TOPOĽČANY. Novorodenecké oddelenie nemocnice Svet zdravia Topoľčany dostalo od Nadácie Križovatka päť monitorov dychu v hodnote 400 eur. Tie kontrolujú dýchanie dieťaťa a varujú v prípade jeho ohrozenia. Nadácia chce takto pomôcť predchádzať Syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Monitory si môžu mamičky z nemocnice aj požičať.

Dnes disponujú dvadsiatimi monitormi
„Monitory dychu nám pomáhajú v skoršom čase odhaliť u novorodenca problém s dýchaním. Kontrolujú ho a ak príde k jeho zlyhaniu, upozornia na to zvukovým a svetelným signálom,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Viktor Dudáš. Nemocnica dosiaľ mala 15 monitorov dychu, ktoré mamičkám od roku 2008 v prípade záujmu aj požičiava domov. Dodnes tak urobila 146-krát.
Nadácia Križovatka sa snaží monitormi vybaviť všetky pôrodnícke oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti v nemocniciach na Slovensku. Riaditeľka nadácie Táňa Tomasch vysvetlila, že monitory dychu sú jedinou účinnou pomôckou pri prevencii SIDS.
Príčina syndrómu je nejasná
„Nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu môže u dieťaťa nastať počas prvého roku života. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so SIDS, diagnózou, ktorú lekári stanovia žiaľ až po smrti dieťaťa,“ podotkla Tomasch s tým, že SIDS spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku, a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.
Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Medzi hlavné rizikové faktory patrí fajčenie matky i nižšia pôrodná hmotnosť dieťaťa.
„Aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor, napríklad prikrývky alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa či prekážky v dýchacích cestách. Tiež každé oslabenie detského organizmu - infekčné choroby, horúčky či zvracanie - a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS,“ dodala Tomasch.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa týždenníkov MY.