnoverne.