PARTIZÁNSKE. Súdy v Trenčianskom kraji riešili v súvislosti s registrovaním kandidátov pre novembrové komunálne voľby niekoľko žalôb. Okresný súd v Partizánskom zaregistroval dvoch straníckych kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva v okresnom meste, ako aj nezávislého kandidáta na starostu obce Krásno. Okresný súd v Novom meste nad Váhom zasa na základe žaloby zaregistroval nezávislú kandidátku na poslankyňu Obecného zastupiteľstva v Haluziciach.

Mestská volebná komisia nezaregistrovala dvoch kandidátov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko pre voľby do Mestského zastupiteľstva v Partizánskom. Dôvodom bol nesúlad v označení volebných obvodov na kandidačnej listine strany a doručenými vyhláseniami oboch kandidátov.
"Okresný súd Partizánske oboch kandidátov zaregistroval. Dôvod, pre ktorý mestská volebná komisia rozhodla o nezaregistrovaní kandidátov, podľa súdu nepredstavuje svojím charakterom a rozsahom tak závažné skutočnosti, že by mali mať za následok obmedzenie práva byť volený," informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. V Krásne potreboval nezávislý kandidát predložiť listinu s najmenej stovkou podpisov voličov. V skutočnosti mal 105 podpisov, ale volebná komisia mu pre neúplnosť údajov štrnásť neuznala. Vo viacerých prípadoch bolo podľa Tarabusa jedinou chybou skrátenie roku narodenia, voliči napríklad namiesto roku 1973 napísali len 73. "Okresný súd Partizánske sporné podpisy preskúmal, väčšinu z nich uznal za platné a po zistení, že žalobca dosiahol potrebný počet 100 podpisov, tohto zaregistroval ako nezávislého kandidáta pre voľby starostu obce Krásno," uviedol Tarabus.
Žalobou na súde sa domáhala zaregistrovania aj nezávislá kandidátka na poslankyňu Obecného zastupiteľstva v Haluziciach, Okresný súd v Novom Meste nad Váhom ju po preskúmaní listinných dôkazov tiež zaregistroval. O ďalších dvoch žalobách z tejto malej obce súd rozhodol inak, pretože kandidačné listiny nedoručili zapisovateľovi miestnej volebnej komisie osobne, ako to určuje zákon, ale prostredníctvom inej osoby. Súd dospel k záveru, že miestna volebná komisia na takéto kandidačné listiny ani nemala prihliadať a teda im ani nemala vydať rozhodnutia o nezaregistrovaní.
Nezaregistrovaní kandidáti mali možnosť domáhať sa registrácie na príslušných okresných súdoch. Súdy boli povinné rozhodovať v takýchto prípadoch do troch dní, po preskúmaní žaloby ju mohli zamietnuť alebo rozhodnúť o zaregistrovaní kandidáta. Proti uzneseniam súdov nie je v takýchto prípadoch prípustná kasačná sťažnosť (odvolanie).