BÁNOVCE. Mesto Bánovce nad Bebravou uhradí stratu, ktorá vznikla pre poruchu na zosilnenom vodovodnom ráde na sídlisku Dubnička v decembri minulého roka.

Havária vtedy spôsobila únik vody, stratu vo výške viac ako 41 000 eur bánovské správcovské spoločnosti bytov prerozdelili do vyúčtovaní tamojších obyvateľov. Tí svoju nespokojnosť prišli vyjadriť aj na stredajšie (20.6.) rokovanie mestského zastupiteľstva.
Dlhodobý problém
„Odstránenie poruchy na vodovodnom ráde, ktorý je v majetku mesta, nebolo jednoduché. Porucha, ktorá tam bola, bola veľmi rozsiahla. Únik vody bol dosť veľký, čo sa odzrkadlilo v ekonomickom vyhodnotení za rok 2017 jednotlivých správcov bytov,“ uviedol primátor mesta Marián Chovanec.
Na vodovodnom ráde sa podľa neho podpísal zub času. „Je to problém, ktorý sa ťahá už veľmi dlho. Na jeho technický stav sa poukázalo už v roku 2002, vyvrcholil tým, že situácia je na ňom neúnosná,“ podotkol.
Mesto zaplatí celú stratu vo výške 41 522 eur, financie na jej úhradu použije z vyššieho výnosu podielovej dane. „Tejto tematike sa venujeme nielen tento rok, ale už dlhšie obdobie a nie je to jednoduchá ani technicky riešiteľná záležitosť, ani investične, to znamená, po finančnej stránke,“ doplnil Chovanec.
Mesto si je podľa neho plne vedomé, že tento vodovodný rád je v jeho majetku, a že havarijný stav, ktorý na ňom je a technický stav, ktorý je nevyhovujúci, nemôžu znášať obyvatelia mesta. „Preto som sa touto cestou snažil nájsť spôsob akéhosi eliminovania nákladov, ktoré sú pre ľudí neopodstatnené. Takže som rád, že toto našlo podporu aj v mestskom zastupiteľstve a že sme týmto ľuďom mohli spoločne pomôcť,“ doplnil Chovanec.
Dostanú nové vyúčtovania
Pôvodné uznesenie počítalo s tým, že mesto zaplatí 80 percent zo straty, zvyšných 20 percent, čo je asi 18 000 eur, ktoré predstavujú náklady na stočné, pôjde na ťarchu firmy Byttherm. S tým však spoločnosť nesúhlasila. „My sme na túto problematiku upozorňovali už v roku 2002 a hlavná chyba sa stala pri delimitačnom protokole, keď mesto prevzalo zosilnený vodovodný rád pod Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť. Tá to, čo bolo poruchové, nechala mestu. Mesto je teda vlastníkom, čiže je zodpovedné za jeho stav,“ ozrejmil na rokovaní konateľ firmy Pavel Škultéty.
Havarijný stav rádu má záujem samospráva odstrániť. „Už dlhodobejšie sa pracuje na projektovej dokumentácii, na technickom riešení a po ukončení legislatívnych procesov spojených s touto investíciou, sa budeme snažiť v čo najkratšom čase reálne odstrániť poruchové časti a zrekonštruovať celý tento vodovodný rád,“ dodal Chovanec.
Správcovia bytov by mali obyvateľom po nadobudnutí platnosti uznesenia rozposlať nové vyúčtovania. Byttherm si u Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti uplatňuje aj reklamáciu na stočné, keďže podľa mesta je neopodstatnené, lebo voda pri poruche nešla do kanalizácie.