ZÁVADA. Pracovníci rehabilitačnej stanice vypustili vo štvrtok 25. októbra v blízkosti obce Závada do voľnej prírody výra skalného, ktorý sa dostal do ich opatery po tom, ako pravdepodobne zožral otrávenú korisť.
Dravec sa choval nezvyčajne

„Prvýkrát som ho zbadal začiatkom septembra, prelietal nad potokom popod elektrické vedenie, a bolo nezvyčajné, že lieta cez deň. O dva dni mi hovorila neter, že ho videla opäť pri jazierku. Tak som sa išiel naň pozrieť, no nenašiel som ho, no onedlho prišla suseda, ktorá ho mala u seba pri dome. Nemohol už lietať,“ prezradil nám nálezca dravca Zoltán Bajzík s tým, že pracovníci stanice mu poradili, ako výra chytiť.
„Pred dvoma mesiacmi bol stuhnutý, otrasený, potom čo zožral nejakú otrávenú myš. Urobilo mu to problémy so zažívacím traktom, tak sme s ním museli chodiť 10 dní na injekcie. Prvé tri dni nechcel ani žrať, tak sme ho museli kŕmiť kúskami mäska, ako keď máme malé vtáčatká. Až potom postupne začal žrať. Ak by ho pán Bajzík nenašiel, tak by určite uhynul, keďže bol zoslabnutý, vychudnutý a dehydrovaný,“ dodal Viktor Mlynek, zakladateľ a správca rehabilitačnej stanice v Nitre s tým, že na Slovensku je okolo 300 -400 hniezdiacich párov.
Výrovi bude vraj v lokalite, kde sa ho poradilo nájsť i vypustiť, dobre. „Prišiel z tohto územia, preto najmä väčších vtákov vypúšťame v známom prostredí. Predsa len pozná toto teritórium. Možno tu má aj družku,“ dodal Mlynek.
Nie každé zviera sa podarí zachrániť
Spolu s výrom sa podarilo vypustiť i myšiarku ušatú, ktorá je mu veľmi podobná, iba menšia.
„Tá sa našla asi pred mesiacom, pravdepodobne narazila do prekážky,“ dodal Juraj Fázik.
Pri náleze zraneného živočícha je najlepšie kontaktovať chovnú alebo rehabilitačnú stanicu, ktoré sú rozmiestnené po celom Slovensku.
Rehabilitačná stanica pri Správe Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie, sa nachádza v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre – Šindolka. Je zakladajúcim členom Národnej siete záchranných staníc. Táto stanica slúži na príjem a rehabilitáciu poranených alebo inak hendikepovaných chránených živočíchov z našej prírody najmä z okresov Nitra, Levice, Zlaté Moravce a Topoľčany, v prípade potreby aj z okresov Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou, ale aj ďalších.
Príčiny zranení živočíchov bývajú rôzne: „Môže ísť o postreleného jedinca, jedinca zasiahnutého elektrickým prúdom, či postihnutého nárazom, alebo iba o nezranené vypadnuté zviera, ktoré nie je v dostačujúcej fyzickej kondícii. Privolaná hliadka zabezpečí odchyt, poprípade vyzdvih-nutie a následné umiestnenie jedinca v stanici,“ Na týchto miestach sú odborníci, ktorí im zabezpečia riadnu veterinárnu starostlivosť, primeranú ich zdravotnému stavu.
Nie všetky živočíchy sa ale podarí zachrániť, o tom, či má následná rehabilitácia zmysel, rozhoduje veterinár.