PARTIZÁNSKE. Záver uplynulého týždňa patril v Partizánskom filmu. Uskutočnil sa v ňom totižto už tretí ročník filmového festivalu, počas ktorého sa premietali najlepšie slovenské filmy z minulého roka. Program bol obohatený aj o diskusie a workshopy.
História sa opakuje

Vo štvrtok 17. mája sa festival otvoril premietaním úspešného filmu Mečiar od Terezy Nvotovej. Pozvanie na diskusiu po premietaní prijali aj dvaja politici a aktéri filmu Peter Zajac a František Mikloško, ktorí diskutovali s divákmi nielen o filme ale aj o politickej situácii v 90. rokoch.
Podľa Mikloška je film dokumentom o dobe a situácii v spoločnosti, no zaujímalo by ho, ako pôsobí na mladých ľudí, ktorí to nezažili. „V novembri 89 nám kričali hurá a v januári to už bolo inak. Ľudia pravdepodobne potrebovali silného vodcu...,“ takto si vysvetlil Mikloško to, ako sa dostal Mečiar k moci a zároveň si ju tak dlho udržal.
Peter Zajac upozornil, že vo filme je zaujímavá zásadná vec, ktorú urobila Tereza Nvotová vedome. Vo filme sú dva príbehové oblúky. Jeden uzavretý – Mečiarov a druhý otvorený – príbeh dnes už bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý podľa Zajaca skončí podobne ako Mečiar.
Prišiel aj Labuda
Druhý festivalový večer patril filmu Nina, na ktorý prišiel aj režisér Juraj Lehotský, čerstvý držiteľ ocenenia Slnko v sieti a scenárista Marek Leščák.
Hlavným festivalovým dňom bola sobota, počas ktorej sa premietalo päť filmov – Lichožrúti, najlepšie študentské filmy z roku 2017, Vábenie výšok, Svet podľa Daliborka a festival zakončil film Špina. Nechýbal ani sprievodný program.
Do Partizánskeho prišiel prvýkrát Peter Konečný so svojim populárnym formátom prednášok o novom slovenskom filme a reklame. Sobotný deň začal vo festivalovej kaviarni Rannou kávou s Mariánom Labudom mladším.
Záujem ľudí o festival organizátorov príjemne prekvapil, keďže plánovali predať iba stovku permanentiek, no záujem bol omnoho väčší.
Organizátorom festivalu je občianske združenie Fabrika umenia, ktoré sa snaží prinášať do mesta nové a zaujímavé kultúrne formáty.