PARTIZÁNSKE. Partizánske si tento víkend pripomenulo 80. výročie svojho založenia. Podujatie Narodeninové mesto, ktoré skončilo v nedeľu podvečer, sa nieslo najmä v znamení spomienky na jeho zakladateľa Jana Antonína Baťu.

"História alebo vzťah k firme Baťa je viacnásobne ukotvená v symboloch a v istých artefaktoch, ktoré umocňujú atmosféru nášho mesta. Mám tým na mysli sochu zakladateľa firmy Baťa Tomáša Baťu, ktorá zdobí centrum mesta pri vstupe na Námestie Slovenského národného povstania, ďalej na námestí sme v roku 2013 revitalizovali a premenovali park na Park Jana Antonína Baťu a od 1. septembra tohto kalendárneho roka ako prvé mesto na území bývalého Československa máme Strednú odbornú školu (SOŠ) Jana Antonína Baťu," načrtol primátor Jozef Božik.
Zároveň históriu mesta podľa neho symbolizuje aj iniciatíva, ktorá v Partizánskom uzrela svetlo sveta v roku 2015, keď tam založili Česko-Slovenskú Baťovu spoločnosť. "Tá spája viac ako 12 územných a záujmových samospráv na území Českej a Slovenskej republiky, ktoré sa venujú odkazu batizmu a odkazu budovania česko-slovenskej vzájomnosti," doplnil.
Tabuľu, ktorá pripomína prepožičanie čestného názvu tamojšej SOŠ po zakladateľovi mesta, prišiel do Partizánskeho odhaliť i jeho vnuk John Nash. "Históriu mesta poznám od začiatku, študoval som skoro všetky baťovské mestá, ktoré založil môj starý otec. Navštívili sme Partizánske viackrát, vždy mám veľmi dobré skúsenosti aj s baťovákmi a spomínam si veľmi rád na mesto," podotkol Nash. Partizánske by si podľa neho malo zachovávať svoju kultúru. "Môj starý otec by bol veľmi šťastný, no myslím si, že by baťovské princípy mali viac používať mladí ľudia a pokračovali by tak v tejto tradícii," dodal.
Narodeninové oslavy v Partizánskom otvorilo oceňovanie osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta, program doplnila i odborná konferencia Po stopách Jana Antonína Baťu. Podujatie ponúklo i kultúrny program v podobe vystúpení umelcov, pyromuzikálneho ohňostroja či slávnostnej svätej omše.