Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Vznik prvej Česko-slovenskej republiky sprevádzali v Topoľčanoch rabovačky

Predstavitelia mesta niekoľkokrát museli žiadať o pomoc vojská.

Takto kedysi vyzeralo námestie. Takto kedysi vyzeralo námestie. (Zdroj: Archív múzea.)

TOPOĽČANY. Po dlhej a krvavej Prvej svetovej vojne sa Česko a Slovensko konečne dočkalo 30. septembra 1918 vytúženej samostatnosti. Prvé dni a mesiace od vzniku nového štátu sprevádzali pôrodné bolesti. Vznik nového štátu sprevádzali násilnosti a rabovačky.


Na jeseň 1918 žilo v meste Topoľčany 7023 obyvateľov. Asi polovica sa hlásila k slovenskej národnosti, druhá k maďarskej. Bola taká bieda, akú dejiny zaznamenali iba zriedkavo.

Opili sa v Korune a začala rabovačka

Prečítajte si tiež: Okresný úrad Trenčín pri povolení skládky v Partizánskom porušil zákon Čítajte 

Civilné obyvateľstvo malo veľké problémy s oblečením, pretože všetky továrne na spracovanie látok pracovali výhradne pre armádu.

SkryťVypnúť reklamu

Topánky sa pre nedostatok kože vyrábali z dreva. Chudobnejší si nemohli kúpiť ani to najpotrebnejšie, ale obchody boli aj tak vyprázdnené. Ľudia si medzi sebou vymieňali dopestované plodiny za šatstvo, obuv. Po skončení vojny sa vojaci z frontu začali pomaly vracať domov, mnohokrát aj so zbraňou. Zásoby nestačili a dochádzalo k mnohým výtržnostiam.

1. novembra 1918 sa v Topoľčanoch vytvorila Slovenská národná rada (SNR) na čele s advokátom Júliusom Brežným a tajomníkom, pracovníkom banky Františkom Kvaltínym.

Na druhý deň prišlo do mesta množstvo vojakov. Navštívili hotel Koruna, kde si objednali množstvo jedla a pitia.

V podnapitom stave, bez zaplatenia odišli do hotelu Central, kde sa situácia opakovala. Pomaly sa k nim ale pridávali aj občania mesta, spolu pred mestskou radnicou vykradli trafiku. Tým sa v meste začala všeobecná rabovačka.
Vojaci a cestujúci z vlakov, ktoré z neznámych príčin nepokračovali ďalej, sa začali pridávať k rabujúcim. Čím viac sa približovala noc, tým väčšie skupiny ľudí boli v meste a postupne rabovali obchody. Za obeť padali hlavne obchody židovských majiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Nepomohlo ani zaplatenie výpalného

Najprv od židov pýtali peniaze, s tým, že obchod mu nechajú na pokoji a ochránia ho od rabovania. Niektorých takto navštívili aj trikrát, ale aj tak ho nakoniec vyrabovali.

Ak obchodník odmietol otvoriť, vojaci vylomili zámky a so zbraňou v ruke vtrhli do obchodu. Čo nemohli odniesť, zničili. Neboli ušetrené ani židovské byty. U obchodníka s liehovinami vtrhli do pivnice, čo nevypili na mieste alebo neodniesli v košoch, povylievali po zemi. Mnoho ľudí ale po vytriezvení dostalo strach, že by mohli byť zavretí vo väznici, a tak sa radšej nakradnutého tovaru zbavovali. Niektorí si svoj nakradnutý tovar ukryli aj v kostole, s tým, že sa poň neskôr vrátia.

3. novembra v nedeľu nebol skoro nik v meste, bohoslužba v kostole bola iba pre pár ľudí, ako keby sa všetci hanbili za to, čo sa stalo predošlý deň. Obchodníci už chodili s revolvermi po meste a vyháňali podozrivé osoby. Taktiež Maďarská národná rada pod vedením rímsko-katolíckeho kňaza Jána Bundalu zriadila národnú stráž so 150 ozbrojených mužov, ktorí dohliadali na poriadok v meste a zabraňovali vstupu cudzincov do mesta. Ich veliteľom sa stal Eduard Munk.
V utorok Július Brežný a František Kvaltíny cestovali do Trenčína, kde žiadali veliteľa Československej posádky, aby poslal slovenských vojakov, ktorí by obsadili mesto. Ten im však nevyhovel.

SkryťVypnúť reklamu

Do mesta však prišlo v ten deň asi 30 ozbrojených vojakov, ktorých vyslala Budapešť, aby dohliadli na poriadok a pátrali po zlodejoch. Skutočne aj niekoľkých našli. Tých odviedli na sedriu (krajský súd) do Nitry. V neďalekých Bošanoch došlo dokonca k menšej prestrelke, keďže obyvatelia obce bránili vstupu maďarských vojakov do mesta.

4.decembra sa vzdal funkcie richtár Štefan Skopecz, ktorý vykonával svoju funkciu 14 rokov. Na jeho miesto dočasne nastúpil Ľudovít Jelínek. Medzi prvými nariadeniami bol príkaz civilnému obyvateľstvu odovzdať všetky zbrane a prís-ny zákaz predaja liehovín. Na udržiavanie poriadku sa mesto rozhodlo zriadiť obecnú stráž a obecnú políciu. Všetky úrady v meste postupne prechádzali pod správu SNR.

O päť dní neskôr odišla ďalšia deputácia do Bánoviec nad Bebravou, kde žiadala o československé vojsko. Žiadosti bolo tentoraz vyhovené a do Topoľčian ešte v ten večer prišlo 30 vojakov. Na železničnej stanici ich privítali členovia SNR. Ihneď po príchode boli odzbrojení členovia slovenskej národnej stráže. Všetko prebehlo dobrovoľne a bez komplikácií. Odovzdali 186 pušiek, 20 revolverov a 4 debničky nábojov.

Oponický gróf usporiadal hostinu, na ktorej sa malo zatýkať

Na druhý deň prišiel do mesta väčší počet československých vojakov. Po rozchýrení správy o úplnom odchode maďarských vojakov sa začalo v meste zhromažďovať množstvo civilného obyvateľstva z vidieka. Doniesli si so sebou vrecia a plachty dúfajúc, že sa bude môcť znovu rabovať.

Keď sa dlho nič nedialo, jedna žena išla za veliteľom posádky a opýtala sa : „Kedy sa to už začne?“ Neskôr bolo v Topoľčanoch vyhlásené stanné právo a všetky nekalé živly boli vykázané z mesta.

Členovia novovzniknutej slovenskej národnej stráže ako ozbrojenej zložky SNR dostávali denný žold 30 korún, veliteľ Artúr Šimko 50 korún. Dohliadali na poriadok v meste, preberanie úradov do rúk SNR, hliadky boli vysielané aj do okolitých obcí. Prvé obce z okresu, ktoré prišli zložiť sľub vernosti novému štátu, boli Solčany, Urmince a Dolné Chlebany.

Rabovania krátko po vojne neobišli asi žiadnu obec. K zaujímavým udalostiam došlo napríklad aj v Kovarciach a Uhrovci. Gróf Apponyi sa snažil zachrániť svoj majetok pomocou maďarského vojska. Po rozkradnutí jeho majetkov usporiadal veľkú hostinu pre obyvateľov obce.

Zároveň ale tajne pozval aj maďarských vojakov, ktorí mali za úlohu zatknúť všetkých prítomných. Vojaci sa ale oneskorili a do obce prišli až na druhý deň ráno. Celá hostina sa tak skončila bez zatýkania. Vojaci si ale svoju úlohu aj tak splnili, začali zatýkať ľudí po bohoslužbe. Bitím si potom vynucovali vrátenie ukradnutých vecí.

V Uhrovci a okolí sa taktiež rabovalo, hlavne židovské obchody a krčmy. Ozbrojení uhrovčania sa ale správali uvedomelejšie a doslova chránili obec pred zlodejmi. Rozohnali dav rabujúcich zo susedných obcí so slovami, že svojho žida Taubera si orabujú oni sami. Žiadna veľká rabovka sa tu ale nekonala, dokonca v miestnom hostinci sa toho dňa nalievalo zadarmo.
Viac o Topoľčanoch a prvej Československej republike sa môžete dozvedieť na výstave Tribečského múzea Spomienky na prvú republiku, ktorá potrvá do 31. októbra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  2. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  3. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Zvonenie v ušiach?!
  6. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  7. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 306
  2. Všetkým lepí pred voľbami 10 028
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 817
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 734
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 6 599
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 127
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 448
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 943

Blogy SME

  1. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  2. Tupou Ceruzou: Čistky
  3. Ján Šeďo: Pokrčený Fico, vysmiaty Pellegrini a.... Šimečka.
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  5. Jan Pražák: Vnuk
  6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  8. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 023
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 43 727
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 711
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 355
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 360
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 976
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 782
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 518
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Ilustračná fotografia.

Muž utrpel vážne zranenia.


18 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


24 h
Kompostáreň rastie v areáli bývalých Závodov.

Navýšenie si vyžiadali technické zmeny v projektoch.


TASR 22 h
Krásy našej vlasti: Renesančný kaštieľ v Brodzanoch

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a medzihárčia je Martin Činovský.


26. sep

Blogy SME

  1. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  2. Tupou Ceruzou: Čistky
  3. Ján Šeďo: Pokrčený Fico, vysmiaty Pellegrini a.... Šimečka.
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  5. Jan Pražák: Vnuk
  6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  7. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  8. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 023
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 43 727
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 711
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 355
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 360
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 976
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 782
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 518
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu