TOPOĽČANY. Lesné, či horské studničky sú pre mnohých obľúbenou zastávkou pri potulkách v lese. No ich hygienická nezávadnosť býva často diskutabilná.
„Starostlivosť o ne nevykonáva žiaden subjekt, nie sú zabezpečené, sú voľne prístupné a teda aj ľahko zraniteľné. Používanie vody z neznámych zdrojov, studničiek aj prameňov vzhľadom na to, že nemajú ochranné pásma, možno považovať za rizikové,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva.
O studničku sa staral pustovník

K Topoľčanom sú najbližšie pohoria Tribeč a Považský Inovec. V oboch je viacero prameňov a v poslednom období mnohé upravili členovia Klubu slovenských turistov. „Môžem spomenúť turistov zo Solčian, Práznoviec, Veľkého Klíža, Uhrovca, Tesár...,“ prezradil nám predseda Klubu slovenských turistov (KST) Žochár Topoľčany Peter Dragúň, pričom spomenul niekoľko studničiek, ktoré sa nachádzajú v okolí turisticky značených trás.
Asi najznámejšia je v sedle pod Veľkým Tribečom. Je to Pustovníkova studnička. Voda v nej nie je vyvedená trubkou a z jazierka je ju treba načierať. Za dôb pustovníka bola premyslene dopĺňaná.
„Nad ňou sa vykopala jama, do ktorej v zime nahádzal sneh. Ten sa postupne topil a pustovník mal vždy čerstvú vodu. Výdatný prameň je kúsok od modrej značky vo Velčickej bráne pri chate Vlčica. Viackrát som sa z nej napil a potom som sa nemusel ponáhľať do krovín. Asi je nezávadná,“ pokračoval Dragúň.
Pri Oponickom hrade je známa Žánova studnička, ktorá má dokonca dva prístrešky nad prameňom.
Mikroflóra spohodlnela
Aj v Považskom Inovci je niekoľko prameňov. Výdatný je pri poľovníckej chate sv. Huberta nad Bielou Bukovinou. Pri bývalej horárni Janiš na zelenej značke pod Úhradom je mohutný výver vody, ktorý kedysi slúžil osadenstvu horárne.
Peter Dragúň však dáva za pravdu hygienikom v tom, že kvalita vody lesných studničiek býva často neznáma a turisti ich veľmi nevyužívajú: „Nebál by som sa napiť z minerálneho prameňa Dastínskej kyselky v katastri obce Nová Lehota. Pijú z nej aj obyvatelia obce a aj z blízkeho okolia. Druhým spoľahlivým prameňom je voda z vodnej nádrže v Tesároch. Neveríte? Pred vybudovaním priehrady tu vyvierala kyselka. Obec sa postarala o to, aby bol prameň vyvedený nad hladinu. Okolie pekne upravili. Zo studne si pomocou pumpy môžete načerpať vajcovku. Prameň je totiž siričitý.“
Problémom je, že kvalitu vody v horských pohoriach nikto nekontroluje. Kontrola nie je totižto najlacnejšia a na druhý deň po odbere už môže byť zdroj znečistený lesnou zverou.
„Naša črevná flóra pri našej hygiene spohodlnela. Ak chcete mať radosť aj po návrate domov, tak vodu z neoverených zdrojov nepite. Turistom odporúčam nosiť si zo sebou dostatok vody, ktorá má zaručenú kvalitu. Chcel by som ešte poprosiť verejnosť, aby neničila studničky v prírode. Aj keď sa z nich nedá napiť, sú zdrojom života pre živočíchov, krajinárskym prvkom a poslúžia aj na schladenie prehriatych tiel,“ dodal Dragúň.