Pred 73. rokmi zavraždilo gestapo nevinných ľudí

Radnica sa snaží vyhlásiť pamätník za národnú kultúrnu pamiatku.

Spoločný hrob zavraždených na cintoríne. Niektorí si totiž svojich blízkych zobrali a pochovali ich na inom mieste. V tomto hrobe sú pochované aj iné neznáme osoby.Spoločný hrob zavraždených na cintoríne. Niektorí si totiž svojich blízkych zobrali a pochovali ich na inom mieste. V tomto hrobe sú pochované aj iné neznáme osoby. (Zdroj: MS)

BÁNOVCE. K mestu Bánovce nad Bebravou, konkrétne k lesíku, ktorý je známy pod názvom Salaštek sa viažu hrozné udalosti, ktoré sa udiali tesne pred ukončením II. svetovej vojny. Starší obyvatelia si ich zrejme pamätajú, mladším sú však neznáme. Aby sa na tieto udalosti nezabudlo, pripravili sme pre vás rekonštrukciu príbehov troch masových hrobov, na pamiatku ktorých dnes stojí smutný pamätník.

Okresným súdom v Bánovciach nad Bebravou bola počas 11. a 12. mája 1945 spísaná zápisnica o exhumácii troch plytkých, narýchlo vykopaných hrobov, kde bolo zahrabaných osem ľudí, ktorých mali na svedomí fašisti. Obete mali od 16. do 70. rokov, pričom najmladšie boli dve 16-ročné dievčatá.

SkryťVypnúť reklamu

Utiecť sa jej nepodarilo

Podľa zachovaných správ a výpovedí svedkov možno zostaviť čiastočnú rekonštrukciu toho, čo sa tesne pred ukončením vojny udialo. Následkom ustupujúcich fašistických vojsk a stupňujúcemu odboju obyvateľstva, najmä partizánskymi akciami, zostávali tunajší velitelia okupantských vojenských oddielov čoraz agresívnejší. Dôkazom sú práve tieto masové hroby. V prvom z nich bol nájdený otec s dcérou a ďalší mladý muž. Išlo o Dezidera Weissa (47) obchodníka z Trenčína, jeho dcérku Alicku (16) a Otta Preissa (25), z Liptovskej Sielnice, ktorý naposledy pracoval na stavbe kultúrneho domu v Bánovciach nad Bebravou. Hrozný nález potvrdzuje, že išlo o nenávistný čin voči židom. Na základe pitevných nálezov a ostatných dokumentov sa podarilo zostaviť nasledujúce príbehy.

SkryťVypnúť reklamu

Počas stúpania do mierne strmého lesíka, kráčala neveľká ozbrojená skupina členov gestapa s troma zadržanými osobami. Boli si tak istí svojou mocou, že zadržaných ani nezviazali, ale poháňali ich dopredu strkaním puškami. Keď sa dostali k hustému porastu lesa, otec náhle pošepol dcérke, aby ušla hlboko do lesa. Aby si aspoň ona zachránila život. Najprv sa zdráhala, ale nakoniec vyhovela naliehaniu a lesknúcim sa slzám v otcových očiach. Vtom rýchlo odsotila najbližšieho vojaka a rozbehla sa. Po niekoľkých metroch, predierajúc sa hustým porastom, zazneli výkriky gestapákov a prvé výstrely. Po chvíli sa však ozval ten, ktorý jej zasiahol ľavú nohu.

Späť k ostatným ju privliekli ako zranené zviera. Počas toho ako ju ťahali, stratila cestou obuv z prestrelenej nohy. V hrobe jej totiž na zranenej nohe našli iba cez ranu obviazanú šatku, ktorú mala predtým na krku. K miestu popravy ju zrejme niesol otec a ďalší mladý muž, ktorý vedel, že je to ich posledná cesta...

SkryťVypnúť reklamu

Keď prišli na určené miesto, poprava bola skutočne brutálna. Najprv boli popravení výstrelom zblízka do čela obaja muži. Gestapáci si túto popravu vo svojej neľudskosti zrejme vychutnávali a zabávali sa na nej. Keď už bola hlaveň pištole horúca od prvých dvoch výstrelov, ich veliteľ priložil hlaveň k čelu mladej Alicky a popálil ju. Na jej čele sa totiž našla spálenina. Zrejme tomuto dievčatku s blond vlasmi, ktoré mala spletené do krátkych copov a pripnutých sponkou, ešte niečo hovoril. Až potom vystrelil... Tomuto sa hovorí poprava z maximálnej nenávisti, keď vrah dokáže pozerať svojim obetiam do očí. Predstava 16-ročného kľačiaceho dievčaťa, ktoré krváca z postrelenej nohy a musí sa pozerať na popravu svojho otca i ďalšieho muža, je skutočne hrôzostrašná.

Prosenie o milosť nepomohlo

V druhom masovom hrobe sa našli Móric Silberberg (70), bývalý obuvník z Bánoviec nad Bebravou, ďalej Štefan Siklenka (28), z obce Paňa, okres Nitra, ktorý bol privezený z väznice Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou a Alojz Škoda (18) z Račišdorfu (pravdepodobne dnešná Rača pri Bratislave). Ten bol predtým zranený asi črepinami granátu a taktiež väznený v tej istej väznici.

Prví dvaja boli popravení zblízka výstrelom do čela, posledný z nich bol bez obuvi a popravený zblízka výstrelom do tyla. Dá sa predpokladať, že tí, ktorí majú na svedomí tieto brutálne vraždy, popravovali ľudí židovského vyznania streľbou do čela a ostatných do tyla. Je tiež veľmi pravdepodobné, že všetky tieto popravy má na svedomí jedna osoba.

K tretiemu hrobu sa zachovalo viacero svedeckých výpovedí. Našli sa v ňom dve ženské telá. Boli v ňom Margita Kiššková rod. Chuťková (22) a jej sestra Katarína Chuťková (16). Obe z obce Uhrovec. Pred zavraždením bola staršia z nich predvedená na gestapo, kde mala byť vypočutá veliteľom – stotníkom Heinbachom. Dôvodom bolo udanie, že môže mať informácie o partizánoch. Keď stotník videl, že ide o atraktívnu ženu, poslal po chvíli svojich podriadených von z miestnosti. Najprv sa s ňou snažil dohodnúť a ponúkol jej prepustenie. Žiadal však dôkazy a najmä pohlavný styk. Žena ale rázne odmietla, čo veliteľa gestapa rozhnevalo a snažil sa jej zmocniť násilím. Keďže v miestnosti boli sami, Margita sa rozhodla ujsť. Heinbach ju však chytil za zápästie, začal ju fackovať a trhať časti jej oblečenia. Po chvíli sa jej podarilo vymaniť z jeho zovretia a zranila ho. V miestnosti nastal veľký hrmot, ktorý spôsobili obaja prevaľovaním stoličiek a časťami nábytku. Celý incident preto ukončili gestapákovi podriadení, ktorí náhlivo vtrhli dnu. Na rad prišlo ďalšie bitie a vyhrážanie, že na to doplatí aj jej 16-ročná sestra. Vec však nabrala rýchly záver. Aj napriek tomu, že ich rodinní príslušníci prišli prosiť o milosť pre ne. Navečer ich odviedli do lesa, kde ich obe popravili výstrelom zblízka do tyla.

Opis udalosti na gestape potvrdila do zápisnice upratovačka, ktorej meno sa nezachovalo. Pochádzala však z obce Zlatníky. Na mieste týchto hrobov, ktoré boli rozmiestnené v rôznej vzdialenosti, je dnes postavený smutný pamätník, ktorý pripomína desivé zverstvá fašizmu. Nie sú na ňom zatiaľ všetky mená, lebo ten, kto ho dal postaviť, nevedel, že v blízkosti sú ešte ďalšie masové hroby. Mesto sa však snaží o to, aby sa toto miesto stalo národnou kultúrnou pamiatkou.
M. SCHLESINGER,L. ŠIMONIDES

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 673
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 053
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 777
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Ilustračné foto

Chorobnosť klesla takmer o polovicu


TASR
Mestský úrad v Bánovciach nad Bebravou.

Na realizáciu projektov vyčlenili 4500 eur.


TASR

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Inštalácia výstavy v Galérii Topoľčany.

Patrí k popredným etablovaným umelcom strednej generácie.


TASR
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 673
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 053
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 777
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu