Koniec letných prázdniny, času dovoleniek a vysokých teplôt sa nezadržateľne blíži.
Stále je však dosť času na oddych. Pokiaľ vás to ťahá niekde na výlet, vyskúšajte navštíviť zaujímavé miesta, z ktorých sála história, sú zakryté rúškom tajomstva či jednoducho miesta, o ktorých ste možno nevedeli. Nemusíte chodiť ani ďaleko, keďže náš región ponúka množstvo zaujímavých miest.
Kamenná stavba „Cincilák“
Predpokladá sa, že táto stavba pod vrcholom Veľkého Tribeča v minulosti slúžila ako signálna „vartovka“. Rozmiestnenie okien totiž ponúka výhľad na tri hrady: Gýmeš, Čierny hrad a Topoľčiansky hrad. V prípade ohrozenia tu mali zakladať vatry, aby upozornili pánov na hradoch.
Nachádza sa na skalnatom hrebeni nazývanom Lipka v časti Cincilák nad obcou Súlovce. Kamenná stavba bola pravdepodobne postavená v 16. – 17. storočí. Nasvedčuje tomu nájdené kovanie v blízkosti tejto stavby. Dnes je uložené v Pamiatkovom úrade v Topoľčanoch.
Jaskyňa Brloh
Jaskýň s rovnakým názvom je na Slovensku niekoľko. Názov vypovedá o tom, že poslednými obyvateľmi tejto jaskyne boli jazveci. Svedčia o tom ich kostrové nálezy. V súčasnosti v nej nachádzajú útočisko už len netopiere.
Nájsť ju možno na severnej strane pod vrcholom kopca Predný Brloh v nadmorskej výške 340 m. Veľká vstupná sieň sa nachádza neďaleko zaniknutej vápenky Cibajky. Z nej ďalej pokračujú vertikálne „plazivky“, ktoré vedú do ďalších priestorov. Jaskyniari tu po viacerých rokoch začali znovu objavovať a prekopávať sa do nových priestorov. V blízkosti sa nachádzajú viaceré menšie ale potencionálne podzemné priestory.
Oponický hrad, múzeum a návšteva kaštieľa Apponyiovcov
Milujete turistiku a zároveň nechcete cestovať ďaleko? Stačí, keď sa vyberiete do Oponíc. Na výbežku pohoria Tribeč sa nachádza zrúcanina Oponického hradu, ktorá pochádza z 13. storočia. Tu si môžete prehliadnuť okolie a dokonca urobiť malý piknik. Avšak, keď sa už budete nachádzať v Oponiciach, nesmiete vynechať zo svojho výletu ani návštevu Apponyiovského kaštieľa, ktorý návštevníkov láka krásnym nádvorím, obnovenou knižnicou a veľkým anglickým parkom.
O niečo menej známe je múzeum v Malom kaštieli.
Renesačný kaštieľ z prelomu 16. a 17. storočia postavil rod Bartakovičovcov, no využívali ho iba do začiatku 18. storočia, kedy ho odkúpili Apponyiovci. Posledným vlastníkom bol Henrich Apponyi, ktorý o objekt dnešného múzea prišiel kvôli dlhom voči obci.
Nájsť v ňom možno nielen množstvo artefaktov zo života Apponyiovcov, ale aj expozíciu venovanú Druhej svetovej vojne a veteránom.
Topoľčiansky hrad
Topoľčiansky hrad je ideálnym miesto na výlet s deťmi či vnúčencami. Tým, ktorí si chcú vychutnať krásny výhľad z hradu stačí spraviť iba pár krokov a sú na hrade.
Zatiaľ čo samotný hrad je stálym a dlhoročným miestom vhodným na výlety, málokto vie, že na svoje si môžu prísť aj náročnejší turisti. Začať môžu v obci Lúka a z nej sa po modrej značke dostanú k ruinám hradu Tematín. Ďalšou zastávkou na túre môže byť Be-zovec, potom po zelenej značke cez Novú Lehotu a na sedlo pod kopcom Úhrad. Koniec cesty zakončíte na Topoľčianskom hrade. Je to pomerne nenáročný prechod Považským Inovcom v dĺžke približne 13 kilometrov.
Rozhliadnite sa po okolí
Výhľad na päť slovenských hradov poskytuje turistická rozhľadňa na Marháte v pohorí Považský Inovec. Zo 17 metrov vysokej drevenej stavby vidieť hrad Tematín, Čachtický hrad, Uhrovský hrad, Gýmeš a Oponický hrad. Paradoxne ten polohou najbližší, Topoľčiansky hrad nevidno, zakrýva ho kopec. Podľa turistov, ktorí si vychutnávali výhľad z rozhľadne v noci, je pri dobrom počasí vidieť z Marhátu až svetlá Budapešti.
Súčasnú rozhľadňu na 748 metrov vysokom Marháte vybudovali v roku 1998 obce združené v Mikroregióne pod Marhátom.
Nachádza sa severne od Nitrianskej Blatnice, z ktorej je k nej najľahší prístup po zelenej a žltej značke.
Ďalšia rozhľadňa sa nachádza na Panskej Javorine. K rozhľadni vedú tri značkované turistické chodníky z lokalít Kulháň, Duchonka-Železnice a Podhradie-Chaty. Z každého miesta trvá chôdza na Panskú Javorinu dve a pol hodiny.
Z rozhľadne na Panskej Javorine je vidno Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce aj Nitru.
Medzi obcami Nové Sady a Šurianky vyrástla pred niekoľkými rokmi nová rozhľadňa. Postaviť ju dalo občianske združenie Mikroregión Radošinka a regionálne združenie Dolná Nitra. Má tri poschodia a z výšky 15 metrov je vidieť Považský Inovec, Tribeč a Nitru.
Architektom, podobne ako aj pri rozhľadniach na vrchoch Marhát a Panská javorina, je pán Ľubomír Bečka z Bojnej.
Za zmienku tiež stojí rozhľadňa na Hôrke, ktorá sa nachádza nad obcou Podhorany.
Po stopách predkov v Bojnej
Návštevu Bojnej odporúčame začať v Archeologickom múzeum Veľkej Moravy. Sú v ňom vystavené archeologické artefakty z 8. – 9. storočia, ktoré sa podarilo nájsť na neďalekom archeologickom nálezisku.
Cestou na slovanské hradisko Valy sa môžete občerstviť na miestnom ranči. Po pár kilometroch sa dostanete na samotné hradisko, kde si okrem iného môžete prezrieť polozemnice, v ktorých bývali naši predkovia.
Tohtoročnou novinkou je majestnátna rekonštrukcia vstupnej brány.
Brána je unikátnou stavbou nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore, kde by sme mohli nájsť iba dve podobné stavby. V rakúskom Gars-Thunau a v českom Chotěbuzi. Z tohto dôvodu môžeme smelo povedať, že u nás ide minimálne o projekt desaťročia svojho druhu a má ambíciu stať sa symbolom turizmu v našom regióne.
(OŠ, KN, LP, TASR)