TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Podľa plánov vládneho Smeru by deti v predškolských triedach a na základných školách mali mať od začiatku budúceho roka obedy zadarmo. K dnešným 318-tisíc stravníkom by tak malo pribudnúť ďalších dvestotisíc.
Na obedy pre všetkých školákov tak štát plánuje zaplatiť 117-miliónov eur. Zriaďovatelia by podľa doterajších plánov mali teda dostať 1,20 eura na jedného žiaka.
Do jedálne sa nezmestia

To však podľa starostu Veľkých Ripňan Jozefa Krištofa nemusí stačiť. „Rodičia doplácajú u nás za obedy 1,19 eur, no neviem, či 1,20 eur, ktoré chce poskytnúť vláda bude dosť, keďže sa nám kvôli prijatiu ďalšej pracovnej sily zvýšia náklady. Spolu s avizovaným povinným zvyšovaním platov v štátnej správe by to mohla byť pre nás veľká záťaž,“ uviedol starosta s tým, že v súčasnosti chodí na obedy vo veľkoripňanskej škole 75% žiakov aj bez toho, aby mali obedy zadarmo.
Podobne to vidí aj riaditeľ základnej školy v Ludaniciach Vladimír Káčer, ktorý upozornil aj na kapacitné limity jedální: „Už sme na obecnom zastupiteľstve hovorili o možných následkoch. Ak sa strava začne vydávať o 11.00, tak skončíme o 15.00. Naša jedáleň má totižto kapacitu 40 stravníkov, pričom kuchyňa bude musieť vedieť odbaviť 250 školákov a približne 40 škôlkarov. A to ešte varíme pre seniorov, tých budeme musieť pravdepodobne zo stravovania vylúčiť.“