TOPOĽČANY. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) ešte v lete presadil bezplatné parkovanie v štátnych nemocniciach na 4 hodiny ako službu pre pacientov, sprievod a návštevy. Čas však ukázal, že parkovanie zadarmo nebolo v mnohých prípadoch najšťastnejším riešením, keďže parkoviská začali byť preplnené a vodiči nemali aj tak kde zaparkovať.
Kapacity parkovísk sú obmedzené
I keď ministerstvo nemá priamy dosah na systém parkovania v nemocniciach nášho regiónu, rozhodli sme sa zistiť, aká je situácia na parkoviskách, resp. či sa chystajú ich zriaďovatelia v tomto smere niečo meniť.

V nemocniciach v Topoľčanoch a Partizánskom, ktoré prevádzkuje spoločnosť Svet zdravia sa v blízkej budúcnosti veľké zmeny nechystajú. Ako nás informoval hovorca Svetu zdravia Tomáš Kráľ, spoločnosť nemá nemocnicu, pred ktorou by nebola závora, ale zároveň nemá nemocnicu, pred ktorou by si závoru nespravovala sama. „Závora je len preto, aby sme zabezpečili pacientom a návštevníkom, ktorí naozaj potrebujú komfortné a bezpečné miesto na parkovanie, aby nemuseli obiehať kilometre okolo nemocnice, parkovať nadivoko a riskovať papuču... Zažil som obdobie, kedy závory pred našimi nemocnicami neboli, no ľudia boli nespokojní, že nemajú kde zaparkovať,“ uviedol Tomáš Kráľ, pričom uviedol, že parkovné v areáloch nemocníc nemá slúžiť na vytváranie zisku. Aj z toho dôvodu sa platí za celodenný vstup do nemocničného areálu topoľčianskej nemocnice 0,5 eur a do areálu nemocnice v Partizánskom jedno euro. Pacienti, ktorí vlastnia preukaz ZŤP majú vstup zadarmo.
Chcú zmeniť značenie a obnoviť cesty v areáli
Vedenie nemocnice nás pred časom informovalo, že sa pracuje na projekte statickej a dynamickej dopravy pre nemocnicu a polikliniku, keďže asfalty majú pekné časy za sebou. V rámci tohto projektu by sa mali obnoviť cesty, ktoré patria k nemocničnému areálu a rozšíriť parkovné kapacity, aby sa nestálo na chodníkoch a zeleni. Malo by sa zmeniť dopravné značenie tak, aby v podchode pri vchode do nemocnice nestáli súkromné vozidlá a bol tu prístup iba pre záchranné zložky a pre invalidov. Nie je vylúčené, že časom vystrieda vrátnikov pri vstupe parkovací automat.
Kedy by sa však tieto zmeny mali v topoľčianskej nemocnici zrealizovať, zatiaľ nevedel Tomáš Kráľ konkretizovať, keďže sa v súčasnosti pracuje v nemocnici na viacerých projektoch.
Situácia v Bánovciach nad Bebravou je asi najjasnejšia. Nemocnica de facto žiadne vlastné parkovisko nemá a pacienti, ktorí chcú parkovať v jej blízkosti, musia využiť mestské parkovisko. Za prvé dve hodiny parkovania sa platí 50 centov, za každú ďalšiu hodinu sa účtuje 50 centov. Celodenné parkovanie je spoplatnené sumou dve eurá.
Zmenu postoja k parkovaniu v štátnych nemocniciach naznačil pred časom aj Drucker. Bezplatný systém totiž nevyužívali len ľudia, ktorí sa potrebovali dostať do zdravotníckeho zariadenia, ale aj tí, ktorí tam chceli iba zaparkovať, a tak využiť bezplatné miesta.Tých bol potom akútny nedostatok.
„Treba to vyhodnotiť a opýtať sa, alebo teda podiskutovať o tom, či a do akej miery upravíme tento režim,“ argumentoval Drucker v reportáži pre televíziu Markíza.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.