V Partizánskom si pripomenuli sté výročie vzniku republiky

Petrovi Múčkovi sa podarilo spísať v novej knihe menoslov obetí.

Peter Múčka (vľavo) uviedol do života svoju novú knihu.Peter Múčka (vľavo) uviedol do života svoju novú knihu. (Zdroj: OŠ)

PARTIZÁNSKE. Ako jedno z mála miest na Slovensku, ak nie jediné, zorganizovalo Partizánske 25. októbra oslavy venované stému výročiu vzniku Československej republiky. V rámci programu boli predstavené nielen nové edukačné listy pre žiakov, ale aj nová kniha, ktorá mapuje dopad Prvej svetovej vojny na región.

V rámci cezhraničnej spolupráce vzniklo viacero projektov

Prečítajte si tiež: Na konte má slovenský i český titul. Kováčik chce pomôcť Topoľčanom Čítajte 

Ako nám prezradil primátor mesta Jozef Božik, v roku 2015 začalo mesto budovať tradíciu osláv, ktorá súvisela s formovaním Česko-Slovenskej Baťovej spoločnosti, ktorej cieľom je budovať československú vzájomnosť a uctiť si význam podnikateľského fenoménu firmy Baťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mesto Partizánske vytvorilo priestor, aby sa každý rok na báze spolupráce s mestami Valašké Merizíčí, Benešov a Náchod uskutočňovali Československé dni, kedy naši žiaci chodia do českých škôl a naopak. Zároveň sme vďaka tejto spolupráci vydali nádhernú publikáciu Česko-slovenský a slovensko-český slovník a pokračovali sme aj vydaním rozprávkovej knihy Baťoviedky-Baťovídky.

V tomto roku sme uviedli edukačné listy, ktorých cieľom je, aby ich mestá na Slovens-ku, ktoré majú záujem o Československú vzájomnosť, mohli využiť v rámci základných škôl. Listy sú v českom a slovenskom jazyku, no najpodstatnejšie je, že ľudskou rečou zdôrazňujú osobitosti a špecifiká, ktoré máme a sú dôležité pre formovanie slovenského a českého vlastenectva,“ dodal Božik.

SkryťVypnúť reklamu

Novinkou je aj nová publikácia Veľká vojna 1914-1918 a jej dopad na región Partizáns-ke z pera regionálneho historika Petra Múčku.

„Doma mám od detstva 500 stranový prázdny zošit, do ktorého kedysi podnik opisoval elektriku z rodinných domov. Do neho si už polstoročie píšem poznámky, čo mi povedala stará mama, či starý otec, keď som cestoval a videl čosi zaujímavé, zapísal som si... V týchto poznámkach som mal aj dosť poznatkov o rodinách starých rodičov, ktorí pochádzali zo Zliechova, Turčianok a Bošian.

Zoznam obetí nie je pravdepodobne konečný

Mal som tam aj takéto poznámky: starého otca brat Vendelín padol na Piave, starej mamy brat Ján padol na Piave. Starej mamy brat Florián z Turčianok padol v Halíči. Starého otca brat padol v Halíči. Samozrejme toto som mal zapísané a zaujímalo ma to iba v rámci mojej rodiny,“ prezradil Múčka o prvopočiatkoch svojej knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa zamestnal na mestskom úrade, prišiel za ním primátor s prosbou o spísanie padlých v rámci mesta.

„Tak som sa do toho pustil, no zaujala ma jedna vec. Vo Veľkých a Malých Bieliciach sme mali 32 mŕtvych, v Návojovciach 12, v Šimonovanoch iba jeden, teda tak som sa dočítal v jednej publikácii. To sa mi nezdalo... Buď neboli na vojne, alebo sa vedeli dobre uhýbať. Tak som začal so Šimonovanmi a zistil som, že padlých je podstatne viac. Keď som to predložil primátorovi, tak mi povedal, že by bolo dobré, keď chodím na bicykli krížom krážom, aby som spracoval celý okres.“

Preto Peter Múčka navštívil každú dedinku, cintorín, matriku i každú faru. Najjednoduchšie to vraj bolo v ôsmich obciach, ktoré majú pomníky s padlými, no aj tie boli často neúplné.

„Z neznámych pohnútok niektorí ľudia nie sú uvedení na tých pomníkoch. Tak som začal menoslovy spresňovať - navštívil som obvodné matričné úrady a potom som sa pustil do vojenských archívov v Trnave, Prahe, Budapešti a Viedni. Boli to tisíce a tisíce prelistovaných a preštudovaných strán spisov.“

Terajší okres mal v roku 1914, teda keď sa narukovalo, takmer zhodný počet obyvateľov, ako má dnes Partizánske. Čiže asi 22-tisíc. Ak budeme počítať s tým, že polovica automaticky nerukovala, teda ženy a zo zvyšku dve tretiny tiež nerukovali – čiže starci a deti, zostáva asi 3300 ľudí, ktorí museli ísť na front.

„Našiel som 750 padlých, to je približne 24%. V rámci celej vtedajšej republiky však bolo „iba“ 17% padlých. U nás každý štvrtý padol. Prečo? Lebo od Oravy až cez Nitriansku, Bystrickú až Tekovskú župu rukovali Slováci do 71. trenčians-keho pešieho pluku a to bola elita Uhorskej armády a prvá línia, ktorá mala najťažšie strany. Preto zo Slovenska padlo najviac... A teraz si zoberte, koľko sa ich vrátilo ranených... slepých, hluchých, bez končatín, alebo poškodených iným spôsobom... Každého rodina bola nejakým spôsobom postihnutá vojnou. Aj keď je to 100 rokov, ale o to viac by sme nemali zabúdať...,“ dodal Múčka s tým, že ani 750 obetí nemusí byť konečné číslo, keďže na bojiskách bol v posledných dňoch veľký chaos a žiadna evidencia sa neviedla. Hlavne na Pijave sa ľudia zbierali a hádzali sa do jám po 1200 kusov, posýpali sa vápnom a zahŕňali buldozérmi.

ONDREJ ŠOMODI

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 423
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 588
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 356
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 414
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 011
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 581
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Práce na moste v Partizánskom.

Trvať má pravdepodobne až do nedele.


TASR

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Ručne maľuje každý kus niekoľko hodín.


V hre je aj až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu