Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Pred 74 rokmi sa v Mýtnej odohrala prestrelka medzi povstalcami a Nemcami

Povstanie sa v našom regióne nestretlo s takým vrelým prijatím ako na hornej Nitre.

Porada nemeckých a slovenských vojakov pred Nitrou.Porada nemeckých a slovenských vojakov pred Nitrou.

TOPOĽČANY. Slovenské národné povstanie je udalosťou, ktorá zasiahla do novodobých dejín celého Slovenska, región Ponitria nevynímajúc. Kým na hornej Nitre sa myšlienka povstania stretla so všeobecným prijatím a podporou, v regióne stredného Ponitria už situácia spočiatku taká jednoznačná nebola.

To však neznamená, že sa tu nič nedialo – aj tu mnoho ľudí nastúpilo do zbrane, a v širšom okolí Topoľčian dochádzalo tiež k ozbrojeným zrážkam povstalcov s prichádzajúcou nemeckou armádou.

S rýchlym príchodom Nemcov nepočítali

Prvé potýčky sa odohrali medzi Zbehmi a Čakajovcami pri Nitre, a to 2. 9. 1944. Tento stret nebol rozsahom veľký ani dlhý. V priebehu noci na 2. septembra sa do priestoru presunuli asi dve roty povstalcov z partizánskeho oddielu „Pavel“ z Baťovian (Partizánskeho), snáď aj s podporou skupiny neznámych vojakov. Cieľom týchto síl bolo po nadviazaní kontaktu s Nemcami podať o tomto hlásenie do Baťovian, podľa možnosti nemecký postup zdržať, a potom sa stiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Povstalci sa po čase dostali do prestrelky so silnejšou nemeckou jednotkou, a museli ustúpiť k Mýtnej Novej Vsi pri Ludaniciach. Pôvodne malo byť podľa pamätníkov zvolené iné miesto – obec Kamanová. V dôsledku prezradenia zámeru Nemcom bolo operatívne rozhodnuté o ďalšej obrane až v priestore Mýtnej Novej Vsi. Časť ustupujúcich povstalcov pritom autami odviezli až do Topoľčian, kde mali v kasárňach dostať nové vojenské uniformy a vojenskú výstroj (partizáni boli dosiaľ v civilnom oblečení).

Do Mýtnej Novej Vsi boli prisunuté nové povstalecké sily, ku ktorým sa v noci na nedeľu 3. septembra pripojili aj muži čo ustúpili z Čakajoviec. Noc prečkali pri miestnej krčme Emila Gerháta a pri neďalekom veľkom stohu slamy. Dovedna tu mohlo byť približne 150 povstalcov s ľahkou pechotnou výzbrojou. Veľmi sa nepočítalo s rýchlym príchodom Nemcov.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno v nedeľu 3. septembra vraj nad úsekom preletelo nemecké prieskumné lietadlo, a onedlho na to sa začalo schyľovať k prestrelke. Nemci postupovali pravdepodobne dvoma prúdmi, jeden šiel poľnými cestami popri rieke Nitre (je možné, že ich viedol miestny sprievodca), druhý štátnou cestou do Topoľčian.
Povstalci vyslali po prelete lietadla do Kamanovej hliadku na motorke s tým, že v prípade spozorovania Nemcov sa má hneď vrátiť. Po vjazde do Kamanovej však motorka narazila v zatáčke priamo na Nem-cov, čo sa posádke stalo osudným. Keď sa o tomto povstalci dozvedeli, okamžite vyrazili na určené pozície. Na čele nemeckej kolóny bola motorka so sajdkou, za ktorou nasledovali dve autá pechoty a potom ďalšie vozidlá.

Zajatcov postrieľali

Hneď ako motorku povstalci spozorovali, spustili paľbu. Vojakov na nej netrafili (vodič sa streľbe vyhol tým, že zišiel z cesty do priekopy), streľba zasiahla až prvý z nákladiakov. Z neho mal vyskočiť nemecký dôstojník, údajne v hodnosti majora a prakticky okamžite na mieste padol. Táto strata Nemcov rozzúrila, vojaci sa rozvinuli do rojnice a z dvoch strán (od cesty aj od rieky Nitry resp. cintorína) zaútočili plnou silou na povstaleckú obranu. Povstalci nemali pripravené nejaké prekážky či zákopy, a tak sa paľba viedla z improvizovaných krytov – predovšetkým od železničného násypu nad cestou, spoza stohu slamy a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Prestrelka tu trvala podľa pamätníkov hodinu až dve, potom museli povstalci pred presilou ustúpiť. Výsledkom malo byť 10 povstalcov padlých a dvaja zajatí. Zajatci museli najprv preniesť telá padlých k priekope pri miestnom cintoríne, následne na pripravené auto naložiť všetok materiál po povstalcoch. Napokon ich Nemci zastrelili pri múre domu naproti krčme. Všetkých 12 povstalcov bolo pochovaných na miestnom cintoríne.

Jedenásť tiel si po vojne prevzali príbuzní a jeden partizán odpočíva na cintoríne dodnes. Počet nemeckých padlých či ranených je neznámy, podľa informácií mŕtvych aj ranených transportovali do Preselian.

Miestni občania sa snažili pomôcť aj v takejto ťažkej situácii. Rodina Barátová ukryla dvoch partizánov a zachránila im tým život. Okrem toho sa v obecnom dome skrýval istý povstalec z Beliniec ranený do nohy. Keď sa miestni o ňom dozvedeli, tiež mu poskytli napriek riziku potrebnú pomoc. Spomienok sa k tejto prestrelke viaže viac, pamätníci spomínali aj na nemeckého vojaka, ktorý odmietol zastreliť raneného partizána.

Jeden z desiatich zdanlivo padlých povstalcov pri cintoríne sa mal prebrať z bezvedomia a pýtať si vodu. Pani Katarína Barátová podľa pamätníkov vzala šálku vody a chcela mu ju podať. To jej však nemecký vojak na stráži nedovolil. Onedlho istý dôstojník prikázal raneného zastreliť, čo určený nemecký vojak odmietol. Dôstojník mal naňho začať kričať, napokon raneného zastrelil iný vojak. Čo sa s nemeckým vojakom čo odmietol splniť rozkaz, stalo, nie je známe.

Získali čas pre povstalcov v Baťovanoch

Povstalci museli ustúpiť bližšie k Topoľčanom. Počítalo sa s vybudovaním obrannej línie na čiare Krnča – Topoľčany – Urmince. Tento zámer nevyšiel. Do povstania sa nezapojila celá topoľčianska posádka, ktorá mala líniu brániť, na vybudovanie obrany nebolo dosť času, a tiež sa Topoľčany nachádzali v teréne, ktorý by sa zle bránil.

V Urminciach sa aj napriek tomu bojovalo – 3. septembra dopoludnia sa 35 povstalcov presúvalo z Nemčíc do Veľkých Ripnian. Asi pol kilometra od juhovýchodného kraja Urminiec natrafili na nemecké transportéry, ktoré sa blížili od Ludaníc. Partizáni do tejto oblasti prišli s cieľom verbovať nových povstalcov a následne ich odviezť na aute do Topoľčian, kde mali byť vyzbrojení a vystrojení. Nemci zasa chceli odrezať ústupové trasy z Topoľčian smerom na Tovarníky a Jacovce. Tiež je možné, že Nemci týmto smerom prenasledovali ustupujúcich povstalcov od Mýtnej Novej Vsi – po prerazení obrany vraj týmto smerom časť povstalcov ustúpila.

Pri Urminciach sa v každom prípade začalo bojovať, a zaskočení povstalci museli ustúpiť. Stiahli sa do dediny, a začalo sa bojovať v okolí kostola sv. Michala Archanjela. Tu práve prebiehala poludňajšia sv. omša a kostol bol plný ľudí. Šiesti povstalci v okolí kostola padli, ostatným sa podarilo zachrániť. Niekoľkým z nich sa, vďaka ich civilnému odevu, podarilo zamiešať medzi ľudí v kostole, čo im zachránilo život. Nemci tam mali stratiť dve motorky a jeden transportér, ľudské straty sú neznáme (podobne ako pri Mýtnej Novej Vsi). Padlí povstalci sú pochovaní na miestnom cintoríne v spoločnom hrobe.

3. septembra sa bojovalo aj v Topoľčanoch, aj keď nie veľmi dlho. Asi pol hodinu. Nem-ci tu mali 8 padlých a 15 ranených, straty povstalcov sú neznáme. Bojovalo sa hlavne na uliciach Tovarníckej, Krušovskej a ulici 14. Marca (dnešná Stummerova). V podstate to boli len ústupové, zdržovacie boje. Dochovala sa spomienka jedného povstalca, ktorý tvrdí, že boli bránené aj prístupy k mestu – malo sa strieľať pri kopci nad Chrabranmi. Potom mali povstalci ustúpiť k nemocničnému cintorínu (dnešný nový cintorín) a mali mať pripravené aj postavenia pri železničnom priecestí na konci Topoľčian (odbočka na ulicu Pod Kalváriou). Dvaja pamätníci spomínali, že tu bol dokonca nasadený improvizovaný „útočný vlak“ – vozeň s kanónom, ktorý sa po krátkom nasadení rýchlo stiahol do Bošian. Bohužiaľ, v iných prameňoch sa existenciu vlaku zatiaľ nepodarilo dokázať. V každom prípade v Topoľčanoch Nemci našli bohatú korisť – vojenskú aj potravinovú.

Po obsadení mesta Topoľčany sa hlavné ťažisko bojov presunulo severnejšie. Boje v priestore Topoľčian i keď krátke, prispeli k získaniu času na prípravu obrannej línie pred Baťovanmi, kde sa front zastavil na niekoľko dní. Miestni obyvatelia si však stále nemohli vydýchnuť – koniec vojny bol ešte ďaleko.
ONDREJ GODÁL

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 837
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 935
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 818
 4. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 312
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 257
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
 7. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 3 019
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 467

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
 7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
 8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 753
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 262
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 822
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 721
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 424
 6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 9 236
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 7 364
 8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 297
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Z archívu fotografií dobrovoľných hasičov v Klížskom Hradišti.

Hasičská zbrojnica prešla kompletnou rekonštrukciou.


Vladimír Sasko 7 h
O odvoz odpadu sa v Topoľčanoch stará firma NEHLSEN-EKO.

Ušetriť chcú znížením frekvencie vývozu odpadu.


14 h
Marián Kišac ukazuje kde je umiestnený čip, vďaka ktorému spoločnosť monitoruje smetné nádoby.

Monitorovanie zberu prostredníctvom čipov si pochvaľujú.


14 h
Dobrovoľní hasiči z Klátovej Novej Vsi počas povodne.

Zúčastňujú sa na školeniach a taktických cvičeniach.


Iveta Randziaková 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 2. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 3. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 4. Stop alibizmu: Za pomenovanie učiteľky: „pi...a ...ebnuta“ jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 5. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 6. Ľudovít Paulis: Čo sme sa dozvedeli o vysokých školách zo včerajšej debaty lídrov strán
 7. Ján Valchár: Semienko populizmu (plus aktualizácie)
 8. Martin Pekár: Plán pre budúcnosť cestnej dopravy Slovenska. Priority a podpora.
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 753
 2. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 262
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 20 822
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 10 721
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 424
 6. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 9 236
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 7 364
 8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 297
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu