OPONICE. Diela inkvizítorov, vizionárov a vedcov môžete od 1. marca vidieť v priestoroch Apponyiho knižnice v Oponiciach. Tieto jedinečné knihy videla na vlastné oči iba hŕstka ľudí a medzi vystavenými exponátmi sa nachádza aj známe dielo Kladivo na čarodejnice, ktoré má podľa vedúcej oddelenia historických fondov Slovenskej národnej knižnice Jany Cabadajovej na svedomí 9 až 12 miliónov obetí, prevažne žien.
Vatikán označil Kramera za zvrhlíka
Osemnásť vzácnych zväzkov z 15. a 16. storočia zapožičala do Oponíc Slovenská národná knižnica v Martine.
Všetko začalo jednou osudovou vetou, ktorú napísal dominikán Johannes Nider vo svojej knihe Praeceptorium divinae legis (Precepter božieho zákona) z roku 1464: „Ženy majú bližšie k prírode, a preto sú náchylnejšie na volanie diabla.“
Pasáže z tejto knihy sa chytili jeho žiaci Heinrich Kramer a Jacob Sprenger a stala sa základom diela Malleorum maleficarum, známa ako Kladivo na čarodejnice.

Ako prvá bola vo Vatikáne na zozname zakázaných kníh, ale napriek tomu vyšlo v Európe 30-tisíc kusov tejto knihy, čo bolo na tú dobu neskutočné množstvo. „Kniha sa stala návodom, ako zo žien – bosoriek vytĺcť priznanie, ale popisuje aj spôsoby mučenia. Ide do takého extrému, že Vatikán označil Kramera za zvrhlíka,“ prezradila nám Jana Cabadajová s tým, že väčšina ľudí si myslí, že upaľovanie a hon na čarodejnice sa dial počas stredoveku, no tieto udalosti sa udiali už počas novoveku.
Zem je v knihách ešte plochá doska
Žiadnym neviniatkom nebol ani Nider. Pôsobil ako hlavný predstaviteľ inkvizície, ktorý sa pohyboval medzi Viedňou a Bazileom. Sám sa zúčastňoval na procesoch s Jánom Husom, či Johankou z Arku. Hovorí sa, že sám proti nej ochotne zbieral dôkazy, aby ju upálili.