TOPOĽČANY. Kvôli vymeneným oknám na bývalej ŽŠ Gagarinova, ktoré sa však v niektorých prípadoch nedajú otvoriť, sa ocitlo vedenie mesta na poslednom rokovaní zastupiteľstva pod paľbou kritiky.
Mesto vraj zvolilo postup tak, aby nemuselo žiadať o stavebné povolenie
Alžbeta Melicherová z odboru správy majetku a služieb postup pri rekonštrukcii vysvetlila takto: „Kedysi boli okná umiestnené takisto. Držíme sa tých rozmerov,

ktoré tam boli. Zmenili sa iba krídla na tie veľkosti, ktoré sú z bezpečnostného hľadiska možné, pretože technickými predpismi je stanovené maximálny rozmer veľkosti tabule skla, ktorý plastový profil udrží, keďže dvojsklá sú ťažšie, ako boli kedysi obyčajné sklá. Pokiaľ by sme radikálne menili stav budovy, tak by sme museli mať stavebné povolenia. Je zabezpečené vetranie, je zabezpečené otváranie, možno sa v jednej triede nedá otvoriť, ale ďalších x okien sa dá použiť na vetranie.“ Toto vysvetlenie však poslancovi Júliusovi Krajčíkovi nestačilo. „Je chvályhodné, že mesto investuje do svojich budov, ale má sa to robiť tak, ako sa to robí v roku 2018 a nie ako to bolo postavené v roku 1975,“ uviedol.
Podľa primátora mesta Petra Baláža zvolila radnica tento postup kvôli konštrukčnému systému budovy: „Musí to aj nejako vyzerať. Keď sa na to pozriete zvonka, to je súvislá rada okien. Keď to začnete deliť na triedy, sa to úplne inak zmení.“
Práve zmena vzhľadu by podľa Melicherovej skomplikovala rekonštrukciu, keďže kvôli nej by sa na realizáciu projektu muselo vybavovať stavebné povolenie.
Námietky nepadli na úrodnú pôdu
Podľa poslanca Karola Zaťka, či Martina Bucka by však stačilo umiestniť v miestach, kde okná kolidujú s priečkami napríklad úzky plastový profil a otvárať by sa dali všetky okná, pričom by sa vzhľad budovy podstatne nezmenil. Tento názor sa však s pochopením nestretol
Námietky poslancov voči opravám zakončil nakoniec ironicky Július Krajčík: „Dohodnime sa, že to je v poriadku, lebo keď sa toto zastupiteľstvo uznesie, že je to v poriadku, tak je to v poriadku.“