BOJNÁ. Peter Švorc sa od 80. rokov minulého storočia venoval v Bojnej poľnohospodárstvu až do dôchodkového veku. V roku 2009 mu však krásna príroda v okolí obce a dostatok voľného času vnukol myšlienku venovať sa rezbárstvu. Inšpiruje sa hlavne krásou ženy, prírodou a sakrálnou tematikou.

Jeho prvými prácami boli náboženské reliéfy, sochy a súsošia, ktoré znázorňujú ženu. Keďže obec Bojná je známa vzácnymi archeologickými nálezmi z obdobia Veľkej Moravy, vytvoril skulptúru zo storočnej lipy, sochu mnícha, pri ktorom je umiestnený zvon, ktorý bol objavený na nálezisku Valy. Súsošie vieroz-vestcov sv. Cyrila a Metoda tvorí dominantu v obecnom parku. Socha kráľa Rastislava je zasa pred obecným úradom.
Plastiky Petra Švorca možno vidieť nielen v obci, ale aj v celom okrese. Napríklad sochu sv. Jána Nepomuckého vo Veľkých Ripňanoch, či sochu sv. Imricha v Lipovníku.
Zo začiatku to určite nebolo jednoduché pracovať s drevom. Mali ste s ním už nejaké skúsenosti?
– Mal som záľubu v maľovaní, keďže ma učil akademický maliar Štefan Štefka, keď som mal osem rokov. No otec ma do maľovania nútil a ja som nemohol hrávať futbal, tak som to podvedome zanedbával a nebavilo ma to.
Práca s drevom bola ale tvorivejšia a keď mali moje diela odozvu, tak som sa zameral iba na ne.