NITRIANSKA BLATNICA. Rotunda sv. Juraja stála pri Nitrianskej Blatnici možno už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na naše územie. Vyplýva to z výskumu Pavla Povinca z Univerzity Komenského v Bratislave a reštaurátora Jozefa Doricu.
Výskum prekvapil
V modernej slovenskej históriografii bola Rotunda sv. Juraja do roku 1973 evidovaná ako renesančná kaplnka. Zdrojom tejto informácie bola kanonická vizitácia z roku 1730, v ktorej je uvedené, že kaplnku dala postaviť v rokoch 1530 – 1541 Mária Thurzová, vdova po Jurajovi Thurzovi, na pamiatku svojho manžela, ktorý zahynul v boji s Turkami.

V roku 1973 sa však zistilo, že rotunda je omnoho staršia a výsledky výskumov posunuli čas jej vzniku na prvú polovicu 11. storočia, pričom sa predpokladalo, že rotunda môže byť postavená na základoch staršej stavby.
Posun vo výskume priniesli v roku 2010 reštaurátorské práce pod vedením Jozefa Doricu. „Narazili sme na predrománske okno, konsekračný kríž a objasnili sme spôsob technológie stavby. Bolo to množstvo drobných zistení, ktoré začali dávať obraz o tom, že sa jedná o staršiu stavbu, ktorá vznikla ešte pred 11 storočím,“ prezradil nám dávnejšie Jozef Dorica s tým, že počas reštaurovania sa nachádzali drobné organické nálezy, ktoré boli spolu so vzorkami malty podrobené v marci 2016 prvej rádiouhlíkovej 14C analýze, ktorá potvrdila vznik tohto objektu v 9. storočí.
Keďže išlo o mimoriadny objav a akceptovanie datovania iba jedným laboratóriom je vždy vo vedeckej verejnosti problematické, vzniklo medzinárodné konzorcium, ktorého cieľom bolo zistiť čo najpresnejšie vek rotundy. Laboratóriá z USA, Zürichu, či Viedne dostali vzorky dreva, uhlíkov, omietky a malty, z ktorých vyplýva, že vzorky dreva mali vek od 771 do 882 rokov n. l., vzorky uhlíkov od 771 do 881 rokov n.l. a malta z vnútra múrov a vnútorná omietková malta mali vek od 688 do 751 rokov n.l.
Vznik rotundy bol spresnený na roky od 789 do 873 n.l., čiže kostolík bol s 95% pravdepodobnosťou postavený už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda v roku 863. Súčasná medzinárodná kalibračná krivka neumožňuje presnejšie datovanie, no na jej spresnení sa pracuje, čo by umožnilo spresniť rok vzniku s toleranciou menšou ako 20 rokov.
Žiadosť sa pripravuje
Rotunda sv. Juraja je vďaka tomuto objavu asi najstaršou zachovalou sakrálnou stavbou v strednej Európe.
Nové zistenia oprávňujú rotundu na zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ako nám prezradil starosta obce Nitrianska Blatnica Michal Toman, na podaní žiadosti o zaradenie sa v súčasnosti pracuje v spolupráci s pamiatkármi. „Výbornú príležitosť na to, pozrieť si Jurka, budú mať všetci záujemcovia 29. apríla, kedy sa uskutoční púť,“ povedal Toman s tým, že v júni by sa kostolík mohol zapojiť do Noci kostolov.
K celospoločenskému oživeniu záujmu o rotundu došlo koncom 90-tych rokov 20. storočia. V roku 2001 bolo založené Občianske združenie Rotunda Jurko, ktoré sa spolu s Obecným úradom v Nitrianskej Blatnici stalo hlavným organizátorom revitalizácie a prinavrátenia pôvodných pamiatkových hodnôt Rotundy sv. Juraja.
V roku 2008 získal Obecný úrad v Nitrianskej Blatnici z grantového systému ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom finančné prostriedky na realizáciu reštaurátorského výskumu interiérov rotundy a na základe jeho výsledkov na vypracovanie návrhu na ich reštaurovanie. Významným prínosom boli tiež výsledky pridružených výskumov – archívneho a dendrochronologického. Ich zistenia spresnili najmä datovanie barokovej úpravy a zmien v interiéri, prístavbu barokovej veže a pustovne datovali do obdobia okolo roku 1777. Archívny výs-kum zároveň priniesol zistenie, že v starších písomných zdrojoch uvádzaná staviteľka rotundy Mária Thurzová v udávanom 16. storočí neexistovala.