Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Agro vyrovnalo sériu a prepisuje históriu

Topoľčianski hádzanári sa postarali o obrovské prekvapenie finálovej série.

Patrik Králik síce v úvode inkasoval hneď šesť gólov, no v ostatných minútach dokázal viackrát vychytať hosťujúcich strelcov.Patrik Králik síce v úvode inkasoval hneď šesť gólov, no v ostatných minútach dokázal viackrát vychytať hosťujúcich strelcov. (Zdroj: JARO ŠUPA)

FINÁLE

Topoľčany – Prešov 28:27 (16:13)

Prešov vo finálových play-off zápasoch v slovenskej Extralige neprehral dlhých jedenásť rokov. Streda 9. marca bola ale výnimočná. Síce domáci nastúpili do zápasu bez zraneného Meluša, ktorý si poranil členok na utorkovom tréningu a pri chôdzi si musel pomáhať iba barlou, zverenci Pavla Farářa vyrovnali stav série na 1:1.

Ešte pred úvodným hvizdom domáci funkcionári na čele s primátorom Topoľčian a funkcionármi Slovenského zväzu hádzanej pogratulovali Františkovi Kavuličovi k jeho sedemdesiatke, a potom sa v elektrizujúcej atmosfére mohol uskutočniť vydarený večer pre topoľčianske Agro.

SkryťVypnúť reklamu

Favorizovaní hostia viedli hneď od úvodu, v 14. minúte bol stav 6:9, keď prvých šesť striel na domácu bránku prešlo za chrbát Králika, ďalšie tri strely nechytil ani Javorček. V 15. minúte sa vrátil do bránky späť Králik a Topoľčany výbornou obranou začali sťahovať náskok súpera. V 19. minúte bolo už vyrovnané a spanilá jazda Topoľčian pokračovala až do 25. minúty, kedy bol náskok Agra už 13:10. Prvý polčas tak Topoľčany dotiahli do vedenia 16:13.

Po zmene strán viedli domáci už 21:16 a navyše červenú kartu za faul videl ostrostrelec Rábek. Hostia ale po vysunutí obrany začali náskok súpera sťahovať, Topoľčany navyše zahodili i sedmičku, a Prešov tak vyrovnal na 24:24. Následne v 53. minúte sa dostal i do vedenia 24:25, ale domáci ohromnou bojovnosťou v závere stav stretnutia nielen vyrovnali, ale šli i do vedenia, hoci v tom čase dohrávali už bez vylúčeného Cigáňa. V záverečných tridsiatich sekundách si domáci tréner za stavu 27:27 vzal oddychový čas, hneď po ňom zostal na lavičke i brankár Králik a v poslednej sekunde sa z postu pivota nemýlil Žilinčík - 28:27.

Pocity sú výborné

Po stretnutí tak na palubovke vypukli oslavy, radosť domácich hráčov a fanúšikov bola obrovská. „Pocity po víťaznom zápase sú výborné, predsa len sme porazili Prešov v play-off stretnutí. Pred sériou som sa dočítal, že na Slovensku neprehrali v play-off vyše desať rokov, tak už vtedy som hovoril, že jedno víťazstvo by bol pre náš tím obrovským úspechom,“ povedal po stretnutí topoľčiansky tréner Pavel Farář a zároveň dodal: „Pred fantastickým domácim obecenstvom sa nám podarilo poraziť aktuálneho majstra a o to je to sladšie. Už v tejto chvíli vieme s istotou povedať, že aj budúcu stredu odohráme opäť zápas na domácej palubovke, čo je fantastické. A neviem si ani predstaviť, že by finálová séria mala skončiť v Topoľčanoch... To by bolo už niečo neopísateľne. Samozrejme, do Prešova nepôjdeme s porazeneckou náladou, ale každý z nás vie, aký je to kvalitný súper.“

Nezlomný duch Agra

Topoľčany podali na domácej palubovke výborný výkon. „Vychádzali nám akcie a v tomto stretnutí nám to všetko dokopy zapasovalo. Ak chcete Prešov poraziť, vtedy vám všetko musí vyjsť tak, ako má. Koncovku sme zvládli po taktickej stránke, a preto sme boli úspešní,“ pridal topoľčiansky tréner.

Agro viedlo v druhom polčase už o päť gólov, Prešov však ešte dokázal vyrovnať a dokonca sa dostal i do jednogólového vedenia. „Na psychiku to bolo veľmi náročné. V týchto minútach sme urobili chyby prameniace z našej neskúsenosti. Prešov je jasne skúsenejší, začali tlačiť na nás, no podržal nás svojimi zákrokmi i Paťo Králik. V obrane sme sa rýchlo skonsolidovali, strelili sme dva dôležité góly a opäť sme šli do vedenia,“ dodal Farář, ktorý si pochvaľoval i celkovú atmosféru zápasu. „Divákom patrí obrovské poďakovanie, verím, že si stretnutie poriadne užili. Fanúšikovia sa mohli presvedčiť, že sa dá proti Prešovu hrať, ale je to nesmierne náročné. Pred chlapcami sa musím pokloniť, pretože poraziť Prešov v play-off chce nesmiernu silu a bojovnosť. A tú chalani hnaní divákmi v tomto stretnutí mali ozaj nezlomnú!“ povedal na záver tréner Pavel Farář.

Rozhodovali Budzák – Rudinský, vylúčenia 2 – 2, ČK: 57. Cigáň – 42. Rábek (obaja za faul), pokutové hody: 5/3 – 2/2, 680 divákov. HK AGRO: P. Králik, Javorček – J. Briatka 1, Janíček 1, Masaryk, Michalka 2, Ivanytsia 3, Miženko, Ivanov, Cigáň 4/1, Hlinka 5, Jadroň 9/2, Minarovský, Žilinčík 3, Kucher, tréner P. Farář.

Ďalší program: 12. 5. (sobota) o 18.00 hod.: Prešov – Topoľčany, 16. 5. (streda) o 18.00 hod.: Topoľčany – Prešov.