PARTIZÁNSKE. Absolventi Baťovej školy práce z celého Slovenska sa v piatok 16. marca stretli v Partizánskom na výročnej schôdzi Klubu absolventov Baťovej školy práce (Klub ABŠ).
Vzor pre študentov

Na podujatí zároveň ministerstvo školstva prepožičalo Strednej odbornej škole (SOŠ) v Partizánskom certifikát, vďaka ktorému bude od prvého septembra budúceho roku niesť meno zakladateľa mesta Jana Antonína Baťu.
„My sme to považovali za morálnu česť, že by sme chceli niesť meno po zakladateľovi nášho mesta Janovi Antonínovi Baťovi a hlavne preto, že sú nám blízke jeho princípy, ktoré spočívali v kreativite, v uznávaní cností, ktoré Jan Antonín Baťa mal. Samozrejme, tým, že chceme vychovať lídrov pre Slovensko, tak to je ten hlavný princíp, prečo práve Jan Antonín Baťa,“ uviedla riaditeľka SOŠ Partizánske Katarína Hartmannová.
Odkaz Baťu podľa nej nie je len v práci, ale hlavne vo výchove a vzdelávaní. „V prvom rade chceme deti naučiť, kto to bol Jan Antonín Baťa, lebo ho nepoznajú. V rámci vyučovacieho procesu budeme dbať na to, aby sme deti vychovali práve k jeho cnostiam a princípom,“ načrtla.
Batizmus je v meste pevne zakorenený
V súčasnosti uplynulo 120 rokov od narodenia J.A.Baťu a podľa predsedníčky Klubu ABŠ Soni Múčkovej je dôležité uctiť si jeho pamiatku aj dnes: „Baťa ako zakladateľ mesta dal robotu úžasným ľuďom, ktorí sem prichádzali a vybudovali mesto.“
Iniciatíva v podobe udelenia čestného názvu SOŠ po zakladateľovi Partizánskeho vzišla pred dvoma rokmi od primátora mesta Jozefa Božika.
„Vplyv na to malo viacero dôvodov. Najzákladnejší bol ten, že batizmus a česko-slovenskú vzájomnosť vnímam ako dôležitý pilier hodnotovej a otvorenej samosprávy mesta Partizánske,“ povedal Božik.
Ide podľa neho o prvý prípad v rámci bývalej Československej republiky, kde SOŠ bude mať takýto čestný názov.