TOPOĽČANY. Pomôcť učiteľom v materských školách a zaujať deti. Takýto je cieľ novej knihy rozprávok a zároveň metodického materiálu, ktorý vzišiel z pera žiakov topoľčianskej Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej.
Teóriu pretavili do praxe

„Naša škola kladie veľký dôraz na prax a ja ako učiteľka praxe sa snažím, aby dievčatá tam, kde chodia na prax, prinášali niečo nové. Samozrejme teoretické poznatky majú, ale chceme, aby ich vedeli využiť aj v praxi. Prvotný plán bol taký, aby dievčatá vedeli a poznali nejakú rozprávku, aby ju vedeli reprodukovať a zaujať s ňou deti. Keď toto zvládli, tak som rozmýšľala čo ďalej...,“ prezradila nám Klaudia Dragulová s tým, že študentky školy hrávajú pre deti rôzne divadlá, spievajú, vystupujú, no doteraz pre ne nič nenapísali.
Preto bol už len krok k vytvoreniu Dúhovej knihy rozprávok.
„Kto chcel, napísal jeden príbeh. Nebol určený rozsah, ani o čom má byť. Takto vzniklo 100 rôznych príbehov, či už o zvieratkách, alebo o láske a priateľstve, ktoré víťazia nad nenávisťou. Ku každému príbehu navyše pribudlo krátke a výstižné ponaučenie,“ dodala Dragulová.
Prvé výtlačky šli do materských škôl
Okrem príbehov pripravili študentky počas hodín metodiky výtvarnej výchovy pracovné listy, ktoré majú rozvíjať porozumenie, pamäť, vnímanie, či grafomotoriku...
Kniha vyšla zatiaľ v náklade 50 kusov a dostalo ju každé zariadenie, v ktorom praxujú študentky pedagogickej školy – teda materské školy v Bánovciach, Topoľčanoch a okolí. Dragulová zároveň pripustila, že knižka by sa mohla dostať aj do ďalších materských škôl.
Jednou zo spoluautoriek knihy je aj Alexandra Kupková, ktorá sa snažila napísať svoj príbeh tak, aby bol pre deti nielen zaujímavý, ale aj pobavil: „Mám vzťah k deťom, takže písanie nebolo pre mňa najťažšie. Keďže deti majú veľmi rady zvieratká, tak som zvolila príbeh o zajačikovi.“ Natália Drličková zasa našla inšpiráciu u svojej neteri, ktorá miluje rozprávky o vílach.