Zamestnancov Elektrokarbonu čaká podľa všetkého prepúšťanie. Firma sa dostala do platobnej neschopnosti

Firma je v problematickej finančnej situácii už niekoľko rokov. Topoľčiansky závod nedokáže konkurovať výrobkom z Ázie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

TOPOĽČANY. Topoľčianska spoločnosť Elektrokarbon, ktorá sa zaoberá výrobou uhlíkových materiálov, mieri do konkurzu. Podpísala sa pod neho problematická finančná situácia spoločnosti a problémy na Ukrajine. Zamestnancov čaká podľa všetkého prepúšťanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neočakávajú zlepšenie

„Súd v najbližšom čase určí správcu konkurznej podstaty, ktorý bude vykonávať činnosť štatutárneho orgánu spoločnosti, teda vystupovať v mene spoločnosti a zodpovedať za jej riadenie,“ informoval nás člen predstavenstva spoločnosti Peter Pršanec s tým, že predstavenstvo si urobilo finančnú analýzu spoločnosti. Tá vraj potvrdila, že spoločnosť nie je predlžená, no dostala sa do prvotnej platobnej neschopnosti a v najbližšom období neexistuje reálny predpoklad, že sa situácia zmení k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: ZKW plánuje rozšíriť výrobu, pribudne 900 nových pracovných miest Čítajte 

„V takejto situácii malo predstavenstvo podľa zákona jedinú možnosť a tou bola povinnosť podať návrh na konkurz,“ dodal Pršanec.

Spoločnosť Elektrokarbon je v problematickej finančnej situácii už niekoľko rokov. Strata ukrajinského trhu kvôli zložitej situácii v krajine, ktorá bola pre topoľčiansky závod jedným z najväčších odbytových trhov, bola prvou zásadnou ranou. Ekonomické problémy spoločnosti sa z roka na rok zväčšovali aj kvôli drastickému poklesu cien karbónových výrobkov v Európe, čo malo zásadný vplyv na finančnú silu spoločnosti.

Pokus o záchranu neuspel

Len v posledných troch rokoch tieto ceny klesli o 30 percent. Topoľčiansky závod nedokázal cenovo konkurovať ani výrobcom z Ázie. Ani po viacerých pokusoch o záchranu v posledných rokoch sa nepodarilo dostať spoločnosť do finančnej kondície.

SkryťVypnúť reklamu

„Na ozdravení a záchrane spoločnosti sme intenzívne pracovali v rokoch 2015 – 2016 v spolupráci s renomovanou zahraničnou poradenskou spoločnosťou. Implementovali sme viacero opatrení, vrátane výmeny vedenia spoločnosti. Ďalším krokom k záchrane podniku by bol vstup strategického investora. Oslovili sme viacerých potenciálnych partnerov – nielen z nášho regiónu, ale aj z iných kontinentov – avšak doterajšie rokovania, napriek ich priebežnému pozitívnemu vývoju, boli neúspešné,“ dodal Peter Pršanec.

Spoločnosť má v súčasnosti asi 130 zamestnancov. Množstvo zákaziek však nestačí na to, aby ich spoločnosť v konkurze zamestnávala. Preto sa po nástupe správcu konkurznej podstaty predpokladá zníženie počtu zamestnancov.

Rozhodne správca konkurznej podstaty

Podľa Pršaneca je ťažké predpokadať, čo sa s firmou bude ďalej diať: „Počas konkurzného konania môže byť podnik prevádzkovaný a môže zamestnávať ľudí a plniť svoje zákazky, nevyhnutným predpokladom na tento model fungovania je, že správca konkurznej podstaty vyhodnotí takúto formu prevádzky ako rentabilnú.

SkryťVypnúť reklamu

Budeme sa v kooperácii so správcom snažiť zabezpečiť takú úroveň výroby, ktorá by naplnila tento predpoklad. Správca konkurznej podstaty v konečnom dôsledku rozhodne, či bude počas konkurzu prevádzkovať alebo či prevádzku ukončí. Majetok podniku sa následne bude speňažovať buď to ako celok vrátane fungujúcej prevádzky alebo dôjde k jeho rozpredaju po častiach v scenári, kde prevádzka už bude ukončená.

Podnik prevádzkovaný v konkurze môže byť odpredaný strategickému investorovi, ktorý bude v prevádzke pokračovať ale aj investorovi, ktorý v priemyselnom areáli začne úplne inú výrobu. Existuje veľké množstvo otvorených alternatív, ktorými sa môže vývoj v spoločnosti uberať.“

ELEKTROKARBON a.s. je firma s dlhodobou a bohatou tradíciou vo vývoji, výrobe a predaji uhlíkových materiálov a výrobkov pre dopravu a priemysel.
Výroba uhlíkových materiálov a výrobkov sa datuje od roku 1950, kedy bol podnik založený. 1. mája 1992 bola spoločnosť transformovaná zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Vytvorili chrbticu slovenskej energetiky
  2. Na trhu kúpite datle aj ťavu. Maroko má vlastný púštny Hollywood
  3. Jesenný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Blíži sa dvanásty ročník filmovej prehliadky Be2Can
  5. Jesenné MUST-TRY dobroty, ktoré potešia vaše chuťové poháriky
  6. Spoločnosť EY Slovensko vyhlásila jubilejný 20.ročník súťaže EY
  7. Pridaj sa do komunity, ktorá ťa posunie
  8. Známy operátor opäť prekvapuje: Prináša internet 2500 Mbit/s
  1. Jesenný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Na trhu kúpite datle aj ťavu. Maroko má vlastný púštny Hollywood
  3. Blíži sa dvanásty ročník filmovej prehliadky Be2Can
  4. Slovensko na nohách. Začína 10. ročník Európskeho týždňa športu
  5. Jesenné MUST-TRY dobroty, ktoré potešia vaše chuťové poháriky
  6. Spoločnosť EY Slovensko vyhlásila jubilejný 20.ročník súťaže EY
  7. Bez nich by elektrina netiekla.
  8. Pridaj sa do komunity, ktorá ťa posunie
  1. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 9 512
  2. J&T GRANT Jeden Team umožní trénovať až 15 000 deťom ročne 7 453
  3. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 5 298
  4. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 4 047
  5. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 2 758
  6. Známy operátor opäť prekvapuje: Prináša internet 2500 Mbit/s 2 637
  7. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Katare plnom kontrastov 2 292
  8. Čo urobiť, keď sa na stene objaví trhlina? Farba ju nezachráni 2 073
  1. Věra Tepličková: Keď zavolá rodina, vycestuje Martina
  2. Karol Galek: 5 klamstiev ministerky Sakovej o energopomoci
  3. Radoslav Záhumenský: Slovensko má vlastnú Saharu! 🌵Nie v Egypte, ale na Slovensku, len 30 km od Bratislavy!
  4. Ernest Klotton: Novela ústavy a pasca pre kresťanské hnutie
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (26.9. - 2.10.1925)
  6. Tomáš Kuvik: Bijeme sa do hrude za zodpovednosť, tú osobnú ale so skutočnou pokorou zvládne len malé percento
  7. Martin Fronk: Káva s výhľadom na Dunaj
  8. Radoslav Medzihradský: Mestská polícia v Košiciach
  1. Radko Mačuha: Takto sa to robí, do Šimečkovej matere. 21 184
  2. Vladimír Zervan: Ficov úpadok 14 658
  3. Ivan Mlynár: Pán Peter Tkačenko, na samozvaného šerifa sa hráte vy a nie Štefan Hamran. 11 494
  4. Ivan Čáni: Kolaborant a vlastizradca Blaha sa už aj strihá kvôli Rusom. 9 278
  5. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 8 820
  6. Daniel Guľaš: Všetko dobré, Ľuboš. 8 298
  7. Rastislav Puchala: Veľký deň slovenskej diplomacie 5 972
  8. Martin Ondráš: Zákon čo legalizuje podvod? Alebo ako Slovensko stratí kontrolu nad pôdou 5 931
  1. Věra Tepličková: Keď zavolá rodina, vycestuje Martina
  2. Karol Galek: 5 klamstiev ministerky Sakovej o energopomoci
  3. Radko Mačuha: Aj hnutie Republika číta SME.
  4. Marian Nanias: Unikátna jadrová investícia – Turecká JE Akkuyu.
  5. INESS: Zdravotná starostlivosť v USA: Mýtus voľného trhu
  6. Marcel Rebro: Internetová diskusia podľa SMERu: Putin svätý, Západ fašista a USA môže aj za vaše hemoroidy
  7. Dušan Koniar: Štátne sviatky a iné generálne štrajky
  8. Tupou Ceruzou: Konsolidácia na salaši
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Čo si možno predstaviť pod medzinárodným rozvojovým dobrovoľníctvom, v akých krajinách ho možno realizovať, a čo všetko je potrebné absolvovať pred vyslaním na misiu?


Zľava: Križma a Konštiak.

Nové mená každý deň.


Veľkí športovci deťom v Martine.

Prišli aj futbalisti Žiliny.


Kláštorná škola, kde nepokoje vypukli.

Od pogromu uplynulo 80 rokov.


2

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu