REGIÓN. Operátor výroby, šička, spracovateľ hydiny, stolár, čalúnnik, pracovník call centra. Toto sú v súčasnosti najžiadanejšie pracovné pozície v našom regióne.

V okrese Topoľčany klesla nezamestnanosť v posledných mesiacoch na 4,07% (1964 nezamestnaných) a v Bánovciach nad Bebravou na 4,08%. Partizánske malo dlhé roky výrazne vyššiu nezamestnanosť kvôli pádu ZDA, no v súčasnosti je v tomto okrese nezamestnaných iba 3,57% ľudí.
Podiel dlhodobo nezamestnaných klesá
Ako nás informovala riaditeľka topoľčianskeho úradu práce Janka Krahulíková, počet voľných pracovných miest neustále kolíše, ale v roku 2017 ich priemerne bolo viac ako 500: „Aktuálne je to viac ako 600 pracovných miest. Hovoríme samozrejme o miestach, ktorými disponuje topoľčiansky úrad. S podobnými, či vyššími počtami miest pracujú i okolité úrady.“
Osobitnou kapitolou sú dlhodobo nezamestnaní, no aj ich podiel neustále klesá už od roku 2014. Zatiaľ čo v 2014 predstavoval ich podiel na celkovom počte nezamestnaných takmer 50%, dnes sa blížime k 30%. „Úrad v poslednom období vyvinul značné úsilie pri odstraňovaní bariér zabraňujúcich v umiestňovaní tejto skupiny na pracovný trh a klesajúci podiel dlhodobo nezamestnaných je znakom, že toto úsilie prinieslo svoje výsledky. Sú však i uchádzači o zamestnanie, ktorí na ponuku práce rezignovali. Práca s nimi je pre nás výzvou,“ poznamenala Krahulíková.
Hľadá sa už aj v zahraničí
Nezamestnanosť atakujúca hranicu štyroch percent je dobrou správou pre ľudí aj kvôli tlaku na rast miezd, no firmy sa čoraz častejšie potýkajú s nedostatkom pracovníkov. Napríklad firme ZKW sídliacej v Krušovciach chýba v súčasnosti 80 ľudí. „Okrem pozícií vo výrobnom procese momentálne hľadáme špecialistov vývoja, špecialistov pre sériovú výrobu, projektových manažérov a pracovné sily do administratívy,“ informovala nás Andrea Krajčírová, pričom dodala, že dnes nie je náročné nájsť kvalifikovaných ľudí, problém je získať akýchkoľvek ľudí. „To vedie nás ako zamestnávateľa k určitému znižovaniu očakávaní na kandidátov a k tomu, aby sme dávali väčší priestor absolventom a podobne.“
Decodom tento rok neplánuje zvyšovať počet zamestnancov, no kvalifikovaných stolárov a obsluhu CNC strojov hľadá neustále.
„Vzhľadom na rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku je myslím nedostatok obsluhy CNC celoslovenský problém, a preto sa ani nám nevyhýba problém s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov. Študijný odbor stolár nie je momentálne veľmi módnym študijným odborom, takže to je druhá oblasť, kde pociťujeme nedostatok pracovnej sily,“ uviedla personálna riaditeľka Decodomu Jana Kalafutová.
Kvôli nedostatku ľudí sa firmy na Slovensku začínajú čoraz častejšie obzerať po zahraničných zamestnancoch. Výnimkou nie je ani náš región. „Firmy skúmajú možnosti obsadenia voľných pracovných miest zamestnancami z cudziny, avšak zatiaľ hovoríme iba o jednotlivých firmách. Nedeje sa teda nejaký hromadný nábor zamestnancov z cudziny,“ prezradila Krahulíková.
Napríklad Decodom priznal, že zvažuje prijatie zahraničných pracovníkov ako jednu z foriem doplnenia nedostatku kvalitného a kvalifikovaného personálu.