Róbert Šupa z Topoľčian sa v závere decembra zapísal do Slovenskej knihy rekordov, keď v topoľčianskej plavárni plával kraulom 5 hodín a 8 minút (dosiahol vzdialenosť – 15,2 km). A v roku 2016 bol členom šesťčlennej štafety, ktorá pokorila slávny prieliv La Manche.
Vonku vládne zima, no na vodných nádržiach v Nemečkách, Tesároch či na Duchonke môžete Róberta Šupu stretnúť vo vode ako zdoláva náročné kilometre. Diaľkový plavec z Topoľčian oslávi v októbri 50. narodeniny.

Bývalý plavec a vodný pólista
Róbert Šupa športuje od malička. „Už na základnej škole som chodil do športovej triedy plávania a neskôr som hrával vodné pólo za Topoľčany,“ zaspomínal diaľkový plavec na svoje začiatky. Ten po skončení školy s aktívnym športovaním skončil, vrátil sa k nem až pred šiestimi rokmi. „Začal som mať problémy s chrbtom a celkovo som sa necítil v najlepšej pohode. Naštudoval som si literatúru, kde som sa dočítal, že výborným liekom na takéto problémy je otužovanie a plávanie. Takto som sa dostal vlastne k otužovaniu, ktoré ma nesmierne chytilo.“

Pri začiatkoch chodieval plávať s doktorom Čačíkom a postupne sa stal členom Ľadových medveďov Bratislava. „Práve tieto „bratislavské medvede“ robia cez leto diaľkoplavecké preteky, ktorých som sa zúčastnil i ja. Diaľkové plávanie si totiž vyžaduje určitý stupeň otužilosti, pretože sa pláva na otvorených vodách. Aj preto minimálne dvakrát do týždňa po celý rok chodím plávať do rôznych priehrad v našom okolí,“ dodal R. Šupa a zároveň poznamenal: „Viacerí členovia z Ľadových medveďov Bratislava sa už pokúsili preplávať i legendárny prieliv La Manche. Možno ste nevedeli, ale drvivá väčšina plavcov, ktorí chcú pokoriť tento prieliv, sú otužilci. Voda má v priemere iba šestnásť stupňov a bez pravidelného otužovania je takmer nemožné zaplávať 33,8 kilometrov – presne toľko má prieliv dĺžku.“
Začalo to maratónmi
Topoľčiansky otužilec a diaľkový plavec sa nechal nahovoriť na majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní, ktoré sa konali na Zlatých pieskoch a zaplával tam dve trate.
„V minulom roku som najskôr v sobotu zaplával päť kilometrov a na druhý deň desať. Rovnako tak chodievam aj do Čiech, kde sú 5, 10 a 15-kilometrové trate,“ vyratúval Róbert Šupa, ktorý sa v kategórii masters (40-49 rokov) dokonca pred tromi rokmi stal vicemajstrom Českej republiky. „V Čechách sa koná každoročne zimná liga v športovom otužovaní, kde sa plávajú 500 metrové, 750 metrové a 1000 metrové trate na čas. Počas ligy je na programe približne 22 pretekov, z toho sa musíte zúčastniť aspoň desiatich, aby ste sa dokázali prebojovať do finálového preteku. Práve na 750 metrovej trati som obsadil konečné druhé miesto,“ dodal topoľčiansky plavec a zároveň poznamenal: „V aktuálnom ročníku ma opäť o týždeň čakajú majstrovstvá Českej republiky, tentokrát som už v kategórii od 50 rokov vyššie a aktuálne figurujem na prvom mieste.“
Rekord v Topoľčanoch
V závere uplynulého roka sa na plavárni v Topoľčanoch konala 24-hodinovka, teda sa plávalo 24 hodín v kuse. Výborný výkon na tomto podujatí predviedol práve Róbert Šupa, ktorý plával kraulom 5 hodín a 8 minút (dosiahol vzdialenosť – 15,2 km). „Oslovil ma kamarát Branislav Hanuska, ktorý vedel, že plávam takéto dlhé trasy. Chceli na tomto podujatí vytvoriť rekord v čo najdlhšom plávaní, a keďže mám niečo natrénované, tak som neváhal a chcel som to vyskúšať. Za hodinu zaplávam tri kilometre, takže som si veril, že tých päť hodín zvládnem,“ dodal Šupa, ktorý nám priblížil aj samotný priebeh rekordu. „Neplával som celých päť hodín, pretože sú povolené aj prestávky na pitie vody, či doplnenie energie. Aj napriek tomu, že ste stále vo vode, tak dochádza pri diaľkovom plávaní k dehydratácii. Je nevyhnutné požívať počas takéhoto plávania najmä horčík, aby ste nedostali kŕč, či rôzne aminokyseliny či iontové nápoje. Prvú hodinu som plával v kuse a potom som mal každých 30-40 minút krátke prestávky na občerstvenie.“