REGIÓN. Slovenské mamičky sú najviac spokojné s pôrodnicou v Univerzitnej nemocnici v Martine, v Nemocnici s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi a v Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Sanatória Koch v Bratislave.

V rámci Nitrianskeho kraja sa najlepšie umiestnila Nemocnica Topoľčany a v Trenčianskom kraji Nemocnica Partizánske. Odborníci spolu s rodičkami hodnotili 53 pôrodníc. Informoval o tom Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI).
Dve problémové oblasti
„Subjektívne hodnotenie mamičiek sa medziročne zlepšilo vo všetkých otázkach. Výsledky ale stále poukazujú na dve problémové oblasti,“ uviedla šéfredaktora portálu rodinka.sk Eva Pavlíková, kde sa prieskum uskutočnil.
Do internetového hlasovania sa zapojilo 2944 matiek. Zodpovedali na otázky služieb, personálu i materiálovo-technického vybavenia.
Rodičkám chýba priloženie bábätka
Správa HPI hovorí, že ženy boli najviac spokojné s odbornosťou zdravotníckeho personálu (90,63 percenta), s umožnením prítomnosti sprevádzajúcej osoby (88,8 percenta) a s vybavením pôrodníckeho traktu (88,7 percenta).
Naopak, najmenej boli spokojné s prvým priložením bábätka v prvých dvoch hodinách po pôrode (53,67 percenta), s kvalitou predpôrodnej prípravy (75,9 percenta) a s podporou dojčenia (77,1 percenta).
Viac detí rodia cisárskym rezom ako prirodzene
I keď mamičky ohodnotili topoľčiansku pôrodnicu pozitívne, dlhodobo majú Topoľčany najvyšší podiel cisárskych rezov. Minulý rok sa 52,8% detí narodilo sekciou, dokonca viac ako v predošlom roku, kedy bol podiel sekcií 51,9 %
Na úplne opačnom konci spektra je Partizánske, kde sa narodilo ciskárskym rezom iba 14,2% detí.
Vlani prebehli v rámci Slovenska tri pôrody z desiatich formou cisárskeho rezu. Oproti prechádzajúcemu roku ide o nárast, hoci minimálny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 – 15 %. WHO pritom poukazuje na štúdie, podľa ktorých stúpajúci podiel cisárskych rezov až do 10 % znižuje materskú a novorodeneckú úmrtnosť, cisárske rezy nad odporúčanú hranicu nemajú ďalší vplyv na zlepšovanie mortality.
Experti najlepšie hodnotili Trenčín
V hodnotení expertov najlepšie obstáli Fakultná nemocnica v Trenčíne, Univerzitná nemocnica v Martine a prvú trojku uzatvára Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) – Antolská.
Nárast pôrodov
Vlani na Slovensku mamičky porodili 57 473 detí. Oproti roku 2016 je to nárast o 446 pôrodov.
Najviac detí sa vlani narodilo v Bratislave v UNB na Antolskej (3361 detí), najmenej mamičky rodili v Revúcej (298 detí). V priemere na jednu pôrodnicu pripadlo 1084 pôrodov.
Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko-pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov.
Projekt sa realizuje od roku 2011. Vznikol na základe spolupráce HPI a internetového portálu www.rodinka.sk.
ONDREJ ŠOMODI, TASR