TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE, BÁNOVCE. Pohotovosť bude od júla fungovať po novom. Už dnes je jasné, že s problémami. Vo viacerých mestách Nitrianskeho kraja totiž nie je o poskytovanie tejto služby záujem napriek tomu, že bude skrátená do 22. hodiny.
Kto bude potrebovať lekára neskôr, navštívi urgentný príjem v nemocnici. Už teraz sa tam niekedy čaká celé hodiny, od júla sa situácia môže výrazne zhoršiť.
Bánovce úplne bez pohotovosti

Podľa doteraz zverejnených informácií je prevádzkovanie detskej pohotovosti zatiaľ dohodnuté iba v Topoľčanoch, v Partizánskom a Bánovciach nad Bebravou nie. Pohotovosť pre dospelých má zatiaľ z troch miest regiónu dohodnuté iba Partizánske.
Ako nám prezradil hovorca topoľčianskej nemocnice Tomáš Kráľ, nemocnica prevádzkuje ambulanciu pohotovosti (LSPP) pre deti a dorast, ktorá sa nachádza priamo v nemocnici.
„Po 1. júli získa nový štatút Ambulancie Pevnej Ambulantnej Pohotovostnej Služby (APAPS) pre deti a dorast. Prevádzka bude zabezpečená nemocnicou od poobedia do 22.00 hod. Nemocnica súčasne zabezpečuje Ústavnú pohotovostnú službu, ktorú v budúcnosti nahradí nový urgentný príjem,“ zviedol Kráľ s tým, že ambulancia LSPP pre dospelých, ktorá sa nachádza v priestoroch polikliniky je prevádzkovaná iným subjektom.
„Podľa našich informácií zatiaľ nie je zabezpečený jej prevádzkovateľ po začiatku júla 2018. Ak sa štátu nepodarí zabezpečiť prevádzku LSPP pre dospelých, negatívnym spôsobom sa to prejaví práve na ambulanciách UPS v nemocnici. Budú zahltené pacientmi s urgentnými ale aj s menej vážnymi stavmi, kapacita nebude dostatočná a čakacie lehoty sa výrazne predĺžia. Veríme, že sa čo najskôr nájde riešenie, ktoré by takémuto scenáru dokázalo predísť,“ dodal Kráľ.
Súčasní poskytovatelia LSPP 30. júna skončia, nastúpia tí, ktorí uspeli vo výberovom konaní. Konalo sa pod gesciou ministerstva zdravotníctva a prvé kolo nedopadlo dobre. Potvrdil nám to krajský lekár Ľubomír Ševčík, pričom uviedol, že vo viacerých mestách kraja sa nikto neprihlásil.
„Neboli naplnené všetky pevné body. Pristúpi sa k druhému kolu výberového konania, no so samotným výberom sa môže začať až po dvoch mesiacoch, teda najskôr v auguste. Tak to stanovil zákon,“ povedal Ševčík.
Príspevok sa niektorým zdá primalý
Ministerstvo má niekoľko možností, ako zabezpečiť prevádzku pohotovostí od prvého júla. Môže sa napríklad dohodnúť na prevádzkovaní s niekým, kto zlyhal v prvom kole výberového konania, alebo s niekým, kto má dostatočné kapacity a financie na to, aby zabezpečoval fungovanie pohotovosti s organizátorom z iného kraja.
Ministerstvo si v tomto verí. Jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová v podstate spomína tie isté možnosti s tým, že organizátora pohotovosti jednoducho poverí do času, kým sa v druhom kole nevyberie riadny organizátor tejto služby.
Podľa šéfky odboru zdravotníctva bratislavskej župy Jany Ježíkovej však poverenie musí byť na základe dobrovoľnosti. A v tom môže byť problém. Ministerstvo stanovilo, že organizátorovi pohotovosti dá mesačne 8288 eur. Táto suma sa podľa Ježikovej mnohým organizátorom zdá nízka.
V súčasnosti funguje v kraji devätnásť ambulancií LSPP, lekári sa musia striedať v službách zo zákona.
„ Od 1. júla táto povinnosť padá, je to založené na dobrovoľnosti. Ak to nebude povinné, predpokladám, že to bude problematické,“ poznamenal Ševčík.
Zákon počíta aj s možnosťou, že organizátor pohotovostnej služby nebude mať dosť lekárov. „Lekár samosprávneho kraja ich môže doplniť do zoznamu všeobecných lekárov alebo internistov, takýto rozpis je potom pre nich záväzný,“ vysvetlil krajský lekár.
Dodal, že mnohí z lekárov sú už v dôchodkovom veku, majú aj vyše 70 rokov: „Mám obavu, že ak im dám príkaz, môžu odovzdať povolenie a nebudú mať záujem poskytovať zdravotnú starostlivosť ani cez deň.“ V súčasnosti podľa Ševčíka chýba v Nitrianskom kraji do 300 lekárov.
(OŠ, MH, JK)