TOPOĽČANY. Svoj život zasvätila divadlu a deťom. Vedie literárno-dramatický odbor v Topoľčanoch a za jej menom sa skrýva množstvo divadelných predstavení. Je mamou divadelného súboru Columba. Sympatická Daniela Koťková nám prezradila viac o svojej vášni - divadle, no i o tom, čo všetko sa skrýva za oponou divadelného predstavenia.
Ako ste sa dostali k umeniu a čo vás priviedlo k divadlu?
- Divadlom som žila už od detstva, na základnej škole som skúšala so spolužiakmi nacvičovať divadielka. Pamätám si, že ako prvú sme zahrali Annu zo zeleného domu, ale spolužiakom sa veľmi nepáčilo, pretože som ich dosť sekírovala, preto to bola rovno aj derniéra.
Jasná voľba bolo pre mňa konzervatórium, kde som si lásku k divadlu iba utvrdila. Na vysokej škole som sa zamerala na pedagogický smer, ale taktiež spojený s divadlom a hudbou. Tam som už skutočne hrala činohru, tancovala som v dvoch muzikáloch, spievala v zbore a samozrejme som si vyskúšala prvé režijné počiny pod vedením režiséra Petra Oravca.
Spomínate si na svoje divadelné začiatky ako vedúca divadelného súboru? Kde sa zrodila myšlienka založiť divadelný súbor Columba?
- Bolo to veľmi spontánne. V roku 2011 som popri štúdiu začala viesť na ZUŠ v Topoľčanoch literárno-dramatický odbor. Začínala som s dvomi skupinami. Staršie žiačky boli veľmi talentované, ohromili ma svojou energiou a chuťou na sebe pracovať, a tak vznikol aj súbor Columba (lat. holubica).
Od kedy píše svoju históriu?
- Založila som ho v roku 2012, keď sme sa prihlásili na prvú súťaž. Začiatky boli veľmi ťažké, hlavne po režijnej stránke. S prvými columbami sme začali tvoriť predstavenia cez metaforu, znakovosť a pohyb, skôr sme sa zameriavali na alternatívne formy divadla.
Občas sme neboli pochopení, ale stále sme mali ambíciu urobiť niečo lepšie a čitateľnejšie aj pre bežného diváka. Každý rok sa zúčastňujeme na rôznych divadelných festivaloch a súťažiach a to nám veľmi pomáha pri ďalšej tvorbe.
Koľko členov má aktuálne tento divadelný súbor? Majú u vás otvorené dvere mladšie deti, alebo i starší?
- Momentálne má súbor šesť členov a pozostáva vždy z najstarších členov literárno-dramatického odboru. Dvere u nás sú vždy otvorené a určite privítame mladých, talentovaných ľudí. Pre mladšie deti som založila ešte dva súbory, aby toho nebolo málo.
Členovia divadelného súboru Columba majú za sebou množstvo nácvikov, premiér i derniér. Na ktorý z úspechov ste najpyšnejšia?
- Na všetky inscenácie som veľmi pyšná, ako mama na svoje deti. No niektoré sa predsa len viac vryjú pod kožu a sú spojené so zážitkami, ktoré sme mali pri príprave inscenácie. Niektoré sú silné svojou témou. Najsilnejšiu tému mali autorské inscenácie VW, o živote spisovateľky Virgínii Woolfovej, ktorá trpela bipolárnou poruchou.
Pri tejto inscenácii sme išli veľmi do hĺbky a museli sme si na pomoc zavolať aj psychologičku. V predstavení nám hrala moja kolegyňa na husliach a vytvorilo to nezabudnuteľnú atmosféru. Zaujímavú tému klinickej smrti a posmrtného života sme načrtli aj v inscenácii „neKONEČNÁ“. Samozrejme som hrdá aj na našu nová inscenáciu Židovka už len tým, že je podľa skutočných udalostí, ktoré sa stali v Topoľčanoch.
Príprava divadelnej inscenácie nie je jednoduchá záležitosť, či už pre vás, alebo pre hercov a vyžaduje si množstvo nácvikov. Ako vyzerá bežná hodina literárno - dramatického odboru?
- Na mojich hodinách je najdôležitejšia komunikácia, takže sa veľa rozprávame, tým sa spoznávame a vznikajú dôležité väzby, bez ktorých by sa nedalo tvoriť. Vždy hodiny prispôsobujem danej skupine a jej potrebám. Venujeme sa pohybovým, hlasovým cvičeniam, robíme rôzne cvičenia na emócie, sústredenie, kreativitu, pamäť, slovnú zásobu. Keď pripravujeme predstavenie, tvoríme v priestore mizanscény, improvizujeme, skúšame a píšeme, ale aj sa pri tom veľa smejeme. Naozaj veľa.
Mávajú vaši študenti pred predstaveniami trému? Ako bojujete so stresom?
- Z roka na rok sú inscenácie kvalitnejšie, čo je pre hercov náročné. Musia myslieť na viac vecí naraz a popri tom musia ostať v postave.
Robíme však rôzne cvičenia na odbúranie stresu, napríklad pomocou dychu. Najväčšiu trému mám ja, pretože som za svetlami v kabíne a modlím sa, aby všetko klaplo.
Pred pár dňami ste mali v topoľčianskom kine premiéru autorskej inscenácie Židovka. Prezraďte nám o tejto inscenácii viac. Ako z vášho pohľadu dopadla?
- Ako som už načrtla, je to príbeh, ktorý sa zakladá na skutočných udalostiach. Mali sme veľmi veľa materiálov, vybrali sme si príbeh rodiny Schönfeldových, ktorí žili v Topoľčanoch počas druhej svetovej vojny.
Tvorba bola veľmi náročná, pretože sme museli vybrať len tie najdôležitejšie fragmenty ich životného príbehu a tých bolo skutočne veľa. Myslím, že sa nám podarilo vystihnúť podstatu príbehu a možno aj niečo viac. Inscenácia nám veľmi rozšírila obzory, čo sa týka diania v Topoľčanoch počas a po druhej svetovej vojne, mnohí o tom ani len netušili. Režijne to bola makačka, no s výsledkom som spokojná.
Plánujete túto inscenáciu predviesť aj na iných miestach? Kde všade ešte môžeme Židovku vidieť?
- Máme za sebou premiéru a prvú reprízu, ktorú sme hrali v Párovských Hájoch. Po predstavení sme zistili, že aj tam žili židia a po vojne ostala dedina prázdna. Bol to veľmi silný moment, vtedy som si povedala, že náhody neexistujú a aspoň takouto formou sme si židovských obyvateľov mohli uctiť. Plánujeme viacero repríz, aby ju videlo čo najviac ľudí, najmä mladých. Zatiaľ nemáme presné termíny, ale určite sa o tom diváci dozvedia prostredníctvom sociálnych sietí.
Ako dlho vám trvalo ,,vyskladať“ túto inscenáciu do finálnej podoby, v ktorej si ju mohli diváci pozrieť?
- Výskum sme začali už v priebehu letných prázdnin 2017, od septembra už omnoho intenzívnejšie. Takže mi to vychádza na sedem mesiacov naozaj tvrdej práce. Verím, že to diváci na premiére ocenili.
Máte nejaké blízke ciele a méty, o ktoré v blízkej dobe zabojujete?
- Momentálne sa pre nás divadelníkov začalo obdobie súťaží a divadelných prehliadok. Bola som nominovaná do súťaže Zlatý Amos, porota ma vybrala do finále medzi 12 najlepších učiteľov na Slovensku.
Na súťaž sa aj so žiakmi veľmi tešíme, finále totiž bude moderovať Adela Vinczeová a tá je v našom kolektíve veľmi obľúbená.
Autor: Simona Novotná