REGIÓN. O diaľničných úsekoch R2 a R8, ktoré majú prepojiť Nitru s Topoľčanmi, Partizánskym a Prievidzou sa dlho hovorilo iba v teoretickej rovine a boli skôr zbožným prianím. Vďaka plánom na transformáciu regiónu Hornej Nitry a utlmeniu baníctva však tieto plány vyzerajú aspoň o čosi reálnejšie.
Kvôli nim by totižto malo do regiónu natiecť množstvo peňazí, ktoré by mali minimalizovať následky zastavenia ťažby pre viac ako 3000 ľudí.
Samotné Hornonitrianske bane síce počítali, či počítajú s ťažbou do roku 2033, no vďaka nedávnym udalostiam, je omnoho reálnejšie ukončenie ťažby v roku 2023.
Výroba enormne zaťažuje životné prostredie
Poslanci zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) totižto koncom mája schválili doplnky Územného plánu veľkého územného celku Trenčianskeho kraja bez preložiek toku rieky Nitra a železničnej trate.

Ťažbe hnedého uhlia v plánovanom 12. poli dobývacieho priestoru Nováky po roku 2023 tak dali červenú.
„Dnes je najlepší čas na to, aby sa modernizoval región Hornej Nitry a aby sme to, čo bolo kedysi tradíciou, nechali histórii vo forme úcty, ktorú si zaslúžia. Rozhodnutie TSK bolo jednoznačné, po roku 2023 sa neotvorí 12. ťažobný úsek, čo znamená, že nebude možné ďalej pokračovať v ťažbe lignitu, ktorý je najnekvalitnejším uhlím s najnižšou pridanou energetickou hodnotou, ktorý sám o sebe nehorí a musí sa kombinovať s inými horľavými látkami,“ prezradil nám primátor Partizánskeho a podpredseda TSK Jozef Božik s tým, že do ovzdušia sú spaľovaním nekvalitného uhlia vypúšťané desiatky ton oxidu siričitého. Podľa kampane nebanujme.sk, ktorá sa zasadzuje za zastavenie ťažby, len samotná elektráreň v Novákoch vypustila v roku 2016 viac emisií CO2, ako všetky dieselové osobné autá na Slovensku dohromady. A čo je ešte horšie, spaľovaním hnedého uhlia vzniká okrem emisií CO2 dokonca 72 % celkových emisií oxidu siričitého a 8 % všetkých prachových častíc.
Ako je však možné, že sa na jednej strane hovorí o útlme baníctva a na druhej strane sú snahy o otvorenie ďalšieho lomu?
Božik: Radšej platiť baníkom rentu, ako dotovať ťažbu a znečisťovať ovzdušie
„Je to čistá dichotómia, teda jedno sa hovorí a druhé koná. Nakoniec museli poslanci SMERu akceptovať názor klubu nezávislých a pravicovej koalície, a nakoniec všetci okrem jedného podporili vyňatie prekládky rieky Nitra a železníc z územného plánu kraja,“ vysvetlil Božik.
Proti skoršiemu ukončeniu ťažby pochopiteľne protestujú banskí odborári. „Ak preložky 12. pola poslanci nezahrnú do územného plánu, Hornonitrianske bane Prievidza nemôžu po roku 2023 pokračovať s ťažbou uhlia a poskytovať prácu a živobytie štyrom tisíckam rodín zamestnancov. Radikálne zastavenie ťažby je hrozbou pre zamestnanosť a sociálnu stabilitu regiónu. Žiadne náhradné pracovné miesta k tomuto termínu ešte nebudú vytvorené. Možnosť čerpania prostriedkov z európskych fondov má začať až po roku 2020,“ napísali v petícii, ktorú adresovali TSK.