HRUŠOVANY. Asi pred rokom upozornila nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko na podozrivé tendre v obciach pri Topoľčanoch, ktoré vykazovali známky manipulácie a klientelizmu.
Externisti prepojení s firmami
Firmy Petra Hazuchu, podnikateľa z Hrušovian, obecného poslanca a šéfa poslaneckého klubu totižto získali zákazky za viac ako dva milióny v dvoch desiatkach verejných tendrov. Podľa Gabriela Šípoša z Transparency international je však úspech Hazuchových firiem Europa Group, či TopPrimo založené aj na pochybných obecných zákazkách, často platených z eurofondov či štátnych dotácií, ktoré vyhrával v okolí Topoľčian v obciach, ktoré vedú najmä starostovia zo Smeru. V prípade už padli prvé úradné verdikty.
Menšie obce si na verejné obstarávania najímajú z kapacitných dôvodov externistov, ktorý pripravia všetky potrebné podklady. A problém je práve v týchto externých firmách, ktoré sú podľa všetkého prepojené na Hazuchove firmy.
Úrad pre verejné obstarávanie našiel hrubé chyby

„V Kovarciach, obci pár kilometrov povyše Hrušovian, tak Hazuchova firma TopPrimo vyhrala minulý február stotisícovú zákazku na opravu telocvične základnej školy. Kontaktné číslo na organizátora zákazky bolo navlas rovnaké, ako oficiálny telefón víťaznej firmy... Keď som tam volal a pýtal sa na tender, Hazuchov spolupodnikateľ v TopPrimo Peter Gráčik sa najprv zatajoval a potom telefón zrazu zdvíhala len jeho kolegyňa. Druhá jeho kolegyňa mi ale potvrdila, že Gráčik mal organizáciu tendra priamo na starosti,“ uviedol Gabriel Šípoš s tým, že na zákazku prišli ponuky od piatich uchádzačov. Všetkých okrem víťaza ale obec vylúčila. Obdobne podozrivým spôsobom vyhrali Hazuchove firmy v posledných štyroch rokoch cez dve desiatky zákaziek za takmer 4 milióny eur.
„V kauze sme v Transparency pred rokom podali podania na Úrad pre verejné obstarávanie ako aj na políciu. Úrad bol aktívnejší – doteraz rozhodol o deviatich tendroch za viac ako milión eur, vrátane Kovariec. Všade našiel hrubé pochybenia, ktoré ovplyvnili priebeh tendrov a často aj konečného víťaza,“ dodal Šípoš.
V Krtovciach (multifunkčné centrum za 200 tisíc eur, zateplenie kultúrneho domu za 95 tisíc) mala byť víťazná Europa Group vylúčená za nesplnenie podmienok účasti, kvôli referenciám na minulé zákazky, nie to uznaná víťazom. Opakovane sa neriešil konflikt záujmov víťaza a koordinátora obstarávania. Za súťažné podklady vyberali arbitrárne určenú sumu, hoci to zákon zakazuje a väčšina zadávateľov poskytuje podklady bezplatne v snahe minimalizovať prekážky pre uchádzačov.
Veľké zákazky nedostali, inde sa zarába ďalej
V Preseľanoch (zateplenie základnej školy za 144-tisíc) ako aj v Belinciach (zateplenie domu kultúry za 82-tisíc) došlo k pätnástim respektíve šestnástim porušeniam zákona na čele s tým, že Europa Group mala byť vylúčená z výberového konania, lebo podala ponuku po termíne (Preseľany), respektíve nesplnila kritériá účasti (Belince). V Oponiciach (zateplenie kultúrneho domu za 95-tisíc) zasa určili neprimerané podmienky účasti a navyše nemali dokumentáciu ako vôbec podmienky kontrolovali. V Dolných Lefantovciach (zateplenie kultúrneho a obecného domu za 154-tisíc) ako aj Koniarovciach (zateplenie kultúrneho domu za 170 tisíc eur a rekonštrukcia materskej školy za 150 tisíc) opäť ignorovali konflikt záujmov, požadovali neprimeranú zábezpeku a priznali zákazku Europe Group napriek nesplneniu podmienok tendra z jej strany.
V Kovarciach Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil konflikt záujmov, nezákonnú dobu pre ponuky uchádzačov necelých 20 dní namiesto minimálnych 25 dní ale aj neoprávnenú špecifikáciu parkiet telocvične na jedného konkrétneho výrobcu a nezákonné vylúčenie konkurenčných uchádzačov.
„Hoci sa obec bránila, že telefónne číslo na konateľa víťaza Petra Gráčika bolo uvedené omylom do Vestníka obstarávania ako kontaktné číslo pre podávanie ponúk, kontrolóri zistili, že Gráčik je dokonca uvedený aj ako autor časti súťažných podkladov. Navyše je nelogické, ako k omylu mohli dôjsť, keď číslo neskoršieho víťaza nemala obec mať pri vypisovaní súťaže ani náhodou,“ pokračoval Šípoš.
Navlas rovnaká situácia s telefónom i súťažnými podkladmi nastala aj pri 200 tisícovej zákazke v Súlovciach, ktorú tiež vyhrala Hazuchova a Gráčikova firma TopPrimo. Úrad v oboch naznačuje, že Renáta Zitová a Aneta Molnárová, ktoré väčšinu tendrov kde Hazuchove firmy zákazky povyhrávali, mohli konať v zhode s Gráčikom.
Nedávno začala polícia v Topoľčanoch v prípade tendra z Kovariec trestné stíhanie.
„Hazuchove firmy Europa Group a TopPrimo od publikovania našich podozrení pred rokom nedostali žiadnu väčšiu zákazku (tržby tej prvej padli o tri štvrtiny, druhá čísla za minulý rok ešte nemá prístupné). Naopak naďalej rastie jeho novšia firma ProAlter, ktorá od roku 2015 zdvojnásobila tržby na viac ako milión eur ročne. ProAlter sa najviac venuje dodávkam pre Železnice SR. Spolupodnikateľom v ProAlter s Hazuchom je 60-ročný Anton Jaborek, bývalý personálny riaditeľ železníc a člen jej predstavenstva za prvej Ficovej vlády. Gráčik, Molnárová ani Zitová pri organizácii štátnych zákaziek od leta (aspoň pod svojim menom vo Vestníku) už nevystupujú,“ uviedol Gabriel Šípoš.
Autor: TRANSPARENCY.SK