RADOŠINA. Úspešné rodinné bábkové divadlo Animare Silva v nedeľu 16. septembra vdýchlo život dreveným bábkam, aby zabavilo a ponaučilo svojich divákov. Jedinečnú atmosféru predstavenia dotváralo prostredie starej barokovej industriálnej stavby, kde sa vystúpenie odohrávalo.
Organizátori a majitelia radošinskej sýpky, manželia Sigetovci, sa pri príležitosti víkendových hodov v Radošine rozhodli takýmto spôsobom pripraviť alternatívny kultúrny program pre deti aj dospelých.

Predstavenie Ako sa Jano s drakom porátal vymyslené i zveršované Petrom Pilátom s vlastnoručne vyrobenými drevenými marionetami malo u detí i dospelých obrovský úspech. Drevenými bábkami oblečenými v historických kostýmoch, zmenšenými kópiami originálneho nábytku v renesančnom slohu a renesančnou hudbou navodili dobovú atmosféru na kráľovs-kom dvore.
Každá bábka je jedinečná a originálna
Spojením hudby s obrazom – všetko v renesančnom štýle – chcú docieliť, aby túto hudbu a kostýmy vedeli deti v budúcnosti priradiť k danému obdobiu. Hlavnou úlohou takéhoto divadla je teda deti vychovávať a naučiť ich nevtieravou formou počúvať aj vážnu hudbu.
Rozprávky si so sebou totiž vždy nesú i mravné ponaučenie, ako tomu bolo i v historických bábkových divadlách. Ako uvádza Jana Pilátová: „Tieto predstavenia sú pre všetkých, ktorí nestratili svoj detský svet – svet, v ktorom dobro zvíťazí nad zlom!“
Cena takejto drevenej bábky sa zvyčajne pohybuje od 350 do 1000 eur. „Jedna sa dokonca predala aj za 2000. Nebolo to však mojim zadosťučinením, ale zadosťučinením predajcu, ktorý ju dokázal takto ohodnotiť,“ upresňuje Jana Pilátová. Ona bábky vyrezáva, maľuje a vymýšľa postavu a jej charakteristiku, zatiaľ čo manžel vyrába všetky kulisy, zbrane, kĺbenie a váhadielka na ovládanie bábok.
Spočiatku sa manželia Pilátovci venovali len výrobe marionet a ich predaju najmä v zahraničí. Divadlo Animare Silva, z latinského prekladu oživovať drevo, vzniklo až v roku 2009 na podnet ich známych. So svojou tvorbou reprezentovali Slovensko aj na rezbárskych workshopoch v Číne, v Turecku, na Doll Art v Rige, či v Prahe. „Výroba jednej bábky trvá niekedy aj mesiac,“ vysvetľuje šikovná rezbárka Jana Pilátová: „Ja prežijem s tou bábkou toľko hodín, že na záver keď ju mám niekomu dať, je mi za ňou veľmi smutno – ako keby som sa lúčila s dieťaťom.“
Na záver predstavenia si mohli ovládanie bábok vyskúšať aj tí najmenší diváci. Celkovú atmosféru dopĺňala výstava marionet z iných hraných rozprávok a marionety vo forme obrazov vyrábané pre súkromné divadlá a zbierky. Za pozvanie vystúpiť v nádhernom prostredí radošinskej sýpky sú manželia Pilátovci veľmi vďační. Snaha manželov Sigetovcov kultúrne prispieť organizovaním zaujímavých a všestranných podujatí v historickej sýpke pokračuje, bohatý kultúrny program na budúci rok majú pripravený už teraz. „Začať by sa malo už na jar, podľa priaznivosti počasia, podrobnosti zatiaľ neprezradíme,“ informovala nás Katarína Sigetová.
KATARÍNA NIKOVÁ