PARTIZÁNSKE. Filmový festival Fest slovenský film čoskoro prinesie do Partizánskeho najlepšie slovenské filmy z uplynulého roka, obohatené o diskusie či workshopy. Tento rok sa bude konať 17.-19. mája v Kine Partizánske. Zakladateľ festivalu Damián Hamada tvrdí, že tento ročník bude opäť lepší, väčší a zaujímavejší.
Prečo ste sa rozhodli organizovať filmový festival práve v Partizánskom?
– Mal som viacero dôvodov. Prvý je, že v Partizánskom filmový festival nikdy nebol. Druhý je, že naše občianske združenie Fabrika umenia sa snaží vytvárať nové miesta pre kultúru a umenie v Partizánskom. Tretí je, že študujem dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU a na škole som si vytvoril vzťah k slovenskému filmu, najmä vďaka tomu, že ma učí scenárista Marek Leščák. A potom už prirodzene – chceli sme, aby o tom, že slovenský film je zaujímavý a ponúka veľa, vedeli aj v malom Partizánskom.
Nebáli ste sa, aký bude na festival ohlas?
– Báli, ale nezľakli sme sa. Prvý ročník sme robili v malom – 2 dni, 4 filmy, 3 diskusie, 1 workshop. A zrazu, večerné premietania plné a na dokumenty v sobotu poobede prišlo minimálne 50 ľudí. Vtedy som pochopil, že ľudia v menších mestách umenie chcú, len im ho treba citlivo naservírovať.

Teraz vás čaká tretí ročník. Čo môžeme čakať?
– Tri dni, osem premietaní, veľa diskusií, prednášok a tento rok konečne aj afterparty, čo k festivalu patrí.
Na čo musíte myslieť pri organizovaní festivalu?
– V prvom rade na diváka. Sme v rozvinutom, ale malom meste. Náš divák je špecifický, nazerá na svet inak. Musíme dbať na dramaturgiu festivalu a citlivo mu ponúkať súčasný slovenský film, lebo naň nie je zvyknutý.
Prečo?
– Kiná v mestách ako je Partizánske musia hľadieť v prvom rade na návštevnosť, čo je prirodzené. V slovenskom filme stále prevažujú drámy, zvlášť sociálne, ktoré si do kín hľadajú cestu ťažšie. Z roku 2017 je však skúsenosť trochu iná a prišli filmy ako Únos, Čiara a Všetko alebo nič, čo boli divácky veľmi úspešné filmy. Tie však na festivale nepremietame, chceme dať priestor práve slovenským filmom, ktoré sa do nášho kina nedostali a tých je stále viac.
Silnou stránkou prvých dvoch ročníkov bola účasť režisérov, scenáristov alebo hercov zo slovenských filmov – bude to tak aj tento rok?
– To je naša priorita, dávať divákom možnosť stretnúť sa s tvorcami filmov, diskutovať, zaujímať sa, a tak získať nový pohľad. Minulý ročník bol v tomto smere silný, ku každému filmu sme mali hosťa. Snažíme sa o to aj tento rok – záujem majú, s tým problém nie je, ale všetci sú veľmi vyťažení.
Ktorý slovenský film z tohto ročníka by ste divákom odporučil najviac?
– Odporučil by som im kúpiť si permanentku a prísť si pozrieť všetko za tri dni, myslím, že je to skvelá príležitosť.
Organizovať takéto podujatie určite nie je jednoduché, ani po finančnej stránke. Ako to zvládate?
– V organizačnom tíme festivalu je nás deväť, začíname na prelome októbra a novembra, pričom financie a partneri sa zvyknú riešiť už skôr. Všetko robíme v rámci svojho voľného času, nie je to ľahké, ale o to viac to má dušu. Finančne boli náročné prvé dva ročníky, bolo to niečo nové, neokukané. Tento rok nám dal dôveru Fond na podporu umenia a finančne podporili celoročnú dramaturgiu Fabriky umenia, takže všetko výrazne uľahčili.
Filmový festival je jedným z projektov občianskeho združenia Fabrika umenia. Aké ďalšie projekty pripravujete?
– Pravidelne robíme pamiatkové sprevádzania po Partizánskom, máme za sebou literárnu akciu TVOR! a v júni tretí krát premeníme budovu železničnej stanice v Partizánskom na koncertnú halu v rámci Noci hudby. Tam budú tento rok skvelé kapely. Potom v lete opäť do parku na MOC umenia – diskusie, workshopy, handmade stánky a veľa iných aktivít. Máme v hlave veľmi veľa vecí, ktoré chceme robiť v blízkej dobe, veríme, že sa podaria zrealizovať.