REGIÓN. Každý chce byť v niečom naj. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia z nášho regiónu, sa nezľaknú takmer žiadnej výzvy. Do pokorenia rekordom sa zapájajú celé dediny, firmy, či školy. Nazreli sme preto do nášho archívu i Knihy slovenských rekordov a zozbierali sme tie najzaujímavejšie rekordy a kuriozity z nášho regiónu.
Rekordní plavci
Asi najčerstvejším rekordným počinom je 24 hodinovka z decembra minulého roka, počas ktorej padli tri slovenské rekordy. Počas plaveckého maratónu odplávalo 70 účastníkov v 25 metrov dlhom bazéne vzdialenosť 85,05 km. Plávalo sa nepretržite v jednej dráhe v rade za sebou. Naj-mladším účastníkom slovenského rekordu bol 9 ročný Nicolas Mišenka z Topoľčian, najstarším bol 75 ročný Jozef Nemec z Ludaníc.
Okrem toho slovenský rekord vytvoril Róbert Šupa, ktorý plával kraulom za 5 hodín a 8 minút vzdialenosť – 15,2 kilometra a Erika Kosorínová z Chynorian voľným štýlom – prsia – kraul – znak za 3 hodiny a 30 minút zaplávala vzdialenosť 7,5 kilometra. Akciu podporili svojou účasťou aj slovenskí olympijskí reprezentanti Tomáš Klobučník a Andrea Podmaníková, obaja pochádzajú z Topoľčian.
Naj puzzle
Viete kde je na Slovensku najväčšie puzzle? V Topoľčanoch ho poskladal Peter Vlčko v roku 2016. Má rozmery 570 cm x 157 cm a pozostáva z 33 600 dielikov. Ide o najväčšie puzzle vydané na svete. Motívom tohoto diela je divočina – WILD LIFE.
Najväčší pánsky oblek
Zamestnanci odevnej firmy OZETA predstavili najväčší pánsky oblek. Sako a nohavice mali celkovú dĺžku 747 cm. Ide o svetový unikát, ktorí v priebehu mesiaca ušilo 20 pracovníčok. Odev mal gombíky s priemerom 8,8 a 5,6 centimetrov, nohavice sa zapínali na zips a obvod pásu mali 354 cm. Tento maxiprodukt ašpiruje svojimi parametrami na svetový rekord.
Športový rekordman
Hokejový útočník a topoľčiansky rodák Miroslav Šatan sa stal prvým športovcom, ktorý získal certifikát z Knihy slovenských rekordov. Počas rokov 1993 až 2014 strelil 86 gólov v reprezentácii Slovenska. Ocenenie prevzali v Turzovke jeho rodičia Margita a Emil Šatanovci z rúk vice-primátora mesta Kamila Kobolku a zakladateľa Knihy slovenských rekordov Igora Svítka.
PET vrchnáky v akcii
V roku 2010 sa podarilo v Topoľčanoch vytvoriť naj-dlhší rad z PET vrchnákov. Mladí ľudia ukladali vrchnáky z PET fliaš pekne za sebou, a tak vytvorili najdlhšiu reťaz dlhú 1289 m. Pokorili tak rekord z predošlého roka, kedy mala reťaz „iba“ 789,9 metra. Rekord padol v rámci topoľčianskeho polmaratónu.
Na kolobežke krížom po Slovensku
Po 278,76 kilometroch ukončil svoju 24 hodinovú cestu z Oravskej Podhory do Patiniec na kolobežke Mário Jančovič z Dvorian nad Nitrou. Pokus sa mu podaril v roku 2008 a ako prvý Slovák si zaregistroval na svoje konto hodnotný rekord. Mário Jančovič už jeden rekord drží, predošlý rok na bicykli absolvoval trať dlhú 500 km bez prerušenia.
Za najťažší úsek považoval úsek z Nitry do Patiniec, pretože tu ho najviac načala únava a tiež sa k tomu pridala aj tma. Do Patiniec prišiel úplne unavený. Rekordman prešiel na svojej špeciálnej kolobežke Dolný Kubín, Martin, Prievidzu, Partizánske, Topoľčany a Nitru. Čistý čas jazdy bol 15 h 16 minút priemerná rýchlosť 18.57 km/h a najvyššiu rýchlosť dosiahol 61 km/h.
500 km non stop na bicykli
Len 26 a pol hodiny stačilo Máriovi Jančovičovi z Dvorian nad Nitrou, aby na svojom bicykli prešiel v júni 2007 500 kilometrovú trasu po Slovensku, a tak vytvoril ustanovujúci slovenský rekord. Na cestu sa vydal o polnoci, na cieľové námestie v centre Topoľčian dorazil na druhý deň ráno o 2:30. Trasa viedla prevažne stredoslovenským krajom. Rekordman plánoval prejsť stanovenú trasu za 24 hodín, podmienky mu však sťažoval protivietor, dážď i búrka. Počas východu slnka teplota dosahovala len desať stupňov Celzia. Počas cesty Jančovičovi dodávala silu skladba Gardeweg od kapely Push. Prehrával si ju v mp3 prehrávači nonstop a pesničku si vypočul viac ako 530-krát. Rekordman dosiahol na svojej ceste najvyššiu rýchlosť 55 kilometrov za hodinu. Na bicykli bez prestávok strávil 20 hodín, priemerná rýchlosť vrátane prestávok bola 17,87 kilometra za hodinu.
Najstarší organista
Fridrich Kolarovič (97) aktívny dôchodca sa svojou neutíchajúcou hudobnou činnosťou dostal do Knihy slovenských rekordov. Je v nej zapísaný ako najstarší aktívny organista. Za klávesmi dochádza na bicykli, nerobí mu problém šliapať do pedálov aj niekoľko kilometrov. Pán Fridrich je aj najstarším matičiarom na Slovensku. Za celoživotný prínos v oblasti kultúry mu udelili Zlatú cenu Matice slovenskej a Bulu kráľa Svätupluka.
Pamätajú si ho ešte viacerí ľudia z nášho regiónu, pretože po promóciách začal svoju učiteľskú kariéru na škole v Lužiankach v okrese Nitra. Tu si aj vzal dcéru vrchného žandára. Z Lužianok sa presunul do školy v Ludaniciach v Topoľčianskom okrese, kde pôsobil ako riaditeľ.
Pán učiteľ sa doteraz zjavuje v spomienkach starších obyvateľov Ludaníc, Lužianok aj Bernolákova. V týchto obciach sa okrem učiteľovania venoval aj kultúre a práci s mládežou. Viedol spevácke zbory, režíroval a nacvičoval viaceré divadelné hry, spieval v Zbore slovenských učiteľov.
Vášnivý cyklista
Neoficiálnym rekordmanom je aj Cyril Mikát (82) z Ludaníc, ktorý je vášnivým cyklistom. O svojich potulkách na bicykli si vedie podrobné záznamy a minulý rok sa mu podarilo prejsť 3700 kilometrov. Podľa komisára knihy rekordov Jozefa Nemca za január a február tohto roka prešiel na bicykli 370 kilometrov, čo je úctyhodné číslo.
Rekordy si vytancovali
Niekoľko rekordov sa podarilo získať aj mestu Partizánske, ktoré má na svojom konte rekord v hromadnom tancovaní makareny, zumby, či gangnam style.
Okrem troch tanečných má na konte i rekord v počte ľudí nahromadených v autobuse mestskej hromadnej dopravy so 147 účastníkmi.
Keď chutí pivo
V zlatých časoch topoľčianskeho pivovaru padali v meste rekordy každého druhu spojené s pivom.
- V roku 2009 sa na námestí pokúšali domáci o štafetové pitie piva v časovom limite 30 minút. Postupne jeden za druhým si odovzdali štafetu štrngnutím pohármi o objeme 0,3 litra. Niektorí pivo aj vychutnávali, niektorí ho šupli do seba aj za 3 sekundy. Záujemcov bolo dosť a medzi rekordmanov sa dokonca zaradila aj 88 ročná pani, ktorá v pohode s úsmevom na tvári zvládla pohár piva. Za uvedený časový limit sa podarilo vytvoriť rekord s počtom účastníkov 117.
- Jozef Fraňo, Miloslav Králik a Marián Lacena otvorili v roku 2003 ručne 300 politrových fliaš piva za minútu a 17,73 sekundy.
- Jozef Fraňo otvoril otváračom 101 pollitrových fliaš piva za minútu.
- V roku 2000 sa uskutočnil historický pokus o prekonanie svetového rekordu v pití pollitrového piva štafetovým spôsobom stočlenným družstvom pivárov. Rekord sa nakoniec podaril a jeho čas je 7 minút 47 sekúnd a 13 stotín. Na záver dal úspešnú bodku za celým podujatím ešte rekordman Marek Vittek. Na druhý pokus sa mu podarilo vytvoriť fantastický čas v pití 1 litra piva. Časom 2,53 sekuny vylepšil svetový rekord o 19 stotín sekundy. Jeho držiteľom bol dovtedy Slovák Juraj Čižmár a vznikol v roku 1996.
Za spoluprácu pri tvorbe tohto článku ďakujeme komisárovi Slovenskej knihy rekordov Igorovi Svítkovi.
Autor: TH