PARTIZÁNSKE. Návštevníci hvezdárne v Partizánskom mohli po trojročnej prestávke 27. júla znova pozorovať úplné zatmenie Mesiaca.
To bolo zároveň i najdlhším úplným zatmením v tomto storočí, trvalo až 104 minút.
Mesiac poznáme lepšie ako Zem

Napriek nepriaznivému počasiu a oznamu hvezdárne na sociálnej sieti, že pozorovanie zatmenia sa ruší, hvezdáreň v Malých Bieliciach navštívilo množstvo ľudí. Priamemu pozorovaniu prechodu Mesiaca tieňom Zeme predchádzala prednáška a simulované zatmenie, ktoré predviedol riaditeľ hvezdárne Vladimír Mešter v prednáškovej miestnosti. Okrem tohto úkazu sa návštevníci dozvedeli viac o jeho fázach, sformovaní povrchu zrážkami kráterov, výskumoch a návštevách ľudstva.
„Môžem povedať, že ho poznáme oveľa lepšie ako našu planétu Zem,“ vysvetľuje Mešter, „pomocou kozmických sond je dokonale zmapovaná aj odvrátená strana Mesiaca.“
Červené sfarbenie, ktoré Mesiac pri úplnom zatmení nadobudol bolo možné sledovať od 21:30 pomocou prístrojov i voľným okom na terase hvezdárne aj napriek nepriaznivým podmienkam. „Máme tu jeden Spotter, to je v podstate taký bežný ďalekohľad na pozorovanie Mesiaca, pretože to je veľký objekt. Potom máme malý zrkadlový ďalekohľad a hore „Coudé-čko“, čo je vlastne šošovkový ďalekohľad,“ objasňuje Filip Pittner, zamestnanec hvezdárne. Tu sa pozorovala planéta Jupiter, hoci návšteva záujemcov v tento deň nebola plánovaná z dôvodu fotografovania tohto úkazu.
„Kvôli počasiu sú nám fotky Mesiaca úplne zbytočné, v takomto zatmení ako ho momentálne máme nie sú dostatočne kvalitné na to, aby sme ich dokázali použiť,“ vysvetľuje Pittner.
Červená planéta je blízko
V tento deň bolo možné sledovať i Mars, ktorý sa na nočnej oblohe momentálne nachádza neďaleko Mesiaca.
„Mars je taký veľký, pretože je dnes v opozícii – nachádza sa presne na opačnej strane od Slnka a je pozorovateľný celú noc,“ informuje Mešter a zároveň pozýva záujemcov na pozorovanie Marsu, ktorý je najbližšie k Zemi 31.júla – len 57,6 miliónov kilometrov. Viditeľnosť povrchu Marsu však nemusí byť ideálna, stále na ňom totiž zúri piesočná búrka obrovských rozmerov. Aj napriek tomu je planéta najjasnejšia za posledných 15 rokov a ďalekohľadom možno vidieť rozdiel pri pohľade na planétu pod prachom a v pokojnom stave.
KATARÍNA NIKOVÁ