REGIÓN. Stúpajúca teplota či nekončiace žalúdočné problémy sa o pár dní môžu stať nočnou morou pre obyvateľov viacerých okresov Slovenska, kde zatiaľ ministerstvo zdravotníctva nedohodlo pohotovosť. Jej systém a rozmiestnenie jednotlivých stanovísk sa mení od 1. júla.
Sľúbili urýchlené vydanie povolenia

Sieť pohotovostí, ktorú navrhol exminister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru), je na viacerých miestach deravá. Najhoršia situácia s pokrytím je na juhovýchode stredného Slovenska, juhu východného Slovenska a na pomedzí Trenčianskeho, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.
V Topoľčanoch nie je zatiaľ zazmluvnená pohotovosť (APS) pre dospelých, v Bánovciach zasa pohotovosť pre deti. Pre dospelých čakáme na poverenie Ministerstva zdravotníctva SR pre Svet zdravia, Nemocnica Topoľčany a.s.,“ povedala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.
„Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica a lekár NSK Ľubomír Ševčík intenzívne rokujú s ministerstvom zdravotníctva ako aj s predstaviteľmi nemocníc v Topoľčanoch a v Zlatých Moravciach o zabezpečení ambulantnej pohotovostnej služby. Od ministerstva je prís-ľub, že v týchto mestách bude poverenie vydané v priebehu júla 2018,“ dodala.
Absencia pohotovosti pre dospelých, ktorá sídlila v topoľčianskej poliklinike, môže prinesť zvýšený nápor na Ústavnú pohotovostnú službu (UPS), ktorá sídli v nemocnici a je určená pre ťažšie prípady.
Nemocnica preto pripravila opatrenia na posilnenie svojho urgentného príjmu, aby dokázala zvládnuť oveľa väčší nápor ako doteraz. „Posilnili sme personálne zabezpečenie, zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu. Veríme, že napriek nepredvídateľnej situácii nemocnica obstojí a pacienti nebudú ohrození,” povedal riaditeľ topoľčianskej nemocnice Viktor Dudáš. Nová ambulancia APS pre deti a dorast je plnohodnotne zabezpečená nemocnicou. Doterajšia ambulancia LSPP pre dospelých v priestoroch mestskej polikliniky nepokračuje v obnovenej prevádzke. Nemocnica preto odporúča pacientom s neodkladnými zdravotnými problémami ísť priamo na urgentný príjem, ktorý funguje nepretržite.
„Nie sme spokojní s tým, že niektoré z našich nemocníc neboli zo strany ministerstva zdravotníctva do poslednej chvíle dostatočne oboznámené s aktuálnou situáciou ohľadom zabezpečenia nových pohotovostí. Keďže cítime za pacientov zodpovednosť, spravili sme maximum, aby bola v našich regiónoch akútna zdravotná starostlivosť aj po 1. júli dostupná. Vážim si prístup spolupracujúcich lekárov a sestier, ktorí vnímali vážnosť situácie a v našej snahe nás podporili,” povedal aj na margo situácie v Topoľčanoch Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia.
Nepriaznivá situácia je aj v Bánovciach nad Bebravou, kde o poskytovanie pohotovosti pre deti neprejavil záujem žiadny poskytovateľ. K dispozícii pre pacientov z Bánoviec budú pohotovosti v Trenčíne, Partizánskom a Topoľčanoch.
Pre menej vážne stavy
Na Slovensku má byť podľa Druckerom navrhnutej siete 75 pohotovostí pre dospelých a 61 pre deti. Jeho nástupkyňa Andrea Kalavská (nominantka Smeru) má tri dni pred zmenou systému dohodnutých len 59 pohotovostí pre dospelých a 51 pre deti.
Pohotovosti sa po novom budú volať Ambulantná pohotovostná služba. Budú otvorené len do desiatej večer, nie do siedmej ráno ako doteraz. Za vyšetrenie v nich sa budú platiť dve eurá. Pohotovosť slúži na vyšetrenie náhleho zhoršenia zdravotného stavu, ktoré neznesie odklad do rána, ale človek nie je v ohrození života. Napríklad, keď dieťaťu stúpa teplota. Naopak urgentné príjmy nemocníc slúžia pre život ohrozujúce stavy, napríklad vážne zranenia a neplatí sa na nich nič. Kto však príde na urgent len s horúčkou, zaplatí desať eur.